| UnderPressure a întrebat:

Care este cea mai mare viteza atinsa de un obiect?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Pe Pamant ai particulele din LHC,
care s-au miscat cu 99, 999999 9 procente din viteza luminii.

In spatiu, sunt particulele OMG, observate in Utah, SUA, si unde viteza protonilor a fost de:
00, 9999 9999 9999 999 999 999 9951% din viteza luminii.
Scrisa altfel, valoarea apare asa:
99, 999999999999999999999(21x9)51% si este cea mai mare viteza a unei particule cu masa, observata si masurata vreodata.
OMG vin din Ursa Major, dar ce se intampla acolo, cum, si de ce, materia este "impinsa" cu o astfel de viteza si energie, nu se stie.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă fotonul e obiect, atunci viteza lui e de 1079252848, 8 km/oră

| Frank51 a răspuns:

14 November 1981 Joe H. Engle Fastest manually controlled flight in atmosphere during atmospheric reentry of STS-2 mission: 28.000 km/h. Asta daca nu luam in considerare pozitronul de la acceleratorul de particule care a atins 99, 9% din viteza luminii.

| sierra1 a răspuns (pentru Frank51):

De fapt, cel mai rapid a fost și încă mai este Helios 2 cu un record de 157.078 mile/oră (cca 260.000 km/h) în timpul misiunii

| Frank51 a răspuns (pentru sierra1):

La o cautare mai in detaliu am gasit Parker Solar Probe, a carui viteza este de aproximativ 690, 000 km/h - https://en.wikipedia.org/wiki/Parker_Solar_Probe

| Adi88 a răspuns:

Viteza luminii

| UnderPressure explică (pentru Adi88):

Ma refer la obiecte care au masa si nu pot atinge viteza luminii.

| Adi88 a răspuns (pentru UnderPressure):

Un proectil