| Alphawolf a întrebat:

Care poate fi motivul pentru care o persoana critica discutiile pe teme religioase? De ce aceata persoana vede doar partea negativa a acestor discutii? Aceste discutii sunt sau ar trebui sa fie tabu? Daca da, de ce?

Răspuns Câştigător
| Lizzu a răspuns:

Singurul motiv ar fi ca persoana nu este destul de deschisa la parerile diferite de ale sale, nu este destul de toleranta cu opiniile celorlalti oameni.
Alt motiv este ca persoana considera opiniile sale ca fiind singurele adevarate,reale si care au existat vreodata,fiind foarte atasata de ceea ce crede si simte.

--Odata ce altii vin cu argumente contra opiniilor ei,ceva nu se leaga iar persoana simte ca nu poate accepta noul punct de vedere,nu e pregatita sa abandoneze conceptia ei ca sa poata fi capabila de a analiza o alta conceptie,diferita total de a ei.

-Nu sunt tabu. Sunt normale. Si un credincios infocat si un ateu infocat au dreptul de a-si expune parerile,opiniile.

Daca oamenii si-ar da seama ca discutiile in contradictoriu fac mult bine, ca au ce invata unii de la altii, totul ar fi bine. Nu s-ar mai isca certuri.
-Discutiile in contradictoriu dezvolta capacitatea de gandire, de asociere, vocabularul si capacitatea de argumentare.
Dar nu-si dau seama.

32 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Să-ţi povestesc cum eram eu înainte?
Complet neinteresată de subiect. Săream peste postări pe teme religioase - mi se păreau o plictisitoare pierdere de timp - şi, ţin minte, mi-am şi propus să nu intervin în discuţiile despre religie sau politică - eram conştientă că sunt ca nişte magneţi de scandal şi cât timp va exista omul, vor exista şi contraverse pe aceste teme.

Dar nici nu criticam astfel de discuţii - mă lăsau complet rece, iar ce fac alţii cu timpul lor nu mă prea interesa.

Asta până când...citind postările unor amici, printre care şi cele pe teme religioase, treptat m-am lăsat absorbită de subiect şi în timp am început să particit la unele dezbateri, pentru că am văzut câtă nedreptate e, câtă victimizare a agresorilor, câtă influenţă are religia şi biserica asupra vieţii noastre de zi cu zi, cât dezbină, manipulează, îndoctrinează şi profită de oameni, ce mare defavor face României, lumii şi generaţiilor viitoare...aşa că am simţit să intervit.

| RAY a răspuns:

Unde in Romania? frustrarea omului se arata prin critici de orice fel nu doar religioase, daca unui copil i spui ca nu exista mos craciun ce parte va vedea? religia e doar un sindrom mostenit din copilaria noastra plina de fantezi si alimentata de societate, dumnezeu este mama cea buna care te bate cand faci prosti, te protejeaza, isi implineste dorinte in scimb cel rau e opusul mamei pe asta se baseaza toate religiile

| Mădă0611 a răspuns:

Poate li se clatina credinta si informatiile pe care le-ar putea primi din acele discutii s-o darame, dar sunt prea slabi si fricosi pentru a trai fara prieteni imaginari. Asta-s cei "eu nu sunt nici crestin, nici ateu", dar cred in zeul evreilor si Iisus. laughing
Discutiile religioase, pe langa ca sunt amuzante, sunt interesante, religia isi bata nasul in toate domeniile posibile, astfel, pentru a putea raspunde, in caz ca nu stii, trebuie sa inveti cate ceva din fiecare domeniu, pacat (sau bine, ca asa comedia continua la nesfarsit) ca cei care pun intrebarile nu invata nimic.

| Alphawolf explică (pentru Mădă0611):

Cum adica cei ce pun intrebarile nu invata nimic? Raspunsul tau este degeaba, fara valoare? Te asigur eu ca se poate invata din el. De invatat putem invata din (absolut) orice, nu numai dintr-un domeniu anume.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Alphawolf):

Nu la intrebarea ta ma refeream, ci la cele "pe teme religioase". Majoritatea crestinilor (ca in Romania ei sunt cu agitatia) au raspunsul in minte, "dumnezeu/asa vrea/asa a vrut/pacatul stramosesc/diavolul", resping orice altceva, dar daca eu vad o intrebare la care nu stiu raspunsul, ma uit sa vad ce au raspuns altii, iau ideea si ma pun pe cautat, asa am invatat ceva nou, daca as spune "minciuni, dumnezeu a facut nu stiu ce", sunt la fel de... adormita ca inainte.
Religiosii incearca sa demonstreze matematic existenta lui dumnezeu (domeniul: matematica), apoi ca adn-ul nu se poate forma singur (biologie), apoi ca universul nu se poate forma singur (chimie/fizica), ca traducerile sunt incorecte cand nu le convine ceva din biblie (limbi straine), ca istoricii confirma evenimentele din biblie (istorie/geografie), peste tot se baga, de aceea sunt interesante discutiile cu ei, ca te obliga intr-un fel sa cercetezi ceva ce fie nu te-a interesat, fie ai tot amanat, fie ai uitat, asta ziceam. tongue

| Alphawolf explică (pentru Mădă0611):

Asa e, am inteles ideea, doar ca am vrut sa te bag nitel in "priza".

| zurick a răspuns:

Păi adesea acestea provoacă motive de ceartă, iar acele persoane care critică discuțiile pe teme religioase poate s-au săturat ca să găsim motive de ceartă în orice.

| sublime89 a răspuns:

Si pe mine ma cam plictisesc uneori discutiile pe aceasta tema, pentru ca de multe ori sunt cam inutile. Ma gandesc la unii precum Richard Dawkins cum mai au rabdare sa tot incerce sa convinga niste crestini care nu vor in ruptul capului sa inteleaga. Si poate multi nici nu pot. E ca si cum ai vorbi cu un zid. Uita-te de exemplu la conversatia asta: https://www.youtube.com/watch?v=YFjoEgYOgRo

Orice dovezi ii aduce Dawkins, ea pur si simplu nu vrea sa auda. Oricum, adevarul e ca trebuie luptat impotriva ignorantei, chiar daca uneori e greu. Si statisticile arata ca ateii castiga treptat razboiul asta.

| Lizzu a răspuns (pentru sublime89):

E sigura pe ea, femeia tongue
Ma intreb daca poti crede in orice in lumea asta atat timp cat esti sigur de ceea ce crezi... happy

| sublime89 a răspuns (pentru Lizzu):

Daca esti spalat pe creier suficient de bine, da laughing Si atunci vezi lumea doar din punctul tau de vedere, si orice argumente ti-ar aduce altii, pentru tine nu conteaza. Femeia din clip mi se pare chiar bolnava, sincer straight face

| Lizzu a răspuns (pentru sublime89):

Nu stiu...
De multe ori ma gandesc ca nimeni nu are cum sa fie 100% sigur de adevarul personal in care crede.
Poti crede in el mai mult sau mai putin, dar intotdeauna vor exista indoieli...

| sublime89 a răspuns (pentru Lizzu):

Din partea celor care nu cred in zei vor exista tot timpul indoieli. De partea celorlalti, din pacate nu prea. Daca nici dovezile palpabile nu-ti provoaca indoieli, atunci nu poti fi decat un arogant ignorant, ca sa fac si o rima laughing Da, e greu de spus daca unele persoane religioase, cum ar fi si cea din clip, se mai indoiesc din cand in cand. Poate ca da, pentru ca nu se pot rabda. Dar si atunci spun repede o rugaciune ca sa fie iertati pentru marele pacat comis.

| Lizzu a răspuns (pentru sublime89):

happy

| Radu284 a răspuns:

Tell me... De cate ori ai avut o discutie pe teme religioase (si chiar filozofice, nu neaparat religioase) si una dintre parti si-a schimbat opinia? Tu ti-ai schimbat vreodata opinia religioasa in urma unor conversatii pe TPU?

| Alphawolf explică (pentru Radu284):

"Tell me... De cate ori ai avut o discutie pe teme religioase (si chiar filozofice, nu neaparat religioase) si una dintre parti si-a schimbat opinia?"

Ai cumva impresia ca informatia, argumentele sunt apa de ploaie? Aceste discutii nu sunt pentru cei decisi, ci sunt mai mult pentru generatiile viitoare. Ele indica si o alta varianta... dintr-o singura varianta nu ai ce alege.

"Tu ti-ai schimbat vreodata opinia religioasa in urma unor conversatii pe TPU?"

Eu nu am ce sa mai schimb, eu mi-am schimbat-o cu ceva timp in urma.

| Radu284 a răspuns (pentru Alphawolf):

"Ai cumva impresia ca informatia, argumentele sunt apa de ploaie?"

Da, exact.

"Aceste discutii nu sunt pentru cei decisi, ci sunt mai mult pentru generatiile viitoare."

Crezi tu ca generatiile viitoare o sa se oboseasca sa se uite la discutiile noastre de acum? Youtubeul e plin cu debates intre atei si teisti, care sunt mult mai interesante decat ce vorbim noi aici.

"Eu nu am ce sa mai schimb, eu mi-am schimbat-o cu ceva timp in urma."

Deci suntem absolutist si inflexibil? happy Vezi? De asta ziceam, poate cineva sa aduca oricate argumente, tot nu o sa-ti mai schimbi punctul de vedere.

| Alphawolf explică (pentru Radu284):

"Da, exact."

Nu stiu pe ce lume traiesti, dar foarte prost gandesti. Imi faci impresia ca tu te-ai nascut informat... nu mai aduni nimic, nu mai modifici nimic, esti inflexibil.

"Crezi tu ca generatiile viitoare o sa se oboseasca sa se uite la discutiile noastre de acum? Youtubeul e plin cu debates intre atei si teisti, care sunt mult mai interesante decat ce vorbim noi aici."

Mai uita-te prin realitate, chiar si la categoria religie puteai deduce ca lumea(in special tineretul) isi mai "schimba" convingerile. Sunt persoane nehotarate religios, sau sunt persoane tinere, neinfomate, care nu au cunoscut alta varianta.

"Deci suntem absolutist si inflexibil? happy Vezi? De asta ziceam, poate cineva sa aduca oricate argumente, tot nu o sa-ti mai schimbi punctul de vedere."

Asta s-o crezi doar tu, eu nu am timp. Si eu ma schimb, si tu te schimbi, doar ca este nevoie de timp si argumente. Indoctrinarea nu o poti indeparta chiar asa usor.

| Radu284 a răspuns (pentru Alphawolf):

"Nu stiu pe ce lume traiesti, dar foarte prost gandesti. Imi faci impresia ca tu te-ai nascut informat... nu mai aduni nimic, nu mai modifici nimic, esti inflexibil."

Umm, nu tu erai ala care zicea: "Eu nu am ce sa mai schimb, eu mi-am schimbat-o cu ceva timp in urma."? Tot eu sunt ala inflexibil? happy

Eu spuneam doar ca pe majoritatea oamenilor nu ii intereseaza argumentele.

"Mai uita-te prin realitate, chiar si la categoria religie pueai deduce ca lumea(in special tineretul) isi mai "schimba" convingerile."

Aia nu au convingeri. Cand cineva are convingeri, este aproape imposibil sa i le schimbi.

"Si eu ma schimb, si tu te schimbi, doar ca este nevoie de timp si argumente."

Deci tu imi spui ca eista argumente pe lumea asta care te-ar putea face teist?

| Alphawolf explică (pentru Radu284):

"Umm, nu tu erai ala care zicea: "Eu nu am ce sa mai schimb, eu mi-am schimbat-o cu ceva timp in urma."? Tot eu sunt ala inflexibil?"

Eu am fost crestin... destul de mult timp(pana la 32 de ani). Ce sa mai schimb? Eu stiu ce am fost si cum am gandit... ce nu am stiut, ce nu am "vazut". Nu am ce sa mai schimb.

"Eu spuneam doar ca pe majoritatea oamenilor nu ii intereseaza argumentele."

Nu pot crede. Nu stiu ce oameni ar putea fi aia pe care nu-i intereseaza argumentele.

"Aia nu au convingeri. Cand cineva are convingeri, este aproape imposibil sa i le schimbi."

Dar eu am specificat ca argumentele nu sunt pentru cei "pierduti".

"Deci tu imi spui ca eista argumente pe lumea asta care te-ar putea face teist?"

Nu spun asta. Spun doar ca toti ne schimbam, dar nu neaparat religios.

| Radu284 a răspuns (pentru Alphawolf):

"Eu am fost crestin... destul de mult timp(pana la 32 de ani). Ce sa mai schimb? Eu stiu ce am fost si cum am gandit... ce nu am stiut, ce nu am "vazut". Nu am ce sa mai schimb."

Eu am fost crestin pana pe la 22-27 ani (la 22 am inceput sa ma schimb, am terminat pe la 27). Am renuntat la crestinism pentru ca nu am gasit niste raspunsuri, dar asta nu inseamna ca u m-as intoarce daca as gasi raspunsurile respective. Deci nu inteleg de ce zici "nu am cum sa ma mai schimb". Pana una alta, sunt teist, si am ideile mele despre mersul lucrurilor, partial bazate pe evidente, partial pe logica, si partial pe wishful thinking.

"Nu pot crede. Nu stiu ce oameni ar putea fi aia pe care nu-i intereseaza argumentele."

Oamenii close minded. Care cred ca ce cred ei e singurul lucru adevarat.

"Nu spun asta. Spun doar ca toti ne schimbam, dar nu neaparat religios."

Asta in mod sigur, dar eu ma refeream la schimbari de religie aici.

| Alphawolf explică (pentru Radu284):

"Deci nu inteleg de ce zici "nu am cum sa ma mai schimb"."

Eu nu nu mai am indoieli. Eu nu mai pot crede intr-un creator(desi nu exclud chiar de tot...), cu atat mai putin in dumnezeul crestin.

| Radu284 a răspuns (pentru Alphawolf):

"Eu nu nu mai am indoieli. Eu nu mai pot crede intr-un creator(desi nu exclud chiar de tot...), cu atat mai putin in dumnezeul crestin."

"Da, daca privesc in ansambu aceste discutii sunt bune, ele inseamna progres."

Nu crezi ca aceste doua citate sunt un pic... incongruente?

| Alphawolf explică (pentru Radu284):

Poate...in mintea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema e ca de multe ori aia care intra in discutii despre religie nu cauta decat sa se certe sau sa arate cat de destepti sunt ei.

| Kalla a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam cum fac majoritatea ateilor.

| Alphawolf explică (pentru Kalla):

Fara motiv de cearta, nu este cearta, de acord? Poti constientiza motivul? Uite niste indicii reale: In majoritate, motivul controverselor apare din faptul ca nu se poate discuta acest subiect cu majoritatea crestinilor(nu vorbesc de toti! Mai sunt si cretini cu care se poate discuta). Ei spun verzi si uscate, dar mai mult uscate, nu se leaga mai nimic din ce spun ei, sustin chestii ireale si ilogice(cu perseverenta si rabdare) si nu tin cont de argumentele oferite de cealalta parte, etc, etc, cu alte cuvinte, ei sunt in general motivul, sursa... ei calca pe nervi. Un ex. este femeia din clipul dat de sublime89, ea argumenteaza asta.

| Swan39 a răspuns:

Aceste discuţii nu au niciun rost, de cele mai multe ori. E aproape imposibil să-i schimbi părerea cuiva care toată viaţa sa a fost învăţat şi îndrumat să creadă un anumit lucru şi a ajuns să fie absolut convins de veridicitatea acestuia.
Sunt totuşi şanse cu cei care îndrăznesc să-şi pună întrebări, să asculte şi să analizeze alte opinii decât ale lor.

| Mămăligă59 a răspuns:

Ai vazut tu vreodata sa iasa ceva bun dintr-o discutie de acest gen?

| Alphawolf explică (pentru Mămăligă59):

Da, daca privesc in ansambu aceste discutii sunt bune, ele inseamna progres.

| Veritas a răspuns:

Ele nu ar trebui să fie tabu dar de cele mai multe ori se ajunge la ceartă dacă persoanele sunt de confesiuni religioase diferite, am văzut astfel de discuții și ura se vedea în ochii lor.

| animeioana55 a răspuns:

Sa vorbesti despre religia ta sau alte religii si credinte nu este tabu. Unii oameni inchisi la minte cand te aud ca discunti altceva si nu barfesti cred ca e ciudat pentru ca nu se gandesc niciodata. Motivul pentru care multi nu discuta asta este pentru ca nu inteleg, le e frica sau efectiv nu vor. Mie imi place sa discut despre diferite religii si credinte, dar am doar un coleg care mai stie cate ceva despre asta. Ceilati cand ne vad ca discutam incep cu:,, Ce naibii vorbiti acolo?" sau ceva de genu'. Ideea e ca poti discuta despre ce vrei, nu trebuie sa te gandesti la nimic ca la un lucru interzis.
Am prieteni care sunt ortodoxi, ca mine, catoici, pocaiti, etc. Eu ma inteleg cu ei. Ce e problema ca e de alta religie?
Sper ca nu te-am plictisic.

| Alexa20022000 a răspuns:

Nu ar trebui sa fie tabu iar o persoana critica discutiile religioase doar pentru ca ori nu e credincioasa ori este de alta religie