| Mixia a întrebat:

Care sunt factorii de risc ce afecteaza functionarea normala a ochiului? Urgent! Funda happy.

Răspuns Câştigător
| CherryLove a răspuns:

Cand spui factori care afecteaza functionarea normala a ochiului banuiesc ca te referi la factorii care influenteaza aparitia problemelor de vedere. Daca la asta te-ai referit uite cativa dintre factorii perturbatori :
- Expunerea indelungata la lumina artificiala
- Expunerea indelungata la radiatiile emise de monitorului calculatorului
- Boli specifice ochiului ( cataracta etc... )
- Cititul prea mult
- Alimentatia defectuoasa

1 răspuns:
| mishuzuchan a răspuns:

Exista niste celule la ochi care in contact cu lumina artificiala sau naturala care e foarte puternica celulele alea ori sunt ametite ori pur si simplu mor si ramai orb asta este in cazul soarelui dar de cele mai multe ori se intampla accidente cand barbatii sudeaza... ^^