| Alphawolf a întrebat:

Credintele religioase sunt intime? De ce? De ce ar trebui sa evitam discutiile in contradictoriu pe teme religioase?

7 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

În primul rând relaţia cu divinitatea este strict personală, în al dolea rând : cum poţi discuta un film cu persoane care nu l-au văzut ( dar se bagă în discuţie ), cu persoane care au vizionat secvenţe, cu alţii care au vizionat filmul - dar înţeleg în felul lor mesajul?
Şi acest lucru doar la un film, pentru religie situaţia se complică şi mai mult. Trebuie să fi studiat, măcar o dată Biblia, apoi despre celelalte religii măcar câte un pic din fiecare. Altfel la ce nivel se pot duce acele " discuţii " şi cu ce finalitate?
Trimiterile în zona filosofiei sau ştinţei sunt iarăşi lucruri care trebuie stăpânite măcar la nivel minim, dar pentru toate aceste lucruri cam câţi crezi că se pot încadra dintre cei care participă la discuţii pe tema arătată?

| Mădă0611 a răspuns:

Credinta e un sentiment. Mie imi place Gigică, mi se pare cel mai tare din parcare. Tie iti place? Probabil nu. Hai sa iti spun de ce trebuie sa iti placa. Daca tot nu reusesc sa te conving, te amenint, si daca as avea putere, te-as si omori cu pietre, ca asa a zis Gigică.
Pai cum sa nu-l placi pe Gigică, agigică infect ce esti? :O

| LegionarulRoman a răspuns:

Pai relatia noastra personala, iar discutiile pe tema religiei cu alte denominatiuni reprezinta altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca sunt intime, eu pun banii la ciorap si biblia in chiloti.
Devin intime cand ti se pun la indoiala capacitatile psihice.Cam asta ii nemultumeste pe multi adulatori de inaripate.

| robertpaul a răspuns:

Nu sunt intime, doar diferite ca exprimare. Discutiile in contradictoriu trebuiesc evitate, pentru ca ies intotdeauna la sfarsit cu ura, cearta sau reprosuri.Iti place sa te certi, atunci impuneti punctul de vedere in relatie cu alte religii.Dar nu se stie daca ai dreptate sau ai! Fiecare religie este create sa respecte anumite legi fundamentale peoprii.De exemplu am pe matusa mea care s-a pocait.A inceput sa o lase balta cu conversatiile tip religios, pentru ca nu ma poate schimba.Cred in D-zeu si atat.Am alte matusi care s-au pocait si au anumite obiceiuri, nu mananca peste, cred in Iisus, nu in D-zeu etc.Depinde de mentalitate fiecaruia de a fii diplomat sau nu.Tu alegi.ciao

| Calininio a răspuns:

Le eviti daca vrei. Daca vrei sa afli o alta parere, poti purta discutii pe teme religioase. E chestie de opinie proprie, nu trebuie sa adopti parerea altora ca sa stii ce sa faci: Sa te feresti de discutii in contradictoriu despre religie, sau sa porti astfel de discutii.

| Alecsandra95 a răspuns:

Nu ar trebui sa evitam. Tocmai, ar trebui sa vorbim, sa incercam sa vedem unde s-a produs ruptura... parerea mea.