| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta intre memorie si imaginatiethinking
dau funda:*!

12 răspunsuri:
| DianaScorpio a răspuns:

Memoria este procesul cognitiv superior prin care se realizeaza fixarea, stocarea si reactualizarea informatiilor, a experientei umane.

Imaginatia este procesul cognitiv superior de elaborare a unor idei si proiecte noi prin combinarea si recombinarea informatiilor de care dispunem.

| ChioruL14 a răspuns:

Memoria ti-o pierzi la bautura pe cand imaginatia infloreste
ã? sunt un geniu da-ma dreacu

| Vizitiul a răspuns (pentru ChioruL14):

Sa inteleg ca ai fost baut cand ai raspuns?

| ChioruL14 a răspuns (pentru Vizitiul):

Esti bun, ramai la noi laughing
apropo, tu, care ai tradat clanul fumatorilor si betivilor notorii, indraznesti sa mi te adresezi?! no, stii ca glumesc tongue

| Vizitiul a răspuns (pentru ChioruL14):

Neah! Indraznesc sa te provoc la o bautabig grin.

greece12
| greece12 a răspuns:

Un joc de cuvinte.
Poti memora orice iti imaginezi, dar nu-ti poti imagina orice memorie...

| Eatmygun a răspuns:

Memoria si imaginatia sunt aproape, repet APROAPE acelasi lucru. Vezi tu, memoria contine informatiile, imaginatia la randul ei consta in procesarea informatiei (memoriei) de catre creier. Deci cam asta e diferenta dintre ele.

| anss23 a răspuns:

Imaginația se definește ca proces intelectual (cognitiv) de selectare și combinare în imagini noi, elemente din experiența anterioară sau de generare de imagini fără corespondent în această experiență.
Memoria sau redarea unor fapte cu ajutorul memoriei este un proces prin care oamenii si alte organisme codifica, inmagazineaza si refolosesc informatii.

| TM6524 a răspuns:

Pai e simplu... Memoria retine evenimente anterioare. Sarim peste faptul ca ce nu-ti mai amintesti intra in subconstient... Imaginatia foloseste "baza de date" a memoriei plus "foarfeca si lipici". De exemplu, tu ai vazut un om si o pasare. Ca sa iti poti imagina un inger, trebuie sa stii cum arata un om ( lol laughing ) si aripile unei pasari. Eu as imparti mai bine ceierul in simturile provenite din organele de simt (si procesate in creier) care iau infomatii de la mediul inconjurator si ratiune care ajuta la ordonarea si folosirea lor. Ratiunea ar putea cuprinde, da, si imaginatia. Sper sa fiu de folosbig grin.

| nonny50 a răspuns:

Memoria este un proces psihic care constă în întipărirea, recunoașterea și reproducerea senzațiilor, sentimentelor, mișcărilor, cunoștințelor etc. din trecut, pe cand imaginația ocupă o poziție aparte pe continuumul activității de cunoaștere. Pe de o parte, ea vine în continuarea reprezentării, bazându-se direct pe memorie, pe de altă parte, ea deviază traiectoria care merge spre gândire, făcând o buclă.
Pa pa. :*

| TootydeCool a răspuns:

Buna Deya. Memoria este atunci cand memorezi o poezie, un cantec,., adica cand retii, iar imaginatia este atunci cand iti imaginezi viitorul, o poveste sau niste clipe din viata ta, adica este tunci cand mintea iti zboara in taramnul viselor.
Succes. funda?

| alin180 a răspuns:

Memoria este aceea cu care retii lucrurile diverse, imaginatia este cea cu care iti imaginezi ceva cum ar fi sa iti imaginezi ca esti pe Martehappy etc.Si daca iti imaginezi un lucru atunci el poate ramane in memorie big grin Funda?