| Archangells a întrebat:

Unde as putea gasi un grup de socializare pe teme religioase, filozofice si stiintifice? Ma plictisesc de discutiile pe teme banale ce le am in fiecare zi. Vreau sa tintesc spre profundul Adevar, temelia lumii si Universului, Iubirea! Unde gasesc discutii legate de evolutie spirituala, dezbateri? Va multumesc!

28 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

"...teme religioase si stiintifice"...

Trebuie intai sa te hotarasti ce vrei. Nu merg impreuna.

| Archangells explică (pentru Holiday):

La mine merg, hehe. se leaga daca te apuci sa studiezi constiinta prin prisma stiintei. intelegi multe din importanta religiei asupra psihicului si constiintei umane

| Holiday a răspuns (pentru Archangells):

Daca inlocuiai "importanta" cu "influenta" puteam fi oarecum de acord.

| Archangells explică (pentru Holiday):

Ma refer la importanta religiei. se observa diferenta dintre Romania, o tara de oameni religioasi, si SUA, o tara fara religie. In Romania, se nasc oameni cu un IQ mai inalt, mai creativi deoarece primesc afectiune, care dezvolta creierul. Nu stiu ce sa zic, dar se pare ca oamenii crescuti cu iubire sunt mai sensibili, iar acea sensibilitate duce la o intuitie mai puternica, la creativitate si la o intelepciune superioara. Desi nu avem bani sa oferim totul pe tava copiilor, se pare ca e mai bine. Dulciurile cu e-uri fac mai mult rau asupra creierului. Lipsa posibilitatilor ii face pe romani sa gandeasca. Ambianta unei tari e creata de nivelul de echilibru al emotiilor. Deoarece am avut o traditie spirituala veche, acest echilibru e foarte puternic. Te-ai intrebat de ce atunci cand cineva te supara, il urasti putin, dar apoi te intorci la vechea stare de pace. Noi Romanii suntem un popor pasnic deoarece programele mentale pe care le invatam in familie sunt de pace si iertare, conform religiei. Suntem defensivi. Suntem ca apa si de asta am rezistat atata vreme si vom rezista si mai mult. In ultima vreme realizez cat iubesc tara asta si oamenii. Am fost in Germania, si acolo, exista oameni multi fara religie, atei. La ei, sunt programati mental sa fie reci ca soparlele, dintr-o bucata, daca le gresesti, ei nu iarta. AUS! Au ratiune dar nu au iubire. Ce imi foloseste mie ratiunea daca nu pot simti iubire? deci religia, in forma ei care pare preistorica, are un impact pozitiv in programarea mentala si sanatoasa a omului.

| Moisie a răspuns (pentru Archangells):

Si ce legatura are Constiinta cu religia care este un instrument de manipulare si prostire a maselor care transforma oamenii in "oi din turma Domnului"_
Ai auzit tu ca oile sa aiba Constiinta?
Influenta Religiei asupra psihicului uman se bazeaza pe MINCIUNA, si pe promisiuni mincinoase precum ca viata buna pe care nu o ai in lumea asta, o vei avea atunjci cand NU mai existi si ai trecut in nefiinta! In concluzie religia debilizeaza oameniisi ii prosteste pe prostii lipsiti de CONSTIINTA!

| Holiday a răspuns (pentru Archangells):

Se pare ca afirmatiile tale nu se prea sustin:
http://www.statisticbrain.com/countries-with-the-highest-lowest-average-iq/
http://www.antena3.ro/......07398.html

Bineinteles exista o multitudine de alte surse care confirma, daca mai ai dubii iti mai dau.
Si cum afirmatia ta porneste de la premiza acelui IQ mare al romanilor, e evident in intregime falsa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Archangells):

Tu esti spalat pe creier rau de tot, nu vezi nimic inafaara de "bine".
"In Romania, se nasc oameni cu un IQ mai inalt" de aia suntem inca condusi de hoti ca tot pe ei ii voteaza lumea, de aia se bag acum milioane si milioane intr-o biserica inloc banii aia sa se duca la spitale sau scoli,
"mai creativi deoarece primesc afectiune" aha, am vazut cata afectiune, de aia parintii au 2 3 joburi ca abia se vad acasa daramite sa mai aiba grija de copii, de ajung majoritatea niste curve si cocalari."Desi nu avem bani sa oferim totul pe tava copiilor" intr-adevar banii nu sunt dar nu impiedica parintii sa cumnpere copiilor fel de fel de telefoane si tablete si ei nu pot platii chiria la inceputul lunii. si la faza cu Germania, bravo lor asa sa fie, nu prosti ca noi sa acceptam tot ce ni se da, poate asa nu eram condusi de nenorociti.
se pare ca esti usor impresionat sau nu stiu, dar Romania nu e asa cum crezi tu, mai trezeste-te, ca multi sunt ca tine, si de aia tara e asa.

| Miauti a răspuns (pentru Moisie):

"Ai auzit tu ca oile sa aiba Constiinta?"

Dar ce au?

| Moisie a răspuns (pentru Miauti):

Eu stiu ca nu au! Dar asa avea impresia un religios intr+o postare mai sus!

| Archangells explică (pentru Moisie):

Dragul meu Moisie. Eu consider ca adevarata religie e Iubirea fata de ceilalti. Tu poti sa iubesti? Si da, un om care iubeste este mai usor de manipulat de unul care uraste deoarece e inocent, dar ii este superior acestuia care uraste, ca traire emotionala, intuitie si intelepciune. Oamenii superiori sunt cei sensibili la emotii, percep mai mult decat ceilalti. Cei insensibili, au ratiune pura, ca la Kant, dar nu au suflet, compasiune si iubire, care sunt elementele de baza pentru evolutia constiintei umane. Fara ele, omul e in deriva. In intuneric. Se bazeaza pe teoreme, axiome si studii stiintifice ca sa simuleze impactul propriei tehnologii distrugatoare. Un om intelept nu are nevoie de ecuatii sa stie ca nu e bine ceva, simte dizarmonia, deoarece are constiinta. Fara iubire, nu exista constiinta. Am dreptate?

| Moisie a răspuns (pentru Archangells):

Ai si nu ai!
Iubirea la fel ca si credinta, cand este asa "a proasta" pute a prostie!
Nu poti sa iubesti criminalii care ti-au ucis familia si nici macar pe hotul care iti fura tot si te lasa in fundul gol!
Asa ca atat in iubire cat si in ura trebuie sa ai discernamantul dictat de constiinta. Deci in afara de suflet trebuie sa ai si ratiune. Constiinta nu depinde de iubirea a proasta, ci de iubire a tot ceea ce este pozitiv, si ura a tot ceea ce este negativ, sau mai pe intelesul religiosilor, iubirea de Dumnezeu si URA fata de Diavol care si ea este tot sfanta, asta spre deosebirea de iubirea Diavolului, iubire care tine de prostie si de INconstienta! Am sau nu dreptate?

| Archangells explică (pentru Moisie):

Iubirea nu inseamna iubire a ce e pozitiv si ura a ce e negativ. E iubire fata de orice si mila fata de ce e rau. Criminalul ala care iti ucide familia a trebuit sa adune ani intregi de frustrare, tristete, ura, batjocura, medii josnice, lipsa de educatie ca sa ajunga asa. Daca ti-a ucis tie familia, nu e neaparat vina lui, deoarece constiinta lui a suferit groaznice modificari datoria mediului. Toti am contribuit cu cate ceva sa ajunga in starea aceea. asa ca, el trebuie ajutat sa isi revina din starea aceea. Psihologia are un cuvant puternic de spus in reabilitatea oamenilor si spiritualitatea de asemeneea. Nu stiu daca cunosti, tot ceea ce suntem noi, suntem niste programe mentale pe care le-am invatat de-a lungul timpului. Desi omul a fost sfant la inceput, daca a interactionat cu oameni si evenimente negative pentru o vreme foarte lunga, acestea i-au slabit constiinta, discernamantul si sensibilitatea, pana la punctul cand a reusit sa comita crima. De ce in societatea asta falsa, nici unul nu acordam atentie adevarata aproapelui, nu il intrebam cum se simte cu adevarat, nu ii oferim iubire sa ii crestem moralul? Suntem nepasatori si fugim doar dupa bani, uram, suntem egoisti? Deoarece asa ne invata societatea prin mass media, filme etc. Daca invatam sa iubim pe oricine si orice schimbam fara sa stim destinele lor. Poate vindecam un om care voia saa se sinucida, altul care voia sa ucida din cauza urii ca nu-l iubeste nimeni etc. tu te legi cam mult de teorie religioasa, dar asta nu duce nicaieri. Vorba fara fapta e moarta. Incepe de maine sa iubesti si o sa vezi schimbarea si din viata ta si din a celorlalti.

| Miauti a răspuns (pentru Moisie):

Pai daca nu au constiinta, inseamna ca nu au nici subconstiinta. Iar daca nu are subconstiinta unde putem integra instictul?

| Moisie a răspuns (pentru Miauti):

Pai probabil il putem integra in sticla de cogniac

| Moisie a răspuns (pentru Archangells):

Nu conteaza ce consideri tu ca este religia. Religia este definita clar in dictionarele explicativeindiferent de ce crezi tu sau eu!
Da, inchipuieti ca si eu pot iubi, ba chiar pe Dumnezeul care este Creatorul copiilor mei din samanta mea. Un om care iubeste a proasta pe cei care-l fura, ii violeaza nevasta, si apoi ii ucide si copii, NU este un om superior pentru ca iubeste, ci este un BOU inconstient! Daca un om superior este sensibil la emotii, cum iti explici ca poate iubi pe cel care ii violeaza sotia si ii ucide copii?
Nu ti dai seama ca te contrazici?
Nu nu ai dreptate!, reliogia crestina NU este religia iubirii atata vreme cat nu binecuvanteaza iubirea sincera dintre doi oameni care intamplator au acelasi sex! Sau ma insel cumva?

| Moisie a răspuns (pentru Archangells):

1 Omul NU este un program mental pe care spetza umana le-a invatat de-a lungul timpului ci este o fiinta care evolueaza mereu datorita faptului ca societatea ii asigura posibilitatea de a acumula cunostintele pe care generatia anterioara le-a acumulat, experimentat si le-a consemnat in scris ca sa nu fie uitate.
2 Omul NU a fost sfant decat in capul celor lipsiti de cultura si care nu inteleg ca starea de animalitate din care a venit si a evoluat omul nu avea nimic sfant la fel cum nici canibalii nu au nimic sfant, iar osemintele descoperite de arheologi dovedesc clar ca oamenii erau CANIBALI!
3 Societatea actuala NU este falsa spre deosebire de societatea religioasa bazata pe minciuna prostie si sarlatanie. Societatea actuala este una care MANTUIESTE pe fiecare om prin minunile stiintei ca de ex. cea medicala! Si asta NU este fals de loc, falsa este doar religia bazata pe credinta a proasta si pe iubirea simulata care ascunde intotdeauna INTETERSUl sarlatan.
4 Da vorba fara fapta este moarta! Tot asa si iubirea crestina declarata mincinos in cuvinte mincinoase este tot moarta pentru ca faptele bisericii crestine dovedesc clar DIABOLICITATEA si bicisnicia acestei religii criminale care s-a nascut din minciuna, a fost impusa prin milioane de crime si astazi traieste din minciuna si excrocherie!

| Archangells explică (pentru Moisie):

Moisie. vad ca ai ceva cu violuri si crime fata de cineva din familie. Ai patit tu asa ceva? Daca e asa imi pare rau ca exista astfel de oameni care pot face asa ceva. Nu e normal, si poruncile Ortodoxe sustin : "sa nu ucizi", "sa nu fii desfranat", "iubeste aproapele tau ca pe tine insuti". cei care fac, nu respecta nici una si sunt josnici, fac rau. Poti sa ierti? asta e si o porunca importanta in toate religiile. Oricum, cel care va ucide, nu va avea o viata usoara. orice comportament distructiv, se perpetueaza in familie. copii ucigasului vor suferi din cauza educatiei proaste si violentei tatalui, a neintelepciunii. tot arborele lui genalogic se va da peste cap daca el comite o crim si are un comportament plin de ura si agresivitate. Lumea e oglinda propriului suflet. cand iubesti, toti te iubesc. Daca nu poti iubi, nu te poate iubi nimeni.

| Moisie a răspuns (pentru Archangells):

Da intr-adevar, poruncile ortodoxiei la fel ca si cele ale crestinismului (care au fost anulate de Isus Christos prin NT) spun ca NU ai voie sa ucizi, dar nu interzic OMORUL mai ales daca este in favoarea bisericii crestine, si daca nu ma insel, chiar biserica ortodoxa l-a numit "sfant" pe Stefan cel Mare pentru ca a omorat turcii in lupte, si nu pentru ca i-a iubit, si la fel biserica crestina s-a impus prin milioane de crime! Cat despre desfranat, nimic nu este mai desfranat decat un popa care libidinos care una spune si alta face, ca doar nu pe degeaba o zicala ortodoxa spune sa NU faci ce face popa!
Asa ca nu mai vorbi despre "iubire" cand tu ca si crestin il ai ca "dumnezeu" pe Lucifer, adica Diavolul care i s-a opus lui Dumnezeu si care i-a aruncat Legea la gunoi ca sa o inlocuiasca cu NT scris de niste excroci care au primit de la Christos, Putere si Stapanire peste Diavoli asa cum singur recunoaste si Luca in cap 9 din Biblie

| Archangells explică (pentru Moisie):

Moisie, te iubesc! M-ai facut sa imi dau seama de ceva foarte frumos si interesant! Esti cel mai tare! Merci!

| Moisie a răspuns (pentru Archangells):

Sper sa-ti foloseasca!

| Archangells explică (pentru Moisie):

O sa foloseasca. Mi-ai luminat mintea cu ceva. Cu toate replicile tale antireligioase negative, gasesti uneori si un sens bun. merci! auzi. eu m-am suparat pe viata ca ma critica lumea si ma retrag de aici. nu o sa mai auzi de mine. dar auzi. daca tu te apuci sa programezi oamenii mental pe partea pozitiva cu iubirea si fericirea, in loc sa folosesti chestia asta cu antireligia o sa ajungi departe si o sa faci mult bine. cauta pe net ce e programarea mentala si cum o poti folosi pozitiv. treaba ta daca o faci negativ da esti tare. ai un har nemaipomenit acum de a enerva lumea si asta imi place la tine. da gandeste-te. daca o schimbi si ii faci sa te iubeasca si sa iti fie toti prieteni? Te salut si ma bucur ca te-am cunoscut ateu de treaba ce esti!

| Moisie a răspuns (pentru Archangells):

Multumesc pentru aprecieri si ma bucur ca ti-am putut fi de folos!
Cat despre programarea mentala pozitiva, aceasta nu se poate face spunand adevaruri ci doar mintind frumos pe placul urechilor prostimii majoritare. Tu nu vezi ca in realitatea zilnica tot ceea ce este sfant, frumos sau pozitiv a fost confiscat de Diavolul bisericilor care isi propvaduiesc minciuna. sarlataniile, crimele si bicisnicia sub masca unui Dumnezeu inchipuit ca intruchipare virtuala a perfectiunii? Si culmea este ca ijnstrumentul numit religie a spalat mintile oamenilor si i-a orbit atat de tare incat nu vor sa accepte faptul ca bunastareqa vine din progresul societatii, progres care se trage din Stiinta si Cunoastere Rationala si nu din idioti care cred totul a proasta!

| suffarstar a răspuns:

Imi place ideea lui Angus35, asa forumuri nu prea gasesti, mai mult site-uri care ofera cate ceva, sau carti, poti urmari emisiunea aia Codul lui Oreste.

| Archangells explică (pentru suffarstar):

Dar eu doresc sa discut, sa invat, sa cunosc oameni buni, iubitori, superiori. La oreste am vazut un amestec de toate religiile, dar nimic de iubire. el sperie oamenii cu reptilieni, predatori, crocodili, masoni. eu vreau un colt de inocenta, emotie si informatie autentica. o sa ma gandesc. o sa fac un forum.big grin multumesc de sugestie

| suffarstar a răspuns (pentru Archangells):

Cu placere, si eu sunt interesat de asa ceva. Cred ca in dezvoltarea spirituala conteaza foarte mult initierea, ori in societatea noastra nu prea se mai poate, imi doresc sa intalnesc persoane care sa fii avut parte de asa ceva. Cred ca Levi (https://www.youtube.com/channel/UCX-E6tCvVUPtO5IH9xsCRgQ) te-ar putea interesa, mi se pare ca detine ceva experienta in spiritualitate.

| DimLight a răspuns:

Mai bine inveti sa faci ceva din care sa castigi bani sau sa iti dezvolti o pasiune sau un talent ce poate te pot pune pe culmile inovarii, oamenii nu dau 2 bani pe lucrurile ce nu au pret, lucrurile de valoare au valoare doar daca ai burta plina si acoperis deasupra capului, cel putin asa gandesc oamenii mari (devin mofturosi si plicticosi ca o pisica si incearca sa-si justifice actiunile prin circumstantele sau contextele in care se pun sau in care ajung)
si ca sa inchei in stilul comentariilor de mai sus, "fapte, nu vorbe!" laughing

| Archangells explică (pentru DimLight):

Sa inteleg ca la tine valoare inseamna bani? la mine valoare inseamna intelepciune. orice inovatie fara intelepciune e inutila. tu gandesti in termeni de placeri materiale eu gandesc in termeni de placeri superioare. si apropo de acei oameni care dau 2 bani pe lucrurile ce nu au pret, daca nu valoreaza bani, nu merita atentia mea. eu nu ma limitez la efectul de turma. sa strangi in brate pe cineva drag nu are valoare in bani, dar e de nepretuit totusi. happy Poti sa ai palate imense, poti sa ai toate oceanele, continentele, daca dragoste nu ai, nimic nu esti si nimic nu ai, deoarece nu te poti bucura de ele.

| angus35 a răspuns:

De ce nu infiintezi tu un grup de socializare pe teme religioase, filosofice si stiintifice? Daca mai gasesti doritori ma bag si eu.