| anonim_4396 a întrebat:

Care este metoda corecta de a-i refuza si pune la punct pe aceia care incearca sa iti impuna convingerile lor religioase?

Răspuns Câştigător
| Danny _3256 a răspuns:

Interesant este faptul ca ani de zile comunistii au incercat din rasputeri sa ne invete, sa ne impuna sa credem ca nu exista Dumnezeu... a venit revolutia...am cazut aproape cu totii pe genunchi sa ne rugam lui Dumnezeu sa ne aduca libertatea...ne-a dat-o si acum nu mai stim ce sa facem cu ea, ne e prea bine ca uitam si de Dumnezeu si acum il ignoram noi pe El de buna voie... dar e ok, pentru. ca fiecare va da socoteala in mod direct si personal.Nu cred ca e corect sa incerci sa pui pe cineva la punct...asta numa Dumnezeu o poate face...asa ca pazea...ca vine Judecata Lui finala, si atunci fie ca ai crezut fie nu il vei vedea...atentie...fie ca Judecator fie ca Mantuitor...fiecare cum vrea de pe acum. Avem libertatea sa credem, sa spune ce gandim si sa spunem si altora vestea buna, nu e vorba de nici o impunere...

18 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Care tara crestina de 2000 de ani?!

Anna
| Anna a răspuns:

Nimeni nu te poate constrange sa ai anumite "convingeri religioase" in mod deliberat, cu atat mai putin sa-ti impuna.Nici macar Dumnezeu n-o face.Fiecare alegere ne apartine, cu conditia sa suportam consecintele ei...

| psiholoaga a răspuns:

Mai exact, cum "iti impun"? Daca nu esti legat de scaun si obligat sa asculti in casti predici religioase, esti liber sa inchei discutie. Spune simplu: eu am alte conceptii. Iti respect principiile, insa nu le impartasesc. etc. Nu intra in polemici si nu incerca sa demonstrezi tu ca au convingeri gresite. Fiecare are dreptul sa creada ceea ce doreste, iar tu ai dreptul sa nu fii bombardat cu mesaje religioase care contravin opiniilor tale.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu le spun politicos, dar numai daca mi se adreseaza direct, ca mi-am gasit credinta si ca nu pot fi clintita de la ea.

eileen
| eileen a răspuns:

Toata lumea are dreptul la o parere. Daca nu te intereseaza un anumit punct de vedere ii spui frumos ca tu ai alte principii, asta daca chiar le ai si nu ti-a intrat in cap ca discutiile despre Dzeu dauneaza... eu nu cred ca cineva incearca sa iti impuna ceva, eu sunt pentru observatiile evidente care se pot face legate de credinta.

assiris
| assiris a răspuns:

Fa ca mine. Daca am avut timp sa ii ascult ce spun i-am lasat sa vorbeasca. Daca nu le-am spus ca altadata, ca nu am timp. Dupa incercarea lor de a ma convinge, i-am intrebat: Voi detineti secretul absolut, pe ce va bazati, de unde am eu garantia ca nu mintiti? Voi credeti in Dumnezeu? Daca spuneau ca da, le raspundeam ca si eu cred asa ca nu vad de ce sa trec la ei cind acelasi lucru il am deja. Sau daca esti ateu, le spui simplu, ca esti ateu si doresti sa fii lasat in pace.

| cristi a răspuns:

In mod normal nimeni nu are dreptul sa constranga pe cineva pentru a avea aceleasi convingeri religioase, D-zeu a lasat liberul arbitru in viata oamenilor, sunt liberi sa faca ce vor cu viata lor.sa aleaga ce sa creada si ce nu.totul depinde de ei si de alegerile lor.

| mariusres a răspuns:

Sa-i bagi in aia a ma-si. cea mai mare pacaleala a vremurilor noastre este corectitudinea politica. nu e voie sa jignesti nici macar pe ala care iti violeaza mama. daca e negru si toate studiile stiintifice arata ca e mai prost decat asiaticii, caucazienii etc, tu trebuie sa ii spui ca e candidat pentru nobel. daca e tigan, tu trebuie sa ii spui ca tiganii sunt cei mai cinstiti oameni, dar ca romanii is aia care ii terorizeaza. daca e religios habotnic, tu trebuie sa ii spui ca are dreptul la credinta chiar daca e dus cu pluta si habar nu are pe ce lume traieste. la astia care incearca sa ii arunce la gunoi pe asimov, einstein, newton, davinci, darwin sau tesla si iti spun ca teoctist, tutea, cleopa sau puric dan is adevaratii savanti sa le spui sa-si arunce telefonul in wc, sa-si trimta calculatorul la tomberon, sa nu cumva sa mai aiba tupeul sa intre in vreun spital si sa nu mai foloseasca metroul niciodata. ii plina lumea de ipocriti, daca nu ii injuri se pare ca nu se invata minte. dar poate nici asta nu functioneaza, ca is tarani si nu isi dau seama care le e problema.

| TipulVerde a răspuns:

Raspunsul meu la toate este: electricitatea...

| christian a răspuns:

Sunt de-acord cu Psiholoaga, Eilee, stealthb si Anna.Toti au punctat foarte bine. Daca te simti agasat de intrebari religioase inseamna ca esti ateu.Noi iti respectam decizia.Atata timp cat pe noi nu ne afecteaza statutul tau de "ateu" nu te mai lasa nici tu afectat de cei care indraznesc sa vorbeasca cu respect si curaj despre credinta lor.Jos palaria pentru ei. iar intr-o tara care se considera crestina de peste 2000 de ani, se explica de unde atat evlavie intre crestini.Eu sunt crestin, si nu mi-e rusine de acest statut!

| mircea_9180 a răspuns:

As putea spune ca e o intrebare interesanta dar in nici un caz inteligenta...cine ajunge sa isi faca un scop din a contracara sau a pune la punct pe cei care incearca sa si impuna convingerile religioase mi se par niste oameni slabi fara personalitate si care la randul lor chiar daca afiseaza o pozitie mai dura fata de acesti oameni, ei sunt aceia care de fapt nu cred in nimic si nimeni. Ca sa refuzi sau sa pui la punct pe cineva anume trebuie sa ai tu in primul rand o convingere bazata pe argumente solide si experiente cu Dumnezeu ca sa iti poti permite sa refuzi sau sa te impotrivesti unor oameni care la urma urmei doar isi expun un punct de vedere de multe ori cu argumente plauzibile si experiente care nu pot fi puse la indoiala nici macar de catre un ateu...asa ca un mod inteligent de a refuza sau pune la punct pe ''acestia''... ar fi acela de ati deschide inima ai asculta si nu se stie nicioadata ce poti invata sau ce poti experimenta...nu te ai nascut invatat si cu siguranta vei muri fara sa le stii pe toate...deci decide tu in dreptul tau... dar incearca sa faci asta folosindu ti intelepciunea.happy

| stealthb a răspuns:

E greu, nu? happy In tara asta cu atatea minti inchise e greu sa vorbesti despre religie. Spune ca dreptul la credinta este garantat prin Constitutie si fiecare poate sa creada ce vrea, ce-i place si ce-l satisface.

| Dr.StomatologG.G. a răspuns:

Fiecare are libertarea sa-si impartaseasca credinta si fiecare are dreptul sa se" convinga" sau nu de anumite lucruri.Eu unul, sunt crestin si niciodata nu am incercat sa impun cuiva anumite dogme, reguli sau principii biblice dar am toata libertarea sa vorbesc despre ele! Cu stima, G. G

| gabriel_7188 a răspuns:

Daca vezi ca acea credinta a lor nu il au pe Iisus si pe Dzeu in centrul lor, atunci poti sa le dai un sut in fund din partea mea. Dar daca sunt oameni care il iubesc pe Dzeu, au cunostinte despre credinta, despre viata in general si te pot ajuta intr-un mod sau altul..nu vad de ce nu le-ai acorda o sansa, doar crestini suntem cu totii, nu? Nu asa ne laudam? Sau poate esti ateu. Aici nu ma pot numi frate cu tine, ti-as da tie un picior in fund. Dar deh, fiecare dupa inima si dupa creierul lui.

| cely a răspuns:

FIECARE ARE CREDINTA SA, NIMENI NU E DATOR SA ASCULTE PAREREA ALTCUIVA IN PRIVINTA ASTA, DAA NU DORESTE.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Iti inteleg punctul de vedere, credinta, valorile principiile, inteleg ca ele sunt importante pentru tine si respect asta. Eu am alta credinta. Daca nu esti dispus(a) sa ma asculti deschis si sa incerci sa-mi intelegi punctul de vedere as prefera sa vorbim despre altceva".

Eu asa punct punct genului acesta de conversatii si functioneaza. Ideea e sa eviti sa spui chestii gen "da, dar...", "te inteleg, dar...", caci cuvantul "dar" neaga tot ce ai spus inainte si probabil ca interlocutorul tau va continua sa insiste.

| syler a răspuns:

De refuzat si pus la punct: "Nu ai dreptate! Parerea mea!"

| syler a răspuns:

Ca sustinem toti sus si tare ca suntem un popor crestin dar cand cineva vb despre credinta lui, multi se poticnesc si critica! suntem liberi sa vorbim despre convingerile noastre si ai dreptul sa le asculti sau nu!