| Ciupercă_Sergiu_1994 a întrebat:

Care este diferenta dintre celula și atom?

Răspuns Câştigător
| NOBODY a răspuns:

Atomul este unitatea structurală a întregii materii existente. Gândește-te că tu ești de dimensiunile unei plaje de 300 de kilometri pătrați sau mai mult, în vreme ce atomul e cât un fir de nisip. Ceva mai mic de atât nu există. Celula, în schimb, pe lângă mărimea mult mai mare pe care o are, este o unitate anatomică de bază a organismelor vii. Celula este formată din mai mulți atomi (deși nu cred că există vreun tratat de biochimie în acest sens). Celula, la rându-i e formată din mai multe organite celulare, la rândul lor formate din molecule ș.a.m.d.
Atomul există oriunde (inclusiv în corpurile fără viață - ai miliarde de atomi într-un pix, într-un scaun etc.), dar celula există doar în materia vie.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru NOBODY):

''Ceva mai mic de atât nu există"

Ba exista! Citeste!
http://www.descopera.ro/......in-univers

| NOBODY a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Știam de componența atomului și de faptul că există quarci, care sunt mai mici decât atomul. Lăsând la o parte aspectele de criticism (căci nu le pot numi altfel, având în vedere metoda în care m-ai abordat, ceea ce demonstrează că nu ești capabil decât să cauți mici detalii imparțiele într-un ansamblu pe deplin corect), cum ar înțelege omul dacă eu îi spun că mai există și excepții? Încearcă data viitoare să ajuți, nu să critici în maniera de a arăta că ești tu mai deștept decât alții.
Și dacă ți-aș spune că există particule mai mici decât quarcii care nu au fost încă descoperite și studiate suficient pentru a oferi un răspuns categoric? Fii serios, ajungi la aceeași idee de fundamental, deci denumirea e un lucru relativ banal.

3 răspunsuri:
| 0Alexander0 a răspuns:

Sunt multe diferente, de la marime pana la compozitie.