| ASIGURATORUL a întrebat:

Care este adevarata origine a omului? Din Adam si Eva conform Bibliei, sau hominidele (conform stiintei )care au trait acum milioane de ani?

Răspuns Câştigător
| MadnessCaffe a răspuns:

Cea mai probabila origine a omului sunt hominidele.Stiinta dovedeste si totul se leaga logic, pe cand Biblia este o carte scrisa pentru oamenii care mai cred in Mos Craciun, Pedo Bear, etc.

Pamantul nu avea mult oxigen inainte.Cu trecea sutelor, miilor de ani, particulele de oxigen s-au ridicat in cer si au aparut cat mai multe (nu de la Dumnezeu).De acolo a aparut APA, elementul cheie pentru aparitia vietii.De aici au aparut celulele din care plante si alte celule au devenit alte creaturi micute care au evoluat in animale acvatice, unele animale acvatice s-au adaptat pe uscat care au evoluat pana in maimuta si dupa in om! Este mult mai logic decat sa crezi ca "Dumnezeu" a facut 2 oameni din senin ca se plictisiea printre nori, pana si povestile cu alba-ca-zapada sunt mai reale.

14 răspunsuri:
| ramona30 a răspuns:

Un tip care este atotcunoscator, atotstiutor si atotputernic, face primul om. (De ce naiba l-a mai facut daca stia tot ce se va intampla asta nu stie nimeni). Dupa care ia o coasta de la tip si face o tipa. Si le spune sa faca orice in Rai dar sa nu muste din mar. (nimeni nu stie de ce) Pentru ca marul era fructul cunoasterii si d-zeu ii vroia prosti. si a venit un sarpe care vorbea ...etc.
Sa-mi trag palme cum suna tot ce am scris. Oare poate crede cineva astfel de basme?

| carpediem a răspuns:

Pei...dupa ce i-a fracturat coasta lu' Adam si din ea a clonat-o pe Eva, au mai sarit cateva aschii, din care a facut maimutele, care apoi sau consagvinizat(pentru ca nu se inventase biblia) si s-a nascut omul...

| ema69 a răspuns:

Pai depinde de nivelul fiecaruia:daca poate fi considerat om,atunci la origine are oameni,daca nu poate fi considerat om,atunci sa creada ca se trage din(sau cu)maimute, dinozauri, sau orice ii e mai simplu sa isi imagineze...

| Kattan a răspuns:

@ramona You're my hero big grin
Ca sa fiu on-topic, raspunsul ar fi depinde pe cine intrebi. Intrebi un crestin, iti va zice ca este creat de nenea ala cu barba. Daca intrebi un liber cugetator (sau cum vreti sa-i spuneti), va zice ca nenea Darwin a avut dreptate.
Ce nu suport eu sunt persoanele care incearca sa ma converteasca. Esti liber sa crezi ce vrei, dar la fel lasa-ma si pe mine. George Carlin a avut un stand-up in care discuta despre cele 10 porunci. Si sugera sa se adauge "Thou shalt keep thy religion to thyself". Care s-ar traduce "Tine-ti religia pentru tine".

Sfatul meu pentru lume ar fi: Question everything! Dar asta se bate cap in cap cu regula religiei... Crede si nu cerceta. De ce? Pai daca cercetezi... cine stie ce descoperi.

| Thea a răspuns:

Nomal ca adam si eva, sau mai bine zis din samanta lui dumnezeu.asa scrie biblia si eu sunt 100 la 1000 ca e adevarat

| Amy a răspuns:

Adam si Eva.eu asa cred 100%

| merliahlia a răspuns:

Mariabianka in Biblie scrie clar ca omul a fost creat de Dumnezeu doar ca au aparut oamenii cu stiintele lor ca omul e din maimuta.Maimuta te duce in cer sau in rai? Nu cumva Dumnezeu? Sfarsitul lumii este foarte aproape si multi sunt cei ce nu stiu adevarul

| merliahlia a răspuns:

Imi pare asa de rau ca vad ca nu multi oameni cunosc adevarul si ca vor arde in iad si acolo va veti da seama care este adevarul niciun om intreg la cap nu s-ar gandi ca omul e din maimuta, dar sa stiti ca Dumnezeu va vede, sa nu credeti ca nu.El asteapta momentul potrivit pentru fiecare iar atunci va va parea asa de rau sa stiti ca ati trait in pacat si aceia vor arde in focul ghenei

| TaNaNaNaNa a răspuns:

MadnessCaffe-Nu prea consider ca ai dreptate...De ce,daca este asa cum spui tu,ca ne tragem din maimute,de ce evolutia asta nu continua, de ce acum maimutele nu se mai fac si ele oameni, asa cum au evoluat celelalte.Sunt multe asemanari intre om si maimuta atata tot, dar suntem facuti de Dumnezeu.

| mariabianka1_1468 a răspuns:

Nu se stie sigur fiindca daca ar fi creati de dumnezeu atunci de ce nu oamenii nu sunt la fel ca in biblie asa zice ca oameni st facuti dupa chipul sau dar nu e asa di daca ar fi confo5m stiintei, atunci omul de ce nu mai evolueaza?

| IrishGnome a răspuns:

Pai hominidele nu au fost create tot de Dumnezeu? Nu au cum sa apara asa din senin deci viata tot de Dumnezeu a fost creata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care este ultimul tau stramos despre care stii ceva, de la ceilalti din familie? poti lua ca referinta a neamului tau doi dintre ei? sunt sigur ca da.asa ca daca ne tragem din hominidele de acum milioane de ani iar din ele se trag si adam si eva, care e problema? de undeva trebuie sa fi iesit si hominidele alea nu? conform stiintei.mai brokere.mai si gandeste cand ne provoci sa punem in balanta, milioane de ani cu teorii si presupuneri stiintifice de 200 de ani, hai 300, ca atunci inca ne bateam cu arcuri si sageti, ba hominidele alea au avut norocul si onoarea sa omoare chiar dinozauri cu...ele.ce noroc pe capul lor sa prinda asa vremuri periculoase da exotice.ca noi nici iepuri nu mai vedem pe camp.halal de urmasi ce santem.ai cui om fi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si cum, te astepti ca acum pe TPU sa rezolvam misterul originii?

| Michiiiiiiiiii a răspuns:

Adam si Eva, adevar pur!