| nevermind3322 a întrebat:

Care e relatia atom-celula? ma refer la diferente sau... no... celula e formata din atomi sau cum?

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Orice vezi si nu vezi este format din atomi.Aeerul pe care nul observi este de fapt un amestec de atomi. Universul este format din atomi si etc.

| Mădă0611 a răspuns:

Celulele sunt 50% proteine si 50% adn, (adn-ul contine instructini de creare a proteinelor). Proteinele sunt formate din aminoacizi iar ei din atomi.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Aminoacizi
Ma rog, tot ce exista e format din atomi, iti explicam asa ca sa iti faci o idee referitoare la dimensiuni.

| ErrorFound a răspuns:

Celulele sunt formate din atomi, tesuturile sunt formate din celule, organele sunt formate din tesuturi, corpul este format din organe.

E aproape adevarat ce ti-a scris mai jos Mada, dar ea a uitat de alte cateva "incrediente". Nu le mai stiu, se invata parca prin a noua. Numai lipide imi amintesc si stiu ca mai sunt alte cateva substante minerale si organice.

Acidul dezoxiribonucleic(ADN-ul) se afla doar in nucleul celulei, restul e format din ce ti-am scris mai sus.

| Exilee a răspuns (pentru ErrorFound):

"Acidul dezoxiribonucleic(ADN-ul) se afla doar in nucleul celulei" NU numai. O mica cantitate se afla si in mitocondrii si cloroplaste.MAi exista si asa-zisul ADN extranuclear ( fiind 1% din totalul de ADN) in citoplasma.