| BlackRose95 a întrebat:

Care este regula mainii drepte?

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

BlackRose, regula mainii drepte apare cand se studiaza legea inductiei electromagnetice.
Expresia tensiunii electromotoare induse intr-un conductor rectiliniu care este deplasat perpendicular pe liniile de camp magnetic uniform este:
e = Blv.
Semnificatile marimilor le cauti tu, ca nu e greu.

Sensul curentului indus si deci si al tensiunii electromotoare induse in acel conductor rectiliniu se poate gasi cu ajutorul regulii mainii drepte:
Astfel, se va aseza mana dreapta in lungul conductorului, in asa fel incat vectorul inductie magnetica B sa intre in palma, iar degetul mare sa fie orientat in sensul vitezei cu care se deplaseaza conductorul; celelalte patru degete ale mainii drepte vor ndica sensul curentului indus in acel conductor rectiliniu de lungime l.

Sper ca te-am putut ajuta cu ceva. Asta gasesti si in manual. Bafta!

6 răspunsuri:
| Coconutz a răspuns:

Eheheheheeee.

| Squirtle a răspuns:

Cand mana dreapta devine straina schimbi cu stanga. Dupa un timp te vei obisnui si cu stanga si nu va mai fi ca la inceput. Atunci e timpu sa treci din nou pe dreapta. Procedeul se repeta.

| MarYan00 a răspuns:

Hmmm.fizica ..interesantlaughing) nu se poate explica in scris

| SILvyw a răspuns:

Parca...era regula mainii stangi...dar infine e legat de forte care se descompun etc etc

| BlackRose95 explică (pentru SILvyw):

E si aia dar eu am nevoie de aia dreaptalaughing

| SILvyw a răspuns (pentru BlackRose95):

De aia n-am auzit laughing