| SatanaInIzmene a întrebat:

Care este in opinia voastra cea mai importanta caracteristica umana ce ne-a asigurat supravietuirea pana in prezent?
Ps: In afara de inteligenta, ca doar stim ca primii oameni erau maimute in toata regula.

13 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Cea mai importanta caracteristica a omului in directia supravietuirii este ca s-au adunat mai multi la un loc si au infiintat comunitati si s-au aparat unii pe altii la nevoie. Deci am putea spune ca optiunea pro turma este o calitate in directia asta.

| Chris a răspuns:

Instinctul de conservare si tot ceea ce presupune el.

| Narcis2007 a răspuns:

Faptul ca s-au adaptat la mediu

| a1doru a răspuns:

Limba soro,limba[adica limbajul, vorbitul, sa nu intelegi altcevarolling on the floor].

| cosmin2344 a răspuns:

Formuleaza si tu intrebari coerente,, nu forta intuitia oamenilor sa inteleaga ce ai vrut de fapt sa intrebi.si mai mult de toate,nu cred ca e vorba de inteligenta si nici de maimute, dealtfel nu ai nici-o certitudine k au fost maimute si erau lipsiti de inteligenta, din contra cred ca marimea creierului a fost de la inceput aceeasi k si toate capacitatile lui dealtfel...nu e nimic nou sub soare, si daca tu ai realizat abia acum cativa ani urma k pamantul e rotund.afla k lucrurile astea se stiau de mult,doar neputinta oamenilor de a vedea lucrurile asa cum sunt,ne impiedica acum,cum ne-a impiedicat si atunci, sa acceptam adevarul k pe o realitate evidenta, si nicidecum k pe o idee preconceputa.intreaba-te mai bine de unde stiu randunicile sa-si construiasca cuibul, sau de ce puii de broasca testoasa cand ies din nisip stiu ca trebuie sa se indrepte spre apa.si poate asa vei reusi sa intelegi k nu am aprut intamplator in universul asta,,

| SatanaInIzmene explică (pentru cosmin2344):

happy Intrebarea nu e incoerenta si nici nu forteaza intuitia nimanui. Vroiam sa vad punctele de vedere ale mai multor persoane in legatura cu ceea ce considera ei ca ne-a ajutat sa supravietuim.Broastele tale testoase se indreapta spre apa intuitiv.Se aplica si in cazul randunicilor, porumbeilor si tuturor pasarilor care isi fac cuiburi.Anumite actiuni vin din intuitie care la randul ei, e scrisa in genele fiecarui animal.
N-am fost maimute? Dar ce-am fost? Modele din lut, facute dupa chipul si asemanarea unui zeu, insuflandu-ne viata pe nas? Eu nu cred, bineinteles, cine sunt eu sa va contest credintele?
Creierul nu a fost la fel de mare ca la inceput.Inteligenta s-a dezvoltat in timp, ca urmare a contactului cu necunoscutul si cerintele adaptarii la mediu.Carnea, consumata ca aliment si proteinele din ea, au dus la o marire considerabila a creierului si a capacitatilor.Dar asta e ala poveste.
Vorbeam de calitati unice care ne-au garantat supravieturire.Inca nu mi-ai raspuns la intrebare...

| cosmin2344 a răspuns:

Tocmai k ti-ai raspuns singur la intrebare. legandu-te implicit de broastele si randunicile mele.din instinct am supravietuit,si mai am impresia k, capacitatea creierului de inmagazinare, era aceeasi inca din fabricatie, cine l-a construit a avut grija sa aiba toate componentele necesare pentru minunata incursine in spre cunoastere.simt o usora tenta de ateu in" preajma mea". spune-mi k ma insel!

| SatanaInIzmene explică (pentru cosmin2344):

Instinctul de supravieturire nu este indeajuns ca sa-ti garanteze evolutia si prosperitatea.E nevoie de mai mult, mult mai mult, de o suma intreaga de calitati pentru a-ti croi drum printre milenii si a deveni stapanul planetei.
Si dinozaurii au avut instintul de supravieturie, si mamutii, si toate animalele care au disparut de pe planeta asta.Totusi, au disparut.Noi, am ramas, facand fata la toate cataclismele si probele la care am fost
supusi.
Ti-am repetat, nu te lega de inteligenta, nu intotdeauna am fost atat de inteligenti. Abia acum cateva mii de ani am descoperit roata.Acum cateva milioane de ani, traiam in pesteri, ca habar nu aveam sa legam doua bete unul de celalalt ca sa ne facem un acoperis.
Ai inteles acum ideea? Ateu, crestin, gnostic, extraterestru, ce conteaza si cum te influenteaza apartenenta mea la vreun cult?

| cosmin2344 a răspuns:

Eu nu pot sa cred,scuza-ma, ca o maimuta indiferent cu ceea ce s-ar hrani si oricat de tare i-ar deschide orizontul mintii,nu cred ca intr-o zi va reusi sa-si scrie autobiografia,sau sa compuna arii muzicale. faptul ca tu stii deja de la inceput ca noi am fost maimute, ma face sa inteleg puerila naivitatea a omului de a se opri la o explicatie atat de simpla, ori neputinta lui de a vedea perfectiunea acestui univers ce numai o intamplare nu ar putea fi.si privind numele de scena pe care ti l-ai ales, inteleg ca nu trebuie sa incerc sa explic ceva nu ai fost lasat sa intelegi.

| SatanaInIzmene explică (pentru cosmin2344):

Numele meu de scena e o ironie chiar la adresa voastra, celor ce visati dumnezei si satane in antiteza, lupta dintre bine si rau, potopuri apocaliptice si restul.Scuza-ma, greseala mea e ca ti-am dat atentie.Trebuia sa te tratez la fel ca pe o maimuta ( evoluata )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vointa de a trai

| MasterYoda a răspuns:

Simtul umorului

| Sharkinson a răspuns:

Egoismulwinking