| Fineness a întrebat:

Care sunt cauzele nefericirii omului pe pământ?

Răspuns Câştigător
| roxanarsene a răspuns:

Prostia!

17 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

O singura cauza si anume ca inca nu am descoperit ca fericirea izvoraste din interior si facem greseala unanima de a o cauta in exterior.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este de vină societatea în care trăiește și tot ce derivă din ea!
Pa, pa.

| shadovv a răspuns:

Cine spune saracia este un materialist idiotic. Nefericirea este rezultanta pacatelor.

| Shammal a răspuns:

Omul, el insusi! el este responsabil de cea ce i se intampla, el creaza cea ce traieste - restul sunt scuze, negare - sa iau una din scuzele cele mai relevante din cele de mai sus si anume frica, frica asta e frica mea pe care eu am dezvoltat-o si pe care o sustin, mentin si acum e alegerea mea daca o eliberez

| Bezea a răspuns:

Religia nuff said.

| push2gl a răspuns:

Saracia

| morningstar a răspuns:

Pacatul a fost prima cauza a nefericirii pe pamant.

| conu a răspuns:

El însuși și ce are legătura cu omul.

| ROB3RT89 a răspuns:

Pai cred ca ar fi asa:Conditile sociale,modul de gandire, pesimismul care te poate distruge psihic si sa nu uitam si de pacate, aici ma poate corecta doamna Ema daca gresesc!

| alonet a răspuns:

Neascultarea de Dumnezeu, pacatul omului care a pus un zid de despartire intre noi si Dumnezeu, prin cainta post si rugaciune acel zid cade, si Domnul azis asa cine ma cauta ma voi lasa gasit

| dacia63 a răspuns:

Nu reuseste sa obtina ceea ce isi doreste, ceea ce viseaza,ceea ce devine obsesie, din cause obiective -lipsa mijloacelor materiale, imposibilitati conjuncturale, restrictii, sacrificiul propriu pentru binele altora - sau subiective-lipsa capacitatilor intelectuale, spirituale, morale, lipsa afectiunii, nereciprocitatea sentimentala, invaliditati sau boli incurabile etc

| Eu_4595 a răspuns:

Criza

| Nordic a răspuns:

Lacomia si mandria sunt doua dintre cauze. Suntem vesnic nemultumiti oricat ni s-ar oferi. Cu cat avem mai mult cu atat vrem mai mult.

| emabrumareanu29 a răspuns:

In primul rand ar fi lipsa banilor.
Urmata de lipsa dragostei, afectiunii.
Boli grave.
Calamitati.

| IustinianMan a răspuns:

Ignoranta si dorinta. Cauta si mediteaza la Cele 4 Adevaruri Nobile din buddhism. Daca esti crestin sau musulman - pacatul si diavolul.

| natalieM a răspuns:

Neintelegerea,lipsa de frica, credinta, educatie ect.

| marialuana a răspuns:

Frica.Oamenilor le este frica de o viata grea, de cele mai multe ori la baza acestui sentiment sta instinctul de supravietuire. Avem impresia ca multe lucruri ce se petrec in jurul nostru ne ameninta existenta intr-un mod sau altul.