| Goddessss a întrebat:

Care sunt după voi 1-3 păcate extrem de grave?
Eu as zice desfrânarea și omorul...

56 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omorul și sinuciderea.dar eu zic că și incestul in familie între tata și fica e un păcat de neiertat

| mentholinks a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai cum ca Lot care era om al lui Dumnezeu a facut copii cu ambele sale fiice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păcatul e păcat, gravitatea lui este ceva subiectiv. În principal orice păcat este la fel, cu toate ca nu sună intuitiv. Fie că minți sau că omori pe cineva, păcatul este o încălcare a conștiinței si Îl întristează pe Dumnezeu.
Totuși, știm cu toți că exista constructe sociale si concepții asupra unor păcate ca fiind mai grave decât altele și... nu neg aceste concepții, deoarece si eu le cam cred. Aș spune in primul rând sinuciderea si omorul. De ce? Pentru ca după ce te sinucizi sau dupa ce omori pe cineva, tu sau acela nu mai puteti sa indreptati nimic. Nu mai puteti cere iertare, nu va mai puteti ierta pe voi înșivă. Viața este un lucru unicat si din punct de vedere uman, luarea vieții este practic ireparabila. Daca alte pacate pot fi remediate, odata ce tu sau o altcineva muriți, nu mai ai ce sa repari.
Apoi aș spune minciuna cu privire la iubire. Iubirea e un sentiment rar si mi se pare ca poti distruge un om daca il faci sa creada ca a ajuns sa fie iubit(unul dintre cele mai rare si minunate sentimente) cand acest lucru nu este în esență real.

| Dddonkey a răspuns:

Biblia spune ca necredinta e un pacat care nu se iarta.
Avortul e problema destul de raspandita din ultimele date aparute. 42 milioane de copii au fost avortatii anul trecut mondial. Te gandesti ca 2 Romanii au disparut de pe harta, parca e al 2lea razboi mondial.

| siriusblack98 a răspuns:

Eu aș zice crima, violul și furtul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desfranarea sperjurul si blasfemia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Vezi daca nu existau bordeluri că acum femei in vitrina, o pompat și el pe cine o putut să îi fie de bine laughing

| mentholinks a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai erau dar fetele lui au vrut, l-au imbatat si s-au culcat cu el ca sa faca plozi ca nu aveau cu altcineva.

| NotNamed a răspuns:

Cel mai mare păcat al omenirii este sa fi crestin si sa ii judeci pe atei. Si nu ma refer ca este un păcat judecarea in sine, ci faptul ca esti crestin. Voi sunteti cancerul care distruge trupul civilizatiei in drumul sau catre suprematia cunoasterii si al evoluției.

| Goddessss explică (pentru NotNamed):

Care '' voi'', eu una nu s o persoana religioasa

| GabiDumitrescu a răspuns:

Prostia si ignoranta. Si pacatul primordial e sa consideri ca exista o asemenea mizerie cum e conceptul de pacat. P.S. Sinteti amuzanti astia cu incestul. In biblie sunt nu stiu cate cazuri de incest, dar acum e brusc mare pacat... aha, sigur.

| NotNamed a răspuns (pentru Goddessss):

Ma refer la religiosi. Se simt ei si abia asfept sa ii vad cum o sa-mi raspunda cu hate. Am replicile pregatite pentru ei.

| Goddessss explică (pentru GabiDumitrescu):

Dar nu ti se pare grețos, totuși?

| Dddonkey a răspuns (pentru NotNamed):

Nu stiu despre ce evolutie vorbesti? Daca citestii comentariul meu de mai sus, 40 milioane de avorturi intr-un singur an! Cunoastere si evolutie...fii mai descriptiv in ce anume vrei sa spui.

| sabin89 a răspuns:

Văd că unii consideră omorul printre cele mai grave. Păi în ww 2 au fost omorâţi vreo câteva zeci de milioane. Cum facem cu ăştia?

| siriusblack98 a răspuns (pentru sabin89):

Ce treabă are una cu alta? Pot eu schimba ce s-a întâmplat acum aproape un secol? Desigur că nu.

| darrio2007 a răspuns:

In ziua de azi, desfranarea este considerata de unii o calitate. Dar cu alta denumire.

| sabin89 a răspuns (pentru siriusblack98):

Am dat aia ca un exemplu. Războaie au fost şi sunt mereu. Şi acolo exact asta se întâmplă, se omoară unii pe alţii. Acum vezi legătura?

| siriusblack98 a răspuns (pentru sabin89):

Nu, pentru că nu există nici un fel de legătură. Nu are treabă o persoană care consideră crima a fi un păcat cu ce fac națiuni întregi de oameni. Dacă eu o consider un păcat nu am ce să îți fac ție dacă tu vrei neapărat să ucizi. Este ca și cum eu aș spune că văd desfrânarea ca fiind un păcat iar tu zici " sunt sute de mii de bordeluri în întreaga lume, cu alea cum facem? ".

| minrest a răspuns (pentru mentholinks):

Aveau de fapt cu cine sa faca copii, puteau chiar sa se marite ca doar aveau ceva avere, sub forma de oi. DAR. Ele nu stiau. Cand au vazut ca arde o civilizatie intreaga, au crezut ca e pedepsit intreg pamantul, ca la potop. Au crezut ca trebuie pornit de la zero, ca dupa potop. Problema e ca nu aveau alti barbati decat tatal lor in grup, iar ele credeau ca grupul lor sunt singurii supravietuitori. Stiau insa ca Dumnezeu a ingaduit casatoria intre frati, intre fii si ficele lui Adam, si intre veri, in familia lui Noe. Ele au facut un sacrificiu mare, ca sa nu piara umanitatea. De asta, fata mai mare si-a numit fiul ''Din Tatal Meu''. E ca si cum ar fi spus: ''Vreti acum sa imi cer iertare, pentru ca am vrut sa salvez umanitatea? M-am inselat, dar nu am de ce sa imi cer iertare; a fost o decizie mareata, chiar daca gresita, un sacrificiu pe care l-am facut din altruism''.

| minrest a răspuns (pentru sabin89):

De fapt, o larga majoritate a celor morti in razboi nu au murit in lupta. In Germania, din 18 milioane de internati in lagare de concentrare, 11 milioane au murit, iar in lagarele de exterminare, aproape toti; in Uniunea Sovietica germanii au omrat civilii prin metoda sardinelor, ii ticseau in gropi ca sa se striveasca unii pe altii. Japonezii omorau civili chinezi doar de dragul de a-i omora, fara niciun scop practic. Crimele astea au fost facute de milioane de oameni, nu inseamna ca daca au fost multi, sunt mai putin vinovati.

| sabin89 a răspuns (pentru minrest):

Să fi fost oare vorba de un atac cu arma nucleară acolo?

| AliGab a răspuns:

Mandria, sinuciderea si pruncuciderea

| minrest a răspuns (pentru sabin89):

Nu prea inteleg. Banuiesc ca Violul Nanjingului, in 1937, nu a fost un raspuns la atacul de la Hiroshima si Nagasachi, in 1945. https://en.wikipedia.org/wiki/Nanjing_Massacre. Dar atacurile nucleare, care au dus la capitularea Japoniei, au dus la salvarea a milioane de chinezi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Goddessss):

Sa mi se para gretos de ce? Pentru ca asa mi se baga in cap? Nu mi se pare nici nemaipomenit, nici gretos. Doar ca e ilegal si cam nasol daca de exemplu ajunge fiica-ta sa aiba un copchil cu tine si se autosesizeaza vreun organ sau te toarna careva.

| CostinAlamariu a răspuns:

Sinuciderea (care este cel mai grav pacat posibil), avortul (care este de departe unul din cele mai grave pacate) si fara indoiala mândria.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si ce daca in Biblie exista situatii de incest? Doar fiindca e in biblie nu inseamna ca e dat ca exemplu pozitiv. Ai auzit de conceptul de contra-exemplu, sau altfel spus "asa nu"? Chiar in Pentateuh spune foarte clar ca incestul e complet interzis fiind un pacat.

| Dobrinx a răspuns:

Iti spun eu care este cel mai mare pacat. Intelegi ce vrei.

DIn punctul meu de vedere, cel mai mare pacat este sa iti dedici toata viata lui Dumnezeu. Sa te tarasti pentru moaste, sa dai bani la biserica pentru ca asa zice popa ca e bine, sa il preaslavesti pe Dumnezeu si sa te uiti pe tine.

Daca Dumnezeu te-a creat, si ai o viata, trebuie sa o traiesti... Nu conteaza ce faci in ea, bune sau rele, vei ajunge in acelasi loc.

Daca unii sustin ca omorul este pacat... Sa spunem ca exista o persoana care vrea sa iti omoare copilul. Instinctul tau de parinte iti spune sa iti aperi copilul si evident il omori pe acel individ. Asta cum se mai numeste? ai pacatuit sau nu?

Nu ai drept de alegere la viata cuiva insa nici acea persoana nu avea drept sa decida daca copilul tau traieste sau nu.

Deci cine se numeste pacatos in cazul de mai sus big grin?

Mai vad ca se vorbeste despre avorturi. Ii astept pe astia de sar in sus cu NU AVORT, sa oblige o fata violata sa isi pastreze "copilul "

In primul rand ca pana la varsta de 1 an sau poate mai bine, nu cred ca exista om care sa isi aminteasca ceva din ce a facut deci putem spune ca nu am avut constiinta. Daca un embrion este avortat nici macar nu o sa stie ca a existat deci unde este problema?

***

Vad ca se mai vorbeste si despre atei. In caz ca nu conoasteti, sunt acele persoane care aleg sa nu creada intr-o forta divina si isi traiesc viata frumos si linistit. Sunt oameni luminati la minte, care gandesc logic si au o dezvoltare personala mult mai mare [ nu in toate cazurile ]

Tu ca si crestin te certi cu un ateu si incerci sa ii explici de ce sa creada in ceva ce nu exista, si te tot zbati. el? te vede ca esti cu ideea ta si te lasa sa vorbesti...

Nici macar de furt nu poti spune ca este pacat, atunci cand cineva fura pentru a se hrani sau pentru a duce mancare copiilor.

O sa las o ultima fraza, cu un fost coleg de liceu care este ateu.
Eram la ora de religie, profa de religie si alti cativa 2-3 fanatici incercand sa il marginalizeze pe acest baiat si sa ii bage religia in cap. Ca Dumnezeu e bun, ca nu stiu ce, ca ne iubeste etc.

Pana a venit intrebarea : Dar tu de ce nu crezi in Dumnezeu?
Prietenul meu a raspuns tot cu o intrebare : La 5 ani cand tatal meu a murit, unde era DUmnezeu care ne iubeste pe toti?

Si cel mai trist este ca aceasta poveste este adevarata...cap coada.

Concluzia: Pacat este sa nu iti traiesti viata asa cum vrei, pacat este sa nu faci anumite lucruri deoarece alea sunt interzise de biblie. Pacat este sa iti dedici viata unei forte Divine care, daca exista, cred eu ca te-a creat pentru a-ti trai viata nu pentru a te inchina la ne sfarsit ei big grin

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Da, si dumnezo' la inceput a facut pe adam si eva si a stat si s-a uitat cum astia si copchii lor s-au combinat intre ei pana a iesit o mare adunatura de debili care si in ziua de azi discuta pe marginea unor elucubratii concepute pentru a prosti sclavii de acum 2000 de ani. P.S. Uite aici cum se pune la punct o vrajeala sfinta pentru oameni destepti - https://en.wikipedia.org/wiki/Naraka_(Buddhism)

| CostinAlamariu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ce legatura au oamenii destepti cu conceptul de sheol budist?