| anonim_4396 a întrebat:

Care imi explica cum functioneaza curentul electric? dar nu copy paste, si o explicatie mai logica dau fundita

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Curentul electric continuu este transmis de electroni. Electronii se incarca cu sarcina negative si sunt atrasi de pozitroni (partea pozitiva, cu +). Exista o lege care spune ca in natura contrariile se atrag. Dispozitivul care produce curent continuu se numeste dinam.
La curentul alternativ pozitronii apar la un capat sau altul al circuitului, alternativ (pe rand). De aceea curentul va circula cand intr-un sens sau in celalat. Dispozitivul care-l produce se numeste generator sau alternator.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Am auzit ceva de masa sti ceva?

| MPfuro a răspuns (pentru Salontanul):

Pozitronul este antielectronul, nu are nici o legatura cu curentul electric. Cred ca vroiai sa zici sarcina pozitiva si negativa, nu electron si pozitron.

| Salontanul a răspuns (pentru MPfuro):

Daca nu te pricepi si nici nu intelegi de ce nu taci si sa sapi? Eu am spus ca electronul transporta sarcinile negative. Citeste in Wikipedia: http://ro.wikipedia.org/wiki/Curent_electric.

| Salontanul a răspuns (pentru Salontanul):

Nici eu nu inteleg la ce te referi cu masa. Curentul nu are masa. Electronii purtatori au masa. Si ca sa nu se gaseasca iarasi un idiot sa ma contrazica dau si un link: http://scienzapertutti.lnf.infn.it/P2_rume/elettrone_rume.html

| MPfuro a răspuns (pentru Salontanul):

Ca sa ne intelegem, eu sunt ala care se pricepe si nu tu, tu ai zis ca pozitronii si electronii apar la un capat si celalalt al circuitului la curent alternativ. Am incercat sa fiu amabil si sa te corectez fara sa zic "nu il ascultati pe prostu asta ca se crede la CERN si viseaza particule" si tot tu imi zici sa tac. Stii de ce nu tac? Pentru ca, poate vine cineva si citeste aberatia aia ce ai scris-o tu si o crede. Si poate la randul lui se crede si destept si merge sa ii invete si pe altii.

| Salontanul a răspuns (pentru MPfuro):

Am observat ca linkul de mai sus nu functioneaza si-ti dau altul: http://damyg.webuda.com/PHP/curentulelectric.php. Daca apesi pe el vei vedea scris negru pe alb ca electronii transporta sarcinile negative. Sper ca de data asta incetezi cu tampeniile.

| MPfuro a răspuns (pentru Salontanul):

Multumesc pentru link si am sa incerc sa incetez cu tampeniile. Da, ai dreptate despre electroni. Astept raspuns despre masa despre care vorbea raymusic si despre pozitronii imaginari care apar in curentul tau. Nu este bine sa fii semidoct! Nu este destul sa stii ceva pe jumatate si sa vorbesti prostii. Da, ai nimerit faza cu electronul dar in primul raspuns doar aberatii ai vorbit si acum incerci sa te ascunzi dupa partea pe care ai nimerit-o. Hai sa nu ne certam si te rog sa nu imi mai zici ca nu inteleg, ca zic tampenii sau ca sunt idiot. Te-as mai ruga sa iti recitesti primul raspuns si dupa aia pune mana pe o carte si invata SAU nu mai posta ce nu stii.

| NinelHell a răspuns (pentru Salontanul):

Electronii se incarca cu "sarcina negative". rolling on the floor
"pozitronii apar la un capat sau altul al circuitului" rolling on the floor rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru NinelHell):

Da o definite te rog

| NinelHell a răspuns (pentru anonim_4396):

Am scris mai mult dar robotelul mi-a lasat doar prima fraza si pe aceea neterminata.
ai tot ce-ti trebuie aici:
http://www.oscilatii.org/......abalansat/

| MPfuro a răspuns:

Curentul electric este miscarea ordonata a sarcinilor electrice. + catre -, asta e explicatia de gimnaziu. Cel mai usor e sa gandesti la curent ca la un rau. Curentul 'curge' de la + la - (de la potential ridicat la unul scazut) ca si raul de la munte la vale.

| anonim_4396 explică (pentru MPfuro):

Am inteles dar cu masa asta nu inteleg

| MPfuro a răspuns (pentru anonim_4396):

Masa o ai intr-un circuit. Cand ai de exemplu un circuit cu 3 elemente in paralel masa o poti lua ca latura (de regula cea de jos) care leaga toate cele 3 elemente. Este cam greu sa iti explic in scris, pe un desen cu un circuit se vede usor. Ideea este ca acolo ai 0V.