| qScooByDoo a întrebat:

Care este diferenta dintr-o bomba nucleara si o bomba atomica?
Sau ambele sunt la fel?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nici o diferenta, aceeasi Marie cu alta palarie.

| qScooByDoo explică (pentru Ioandelasal):

Eram curios.
happy

| RAY a răspuns (pentru qScooByDoo):

Nu este nicio diferenta intre bomba atomica si bomba nucleara.
Poate te referi la bomba atomica si bomba termonucleara(bomba cu hidrogen). Bomba atomica are la baza o reactie de fisiune.Bomba termonucleara este mult mai poternica ca bomba atomica.Are la baza o reactie de fisiune urmata de o reactie de fuziune.Se mai numeste bomba cu hidrogen pentru ca fuziunea are loc intre izotopii hidrogenului(deuteriul si tritiul). Au loc reactii asemanatoare reactiilor solare.Bomba termonucleara produce o temperatura mult mai mare ca cea a soarelui...si cred ca este cea mai puternica arma pe care o poate stapani un om. Daca vrei sa afli mai multe despre acest subiect citeste cartile "complexul atomic" si "6 august 1945". Gasesti foarte multe informatii despre bomba atomica si creatorii ei.Sau poti cauta informatii pe net despre oppenheimer(parintele bombei nucleare) si edward teller(parintelei bombei cu hidrogen, termonucleara)

| relian a răspuns (pentru qScooByDoo):

Intreaba pe ray asta daca stie cei aia fisune si cei fuziunea, vezi ce mai citeste iar laughing Unde pui ca omu are si facultate, dar na spus in ce limba a facut facultatea laughing

| qScooByDoo explică (pentru relian):

Gata, fara hate ca nu este frumos...
Asta e daca a gresit, nu trebuie sa-i faci un roman pe idea ca "a gresit".

| relian a răspuns (pentru qScooByDoo):

Nu i-am facut nimic, dar tipu indiferent cum iai vorbi, frumos sau stiusi eu altfel te blocheaza daca nu spui ca el laughing deci daca cumva gandesti altfel, daca ai atragi atentia cu ceva anume ala esti tea si blocat laughing asa ceva nu ai mai vazut.Dar se da mare cocos pe aici ca le stie pe toate.Sunt sigur ca a citit ce am scris aici, dar probabil nu stie cum sa stearga balaria cea spus-o mai sus.Omu face si fuziune, e tare maine poimane cine stie parca il vad cosmonaut laughingNu trebuie sa facem romane pe ideea nimanui, dar cand gresesti e bine sa vii sa recunosti, daca reusesti performanta asta inseamna ca esti om educat laughing

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

laughing e tare rau Ray asta,frate sincer nu stiu ce s-ar face lumea fara omu asta,e praf frate,nu stiu ce citeste sau in ce limba,dar cum el se da mare german,sas ce so mai da, dar e si roman, stie si engleza, citeste omu de toate dar intelege in gura laughing si stii de ce? Pentru ca el nu stapaneste bine nici una dintre limbile pamantului laughing
Auzi la el bomba cu H, stai cum zice el ce face fuziune laughing tare de tot, spune-i sa stearga ce balarie a scris cal rade si curcile.Pe mine m-a blocat, asa ca nu-i pot atrage eu atentia.
Bine ca el este cunoscut pe aici, stiu toti cat il duce mintea.Deci am auzit-o si pe asta, sau poate mai stii o fi adevarat, or fi descoperit oamenii fuziunea, sau deja am realizat fuziunea iar eu prost nici macar nu am auzit.
Spune-i ca omu la ora actuala nu este capabil de asa ceva, adica omu ca specie nu este capabil sa produca o reactie de fuziune.Ne chinuim, incercam dar deocamdata slabe sanse.Bomba ce spune el este tot o bomba atomica,doara ca altfel facuta,deci la baza se afla fisiunea nicidecu fuziunea.
Nu stiu unde a citit el sau cea citit dar e mai bine sa se lase de sportu asta,cand nu stii nici o limba,dar te bagi sa citesti,mai vii si spui ca mai si pricepi, adica pricepi in gura, ca el nu vad unde altundeva ar pricepe.

Deci cum a spus cel cu raspuns castigator e aceiasi chestie, ma refer la ce intrebi tu. Tine aproape de Ray ai f multe de invatat de la tipu asta, e cop rau, probabil de fuziune laughing