| 0marry0 a întrebat:

Cine imi poate explica intr-o maniera concisa si logica conceptul de iluzie Maya?
Nu vreau copy paste-uri pe care nici voi nu le pricepeti.
Multumesc. Dau funda happy.

Răspuns Câştigător
| Aliutza a răspuns:

Marry, sincer, m`am documentat putin ca sa pot sa-ti dau un raspuns, dar nu prea am inteles mare lucru. O sa incerc sa-ti explic ceea ce am priceput eu despre iluzia Maya.
Conceptul asta sustine ca lumea este o iluzie. Adica intreaga lume este o iluzie. Toate chestiile care se intampla si exista in lume sunt niste iluzii. Adica ne inchipuim absolut tot, pana si pe noi insine. Cumva, doar cunoasterea e concreta, restul fiind abstract. Doar gandirea (mintea noastra) functioneaza, si isi inchipuie tot ceea ce avem in jur.
Timpul este o alta parte importanta al acestui concept. Din cate am inteles eu, iluziile se petrec in perioade diferite. Intr`un fel, timpul este si el abstract si noi ni`l inchipuim. De fapt, nu exista timp si timpul nu trece cu viteza cu care ne inchipuim noi ca trece. Ca si cand visam: avem impresia ca am visat timp de cateva ore, cand de fapt cele mai multe vise nu depasesc 8 minute.
Sper ca te-am ajutat, macar putin. Iti doresc spor la documentat in continuare.

8 răspunsuri:
| NoChanceForUs a răspuns:

Asta a ajuns Știință și Filozofie din cauza voatră, vă țigăniți la orice.

| ania a răspuns:

Maya este explicatia hindusa pentru existenta aparenta a intregului univers., a trupului si a sufletului perceputa de om.Hindusii considera Brahman ca fiind singura Realitate si orice altceva este iluzie emanata din Brahma, Creatorul, precum caldura din foc.Hindusii spun ca ignoranta omului nu reuseste sa discearna unica Realitate si accepta astfel iluzia unui univers de forme ireal, accepta durerea si suferinta.Mantuirea vine prein cunoastere, iluminare - care imprastie aceasta iluzie. Unele secte hinduse spun ca maya e de fapt un vis al zeilor la care oamenii adauga propriul lor sentiment de suferinta.
Asa descrie termenul un fost guru Yoga, convertit la crestinism.

| 0marry0 explică:

@Kronstadt
Ok, secatura, acesta e un site de intr-ajutorare. Oamenii pun intrebari, iar alti oameni raspund. Ce intrebare aleg eu sa postez nu te priveste pe tine si daca nu stii sa ajuti omul, te invit frumos sa apesi x-ul rosu care-ti face cu ochiul din dreapta sus. Acum, mai ai intrebari, ca mai am raspunsuri.

| 0marry0 explică:

@ Kronstadt,
Spui de mine ce spui, dar nici tu nu te lasi mai prejos. Cata ipocrizie…
Si ce reguli TPU incalc? Intrebarea mea nu e irelevanta, daca eu nu stiu un lucru, dar vreau sa-l aflu. Nu incercam sa fac pe interesanta, incercam sa explic lucrurile pe scurt si clar (acum e mai usor pentru tine), pentru ca lumea sa inteleaga exact ce vreau. Dar nu, trebuie sa ma legan pe 20 de randuri, sa fiu atenta sa nu par nici prea desteapta, dar nici prea proasta, pentru ca, sa fim seriosi acum, asta e problema lumii in care traim: Oamenii nu empatizeaza (adica nu i-au in seama sentimentele celorlalti atunci cand scriu o intrebare pe un site public… nesimtita de mine).
In caz ca nu te-ai prins, nu intreb ce inseamna cuvantul iluzie, intreb despre conceptul de "iluzie Maya", care are legatura cu timp, spatiu, materie, nihilism, hinduism. Am reusit sa inteleg cateva idei, dar inca sunt in ceata, asa ca ma gandeam ca voi gasi pe cineva sa mi-l explice. Da, am nevoie de ajutor. Cata prostie din partea mea sa-l cer. Data viitoare voi trage un pui de somn, poate imi voi visa raspunsul si voi pune un sfarsit razboiului…

| 0marry0 explică:

@ Kronstadt,
Deci tu imi critici formularea? Nu am formulat enuntul pe placul tau? Iar apoi te iei si de continut, pentru ca tu crezi ca ma pot descurca si singura?
Frate, da’ stiu ca esti nemultumit. Ideea era ca nu am gasit nimic suficient de simplu explicat. Scuza-ma ca nu sunt suficient de inteligenta, incat sa ma descurc cu orice definitie…
E adevarat, poate daca mai citeam iarasi "n" pagini, sunt sigura ca gaseam un raspuns bun, dar ma gandeam sa incerc si aici. Ca sa stii si tu, doar pentru ca am pus intrebarea, nu inseamna ca am lasat totul balta si am asteptat un raspuns din cer, dar se pare ca tu erai cu capsa pusa dinainte, asa ca ai fost incantat cand m-ai gasit pe mine drept sac de box…
Mi se pare destul de evident ce inteleg eu prin copy paste-uri, din moment ce am spus "pe care nici voi nu le pricepeti." Adica fraze lungi, intortocheate, la care ai nevoie de un dictionar enciclopedic ca iti dai seama unde-i punctul. Ce altceva poti sa intelegi, nu stiu sincer, dar sunt sigura ca voi afla.

| coralia_5862 a răspuns:

Iluzie...e ca atunci cand te gandesti ca ai vrea sa se intample ceva numai ca din cauza ca iti doresti cestia aia asa de mult ai "vedeni" adica ti se pare ca e real timp de 3-4 secundewinking sau ai o senaztie de dejavu ca si cum ti sa mai intmplat si ti se intampla pentru ca a fost un moment important din viata ta...
deci mai pe scurt iluzie=miraj ti se pare pentru ca iti doresti sau ti se pare din cauza unui moment important din trecutwinking sper ca ai inteles happy
fundita?batting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista explicatie babeasca! Tu de ce nu citesti (o carte, sau pe net) despre asta? Esti retarda? Ia uite ba, ce fumuri avem...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea ta este "Cine imi poate explica...". In afara de raspunsuri de genul "eu pot/nu pot", sau "nu stiu cine iti poate explica", sau "userul X iti poate explica", ce fel de raspunsuri astepti? De unde vrei sa stie ceilalti useri cine este sau nu capabil sa-ti raspunda? De unde stii tu cum inteleg ceilalti useri copy paste-urile pe care le posteaza? Daca ai fi dat un singur click, ai fi avut acces la cel putin 10 pagini cu link-uri care te trimit la niste explicatii "logice si concise". Daca nu ai mouse, iti fac eu cadou unul.
Cum ai putea sa intelegi o explicatie despre Maya, daca tu nu poti intelege termenul "caracter irelevant"? Inainte de a te umfla in pene, CITESTE REGULAMENTUL TPU!