| laSoledad a întrebat:

Aveți mai multă încredere în preoți sau în polițiști?

44 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fiecare pădure are uscăturile ei, aşa şi aici. Sunt preoţi meritoşi şi poliţisti profesionişti.
Pa, pa.

| mgtow a răspuns:

Asta nu stiu, mai bine in propria arma care o folosesc in caz de emergency

| whatevernvm a răspuns:

Sa aleg între a imi fi violat copilul de preoți pedofili și sa fi lăsat sa fie violat de către politie incompetenta... Greu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru whatevernvm):

Politia e acolo numai cand trebuie sa te amendeze, asa ca mai bine Stau langa un preot.

| whatevernvm a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai lângă preot dar nu sta cu spatele ca știe el ce face

| Lucian4 a răspuns:

Intrebarea nu e exacta. De ex am incredere in politia de frontiera. tu soledad?

| laSoledad explică (pentru Lucian4):

Era o intrebare mai mult cu caracter ironic, preluata din vax populi. De ce ai incredere tocmai in politia de frontiera? Ti-ai si gasit in cine. laughing

| Lucian4 a răspuns (pentru laSoledad):

Sa nu vina cotropitoarele moldovenelaughing))))) aa vax polpulimea de la tara (doare de acolo se a interviu) jurnalism echilibrat...

| RAY a răspuns:

Depinde laSoledad, prejudecatile nu sunt sanatoase,ca ateu as putea spune ca cu un polițișt, dar asta nu inseamna ca toti preoti sunt lipsiti de incredere, in cea afirma preoti despre religie nu cred, dar iti daca exprima si alte pareri, poate are dreptate omul, sincer eu cand vad polițiști nu ma simt in siguranta

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde la ce incredere te referi. Daca e vorba de secrete, in preot as avea incredere, desi sunt ateu.
Daca ar fi vorba de eficienta, preotul nu ajuta la nimic.

| laSoledad explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nici toti politistii nu-s asa eficienti. Unii. Mai rau e ca de cativa ani buni incoace e vorba de un intreg sistem ineficient.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru laSoledad):

Am auzit de la persoane diferite, ca in Constanta si Bucuresti, politistii se tem de tigani. La mine e invers, politia e ce trebuie.

| minrest a răspuns:

Am incredere in preoti ca o sa faca o slujba, sau orice alt ritual, daca ii plateste cineva, iar in politisti ca vor procesa o plangere, daca am avut grija sa iau numar de inregistrare, si daca vad ca politistul nu e de buna credinta, fac plangerea direct la procuror. Am increderea si in jandarmerie, ca o sa imi dea sambata, 10 august, la Victoriei, cel putin cu ceva gaze lacrimogene.

| laSoledad explică (pentru minrest):

E clar, si anul asta se va crea haos.

| minrest a răspuns (pentru laSoledad):

Sper ca nu, se pare insa ca s-au luat deja masuri ca sa se provoace violenta. Pe scurt, au autorizat si o a doua manifestatie, nu prea departe, care va fi usor de manipulat. Sper sa le fie frica de noi, ar fi si timpul, peste un an ies de la putere. Se pare ca in ultimul timp am devenit foarte multi. Or sa fie provocari, dar sper sa rezistam provocarilor; altfel nu as merge.

| laSoledad explică (pentru minrest):

Pai daca nici dracnea din puscarie nu mai e de acord cu ce se intampla la psd, e clar! Am devenit multi +1. Avem majoritate. =))
https://www.youtube.com/watch?v=eEzTY7C2pWM

| minrest a răspuns (pentru laSoledad):

Stai putin, eu nu am cum sa fac parte din acelasi grup cu Dragnea. Lui Dragnea nu ii place ce se intampla in PSD, dar mie imi place, caci se duce de rapa. Am vrut sa spun doar ca grupul care se opune prin manifestatii si care sustine independenta justitiei, nu stiu cum sa il numesc, a crescut mult, judecand dupa vizualizarile materialelor care il reprezinta.

| laSoledad explică (pentru minrest):

Era o gluma. Ca lui nu-i place din alte motive, aia e alta poveste. Insa, ironia a facut ca pana si lui sa i se acreasca de psd.winking

| minrest a răspuns (pentru laSoledad):

Isi face mult rau dand partidul in judecata, isi ridica poalele in cap, dar e treaba lui. Doar nu voia sa pastreze functia, chiar cu o pedeapsa penala cu executare.

| laSoledad explică (pentru minrest):

Il roade invidia ca i se duce cultul personalitatii pe apa sambetei, in prag de campanii electorale.

| minrest a răspuns (pentru laSoledad):

Au campanie la Rahova, se alege seful de camera; sa se concentreze pe asta de acum incolo. Cultul perso-nulitatii nu mai e de actualitate.

| aXy99 a răspuns:

Am intalnit si preoti de nota 10, dar si politisti. Totusi, am intalnit si polul opus, dar mai multi poiltisti in aceasta categorie decat preoti, surprinzator.

| Donsavas a răspuns:

În niciunul.

| StrongHeart a răspuns:

Am incredere in calugari, nu in preoti.
NU am incredere in politisti si nu voi avea niciodata.
Doar daca observ ce fel de persoana e si putem purta o conversatie, dar in general chiar sunt foarte sceptic, ironic si incerc cat pot sa nu ma las dus de nas de oameni in diferite pozitii sociale. Funda?

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Dacă mă pui să aleg între un preot și un polițist, mai bine aleg preotul după toate „chestiile" astea întâmplate prin țară

| laSoledad explică:

Un naiv comenta pe Youtube ca preotii nu fac politica.
Sigur. rolling on the floor

| PitR a răspuns (pentru laSoledad):

Cum sa nu faca politica? Dar platile de la bugetele locale sunt gratis? Da primaru' banu' daca nu zice nimic popanu' in biserica la alegeri?

| laSoledad explică (pentru PitR):

Breh, n-ai inteles ca prin comentariul meu, nici eu nu eram de acord cu el? laughing Nu mai era nevoie sa spui. Se stie deja.

@laSoledad: "Un naiv comenta pe Youtube ca preotii nu fac politica.
Sigur. rolling on the floor "

| PitR a răspuns (pentru laSoledad):

Ba m-am prins breh! Da' am zis si eu ca tot ii vad ca se dau fete mari ca ei nu fac politica si nici nu stiu ce-i aia. rolling on the floor Eram subtil laughing

| laSoledad explică (pentru PitR):

Foarte subtil.
Asa e. Ei se dau impartiali. Dar numai in fata enoriasilor se dau impartiali. laughing

| laSoledad explică:

Bravo.

Răspuns utilizator avertizat
| chuckmanson a răspuns:

Am încredere perfect egală în ambii: 0

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Politisti

| eckblume a răspuns:

Intrebarea aceasta am auzit-o la vax populi ieri laughing
Aleg politia, nu toti sunt incompetenti. Daca vine unul sa te omoare politistul are arma, popa are crucea.

| RAY a răspuns (pentru eckblume):

Daca vine unul sa te omoare politistul sta la poarta ca doar dupa ora 6 poate intra, iar tu esti omorata si arsa, iar ei stau si privesc

| laSoledad explică (pentru eckblume):

Pai si TPU-ul e tot un vax populi, aici dai de raspunsuri cel putin la fel de comice. laughing
Daca vine unul sa te omoare, majoritatea politistilor n-au vesta anti-glont. Asadar, ala te omoara si pe tine si pe politist, daca ar fi un caz la fel de nefericit ca in SUA, dupa care tot de popa dai, care vine si el cu crucea din dotarewinking

| eckblume a răspuns (pentru RAY):

Recunosc ca asa ceva nu am vazut nici in filme.
Cunosc atat politisti care isi iubesc meseria si dau dovada de devotament, cat si politisti care prefera sa inchida ochii cand apar nereguli. Cat despre preoti... tot respectul pentru cei care ajuta familiile nevoiase, ajuta cu vorbe bune. Cand vorbesc cu bunica mereu imi zice ca trebuie platita contributia, ca se face cos, ca trebuie nu stiu ce fel de lumanare etc. De 2 sau 3 ori pe an ajung pe la biserica.
Nu stiu, depinde de persoana. Nu pot generaliza spunand ca toti politistii sunt prosti sau ca toti preotii sunt doar dupa bani si masini scumpe.

| eckblume a răspuns (pentru laSoledad):

Da laughing Zici foarte bine.

| LupusDei1993 a răspuns:

Daca spun ca niciunul e bine?

| Maia55 a răspuns:

În niciunii.