| edoru a întrebat:

Care este sensul vieţii? - opinii personale

Răspuns Câştigător
| PisicaAristocrata a răspuns:

Folosirea mintii...

38 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Viata este descoperire si devenire.

April
| April a răspuns:

Ma gandesc, vazand intrebarea ta si stiind ca niciun filosof n-a gasit raspunsul, sa incerc sa dau eu unul, macar logic:sensul vietii e dinspre nastere spre moarte! Invers nu-i posibil decat in imaginatia unor cineasti care au ecranizat misterios caz al lui Benjamin Button!

| Alphawolf a răspuns:

Sa-ti descoperi calitatile pentru a te face util.

| Arthur a răspuns:

Se spune ca daca nu ai sadit un pom, nu ai facut o fantana si nu ai un copil, ai trait degeaba!

| Parintele a răspuns:

Sa cunoastem, sa evoluam. Vad ca nimeni nu considera ca sensul vietii este sa ajungi la vreun zeu.

| Dmonik a răspuns:

As vrea sa fiu Shopenhauer, dar pentru ca nu pot fi...sensul vietii, vorbind din punct de vedere indididual, nu se poate delimita de tot ce e omenesc. Pentru unii, il reprezinta bogatia materiala, pentru altii, inaltare spirituala, ban si Dumnezeu, familie sau dusmani!
Sa lasi ceva durabil in urma ta, sa privesti spre inceputuri fara sa cobori privirea in pamant, iar daca ai fi pus in situatia de a o lua de la capat, sa nu fii nevoit sa schimbi nimic!

| fabiola a răspuns:

Ca sa stiu sensul trebuie sa-i cunosc punctul de plecare! De unde am aparut, cand si cum?

| moodyblues a răspuns:

Individual fiecare dintre noi da un sens vietii.depinde de la om la om.noi cautam fericirea dar o cunoastem prin sensuri diferite(de aici vin raspunsurile anterioare: dragostea, perfectionarea, banii, lasarea unei istorii etc)
daca o luam la general sensul vietii e sa ne traim existenta de pe urma unui accident(evolutie):cultivam cunostinte, suferim boli si depunem efort neincetat pentru a nu muri atat de repede, consumam resurse naturale, ne inmultim specia, ne petrecem viata cu activitati inutile, regretam lucruri pe care nu le-am realizat, lasam ceva lumii inainte de a fi in pamant(desi istoria va uita asta)

| moodyblues a răspuns:

Tocmai mi-a raspuns cineva,, 42''

| buldog a răspuns:

Sensul vietii este de a crea noi sensuri, cu ajutorul familiei si al persoanei iubite.

Răspuns utilizator avertizat
kratos
| kratos a răspuns:

Familia si dragostea happy

| Alex_7297 a răspuns:

Contează ce laşi în urmă...

| danbnz a răspuns:

Suntem "condamnati" la cautarea perfectiunii... in orice domeniu: dragoste, familie, profesie...samd.

| andalu a răspuns:

Bineinteles, opinia pers: sa descoper lucruri noi si interesante in fiecare, sa ma uit in urma sa vad de unde am plecat si unde am ajuns( ma rever la evolutia pe plan profesional si intelectual) sa iubesc si sa ma simt iubita, sa cad si sa ma ridic propunand-mi ca alta data, daca nu pot sa ocolesc toate obstacolele, macar pe cel de care tocmai m-am impiedicat sa am grija sa il ocolesc, sa vad cum am dus la bun final un proiect (sau elucidat un gand/framantare )care m-a macinat timp de cateva zile/saptamani/luni/ani.

| radicalthinker a răspuns:

Întrebarea este dificilă, pentru că una larg deschisă către mii de răspunsuri posibile.
Dacă este vorba de viaţa mea, viaţa ta, etc. atunci fiecare îşi stabileşte propriile sensuri, care se pot concretiza în diverse obiective cu diferite termene. Sunt şi unii care îşi dedică viaţa unei cauze care este dominantă peste toate celelalte aspiraţii, cum sunt unii savanţi, artişti, militanţi pentru diverse cauze.
Dacă e vorba de viaţa în sine, atunci întrebarea este fără răspuns ori suntem pe tărâmul speculaţiilor. În orice caz, sensul VIEŢII este dincolo de noi; de pildă Richard Dawkins, biolog faimos englez afirmă că genele îşi urmăresc propria reproducere, iar noi suntem simple organisme ce le îndeplinim obiectivul. Îmi pare doar o speculaţie inteligentă...

| ionutarges a răspuns:

Dupa parerea mea sensul vietii este evolutia.Sa fim azi mai puternici decat am fost ieri si maine mai puternici decat am fost azi.

| bluesky a răspuns:

Sa traiesti fiecare zi ca si cum ar fi ultima, sa traiesti clipa si viata la maxim! :X

| Deea a răspuns:

Cu siguranta drsgostea :X

| Psycho a răspuns:

Viata nu are niciun sens. straight face suferi si trudesti.degeaba ai parte de clipe de fericire, pentru ca mai devreme sau mai tarziu tot platesti pentru ele cu lacrimi si suferinta.nimic nu e gratis in viata.

"Platim chiria vietii prin suferinta." [Nicolae Iorga]

| jane_5414 a răspuns:

Sensul vietii este sa o traiesti!

| lencikk a răspuns:

Familia, dragostea...cred ca orice om isi doreste sa aiba un sot/sotie iubitoare fidela o casa si un copil 2 sau 3 big grin

| metonst54 a răspuns:

Eu traiesc ca sa ma casatoresc, sa ma sacrific complet pentru copii ca si ei sa faca la randu lor la fel? Nu mersi, imi traiesc viata in stilul meu propriu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa lasam ceva in urma; sa ajungi la finele vietii si sa simti ca n-ai trait degeaba, sa nu regreti viata pe care ai dus-o.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@bittersweet

Cam asta zicea si Noica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o zicala "cine n-a sadit un pom, ala nu e om". Poate ca asta este sensul vietii, sa lasi ceva in urma ta. In fond, datorita acestui lucru traim noi azi in confort. Pentru ca oameni din trecut au inventat roata, avionu, dusul, aragazul, becul, toaleta, televizorul, scaunul, ceasul, calculatorul etc. Sint lucruri mai mult sau mai putin importante dar care impreuna ne usureaza viata si ne ofera confort si distractie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@bluesky

Cati ani ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Opinii foarte personale(aproape tainice): mi-am luat un ciokopartz-un animalut cu proteina pe creier, cu par si plin de beatitudine pentru ca mi s-a parut ca seamana cu omul.Ciokopartzul mi-a nascut doi pui vii, de toata frumusetea.Am facut un experiment:pe unul l-am intrebat zilnic"ce este sensul vietii?" si pe celalalt l-am lasat in...sensul lui, nu l-am intrebat.
Ce am observat?
Ciokopartzul pe care il intrebam nu stia sa-mi raspunda pe intelesul meu, ca atare parea chinuit si complexat, stare datorata in mare masura intrebarii mele repetitive. Mi s-a parut ca stralucirea incepe sa-i paleasca, codita i s-a culcat la pamant. Celalalt ciokopartz zburda jucaus de colo-colo, inconstient de intrebarea mea.
Poate ca reactia animalutelor mele la "sensul vietii"doar mi s-a parut.Nu am cu sa verific asa ceva. Dar concluzia personala a fost aceasta:sensul vietii este cel care vrei sa fie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Experienta.