| anonim_4396 a întrebat:

Care credeți / considerați că sunt cele mai grave păcate condamnate de către Dumnezeu după părerea voastră?

6 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Sunt foarte multe, citeste din Exod si din Levetic si apoi poti trage o concluzie.

| Mayhem666 a răspuns:

Adica vrei sa spui de zeul inventat de oameni care spune ce e bine si ce e rau pentru ca anumiti indivizi nu pot face diferenta dintre asta decat daca le spune cineva?
Pacatele sunt inventate de oameni si considerate ca si ceva rau dupa moralele oamenilor. Spre exemplu in salbaticie, nu e considerat pacat, ca sa omori o vietate din propria specie pentru ca tu sa poti sa supravietuiesti. Sau sa te imperechezi cu un membru al familiei (tot de salbaticie/natura vorbesc). Chestiile de genul sunt normale in natura si nu sunt considerate ca si pacate, doar ca oamenilor le place sa defineasca ce e considerat bine si ce e considerat rau dupa propriile lor morale, care nu intotdeauna sunt corecte.
Binele si raul nu exista, deci nici pacatele nu exista. Oamenii decid ce vor ei sa fie considerat bun si rau. Depinde din perspectiva in care privesti tu lucrurile.
Fiecare considera ce e bun si ce e rau dupa propriile morale, deci ceva ce poate e considerat bun de catre cineva, poate fi considerat rau de catre altcineva. Cum am mai spus, totul depinde de perspectiva din care privesti lucrurile si de propriile morale.
Spre exemplu, multi oamnei considera ca e normal si complet ok sa omori animale ca sa le mananci, dar eu nu sunt de acord. Eu consider asta o cruzime fata de animale, si consider asta ca fiind un "pacat".
Sau multi considera furtul ca si pacat, eu spre exemplu nu il consider.
Vezi ipocrizia aici? Aceiasi oameni care omoara animale si considera ca e ok, condamna furtul de la o alta persoana. Cum e asta moral si ok? E ok sa omori o alta fiinta care are dreptul la propria viata, dar nu e ok sa furi de la un om care probabil nici macar nu are nevoie de obiectul ala mic si nesemnificativ pe care l-ai luat?
Totul depinde de perspectiva si de propriile morale. Pacatele nu exista in realitate, oamenii le considera ca si ceva ce exista doar ca sa mentina o anumita ordine si sa controleze populatia care e spalata pe creier inca din copilarie.
Daca te deschizi la minte si observi totul din exterior, vei vedea lumea cu alti ochi si vei realiza anumite lucruri de care nu stiai inainte de asta.

| halogen001 a răspuns:

Zeul x nu exista, deci în realitate nici un păcat nu e condamnat de zei decât în poveste.

| CostinAlamariu a răspuns:

Hula împotriva Duhului Sfânt care se manifestă prin necredință, deznădejde, sinucidere și așa mai departe.

| fllu07 a răspuns:

Idolatria si imoralitatea

| contsters2021 a răspuns:

Ei bine, din mândrie, ura și prostie se nasc toate păcatele, așa că am putea spune că acestea trei sunt cele mai mari pacate si condamnate de Dumnezeu.