| anonim_4396 a întrebat:

Care este sensul vietii?

Răspuns Câştigător
| Alexandrinaa a răspuns:

CREATIA de orice fel, devine sensul vietii umane, dupa cum spune Blaga si e cea mai frumoasa interpretare cu privire la sensul vietii: omul este fiinta intru mister si pentru revelare, ea se deosebeste de animal, care este intru imediat si pentru securitate, deoarece e in stare sa se sacrifice pentru creatia sa! Omul este creator de cultura. Scopul nostru este sa lasam ceva folositor in urma noastra, sub forma unei creatii culturale. (Desigur, aici nu vorbim doar de opere literare, poti vorbi de un copil, o casa, orice CREATIE, important e sa o faci cu suflet si sa te sacrifici pentru ea) Vezi Mesterul Manole happy Nu-i frumos?

9 răspunsuri:
| juniper a răspuns:

Sa ne nastem, sa invatam si sa incercam sa ne indeplinim visele si sa facem lumea mai buna.

| Krina a răspuns:

Nu stiu.Acum ca intrebi, nu pot gasi un raspuns.
Viata unui om nu prea are sens : te nasti pentru a muri. Un om e ca o simpla etapa in istoria omenirii. Orice om are aportul lui in evolutie si cunoastere.Pacat ca viata e atat de efemera.
Cateodata ai impresia ca ai atat de mult timp sa realizezi tot ce doresti. Dar ajungi la un moment dat la varsta cand iti dai seama ca poate nu ai facut nici jumatate.
Daca mergem pe cealalta idee, cum vede fiecare sensul vietii lui... Aici sunt milioane de raspunsuri, nascute din obiectivele, aspiratiile fiecaruia.

| selef a răspuns:

Sens unic de la nastere spre moarte.

| Sara a răspuns:

Sensul vietii este sa ne nastem sa invatam, sa invatam pe altii la randul nostru, sa facem lumea imi frumoasa sa nastem un copil, sa l educam si sa murim. pntr aceste lucruri ne nastem, sa invatam. sa i invatam si sa nastem!

| afrodita17 a răspuns:

De pe strada uterului, intri in sensu giratoriu, faci la stanga, ajungi pe Dn .si de acolo te uiti dupa marcaje...

| kufu a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sensul vietii este mantuirea.

| cosmingg a răspuns:

Una dintre cele mai vechi intrebari. Fiecare om isi creeaza raspunsul prin modul in care isi traieste viata. Consider ca motivul existentei noastre este cel ce ne va aduce raspunsul la toate intrebarile. Omul invata pe tot parcursul vietii, de la prima gura de aer pe care o ia si pana la ultima. Nu trebuie sa fii om de succes ca sa spui ca ai o viata buna, ci sa te bucuri de ea cu fiecare clipa.

| cristicionoiu a răspuns:

Hot dog