| KyraW a întrebat:

Care sunt sansele ca in caz ca Dumnezeu exista, si ar cobori acum pe pamant sa aduca sfarsitul lumii, toti ar crede brusc in el si ar cadea la pamant umili?

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

Sub 10 %...ia-o logic,daca maine ai vedea un tip la tv, care zice ca e Dumnezeu, si care spune ca vom muri toti...l-ai crede?
daca face o magie ...lumea spune ca e iluzie optica! daca invie pe cineva.lumea spune ca respectivul nu era mort de fapt. samd
Nu prea cred ca o sa creada cineva..., pana la urma traim intr-o era in care lumea este inca crestina...dar este mult mai sceptica, si mai greu impresionabila ca acum 2000 de ani!

15 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Toti credinciosi se vor face informatori si va da in primire pe atei sa-si salveze cururile lor. Sigur ca nu voi cade umil la pamant pur si simplu la-s intreba de ce a stat ascuns pana acum si sigur nu imi va face nimic, e prea măreţ sa ma considere potrivnicul lui. Insa sunt convins ca pe fatarnici religiosi ii va urechea ca de prea multe ori s-a lepadat de El.Si le v-a zice credinciosilor;
-
Fatarnicilor voi nu ati crezut cu adevarat, la credinta voastra in mine v-ati gndind doar la binele vostru personal, numai gandul ca sufletul vostru va merge in viata vesnica si in imparatia Mea unde e numai bine si leneveala v-a facut sa-mi pomeniti numele mereu si sa preamariti slava Mea. Daca ii spuneam lui Moise ca pe lumea cea lalta veti lucra vesnic numai in cariere de piatra si beati numai apa sarata si toate astea pentru dragostea si credinta in Mine, nu mai avea loc ateii de voi sa moara pe pamant ca sa ramaneti voi aici in locul lor si nu vroiati sa mai mergeti in imparatia Mea, fatarnicilor. Mult mai corecti sunt ateii, au refuzat placerile si trandaveala raiului de la inceput si s-au multumit doar cu viata lor si munca lor asidua de pe pamant, iar voi lacomilor, cu popi vostri hoti si puturosi si cu frecangii de calugari si maicute cu zeciuiala voastra in loc sa aveti grije si de neputinciosi ati construit mii de biserici si mai construiti si Catredala Neamului mintind lumea ca este casa Mea in timp ce batranii vostri mor de foame. Casa Mea e in ceruri nu pe pamant.
Cred ca, credinciosi sunt in mare incurcatura in relatia cu Dumnezeu. thinking

| wales a răspuns:

Șansele nu cresc, dacă asta te interesează. Isus a fost văzut de foarte mulți oameni făcând minuni mari și totuși nu au crezut în El. Biblia relatează una dintre cele mai mari minuni făcute de Isus, învierea lui Lazăr:

" Mulţi din iudeii care veniseră la Maria, când au văzut ce a făcut Isus, au crezut în El. Dar unii din ei s-au dus la farisei şi le-au spus ce făcuse Isus." Ioan 11:45, 46. Recomand de citit Ioan 11:1-46.

Natura omului; te lași de mințit, dar suma viciilor rămâne constantă " la unii "

| ramona30 a răspuns:

Sansele sunt la fel ca si sansele ca un d-zeu sa existe, adica bat spre zero.

| FucktheSystem a răspuns:

Băi, dacă văd un tip în parcare aruncând cu fulgere în trecători și strigând că ne-a venit sfârșitul o să cred că-i Zeus nu Dumnezeu.

| Klepto a răspuns:

Cam la fel de multe sanse sa vina nava mama si sa ma duca pe adevarata mea planeta.
Sa spunem ca "vine sa aduca sfarsitul lumii", si-si aterizeaza sandalele in China, eu cum o sa-l vad fiind in Romania?
Pentru ce sa cad la pamant umil? Sa incep sa fac un infinit de matanii poate poate il imbunez sa-mi dea o doaga de butoi in cap si sa-i cant laude?
Oricum imi place cum ai pus problema, "toti ar crede brusc in el", deci nimeni nu crede?

Poate as ramane cu o expresie talamba pe fata, "daca ar venii".Nu pentru ca "sufletul meu o sa arda vesnic langa un super model suedez care si-a injunghiat o colega doar sa prinda ea un loc la Milano", ci pentru ca s-a intamplat imposibilul.
Mai mult ca sigur m-as invarti in jurul lui ca sa vad unde sunt amplasate reflectoarele si proiectoarele de holograme.

| chelstone a răspuns:

Daca ar exista dumnezeu si ar veni pe pamant, as face o scena gen titanic (ma refer la demnii muzicieni ce cantau in timp ce vasul era in deriva) m-as scufunda in fotoliu, as deschide o sticla de wisky scotian, as asculta simfonia a 9-a de beethoven, savurand disperarea si milogeala celor ce isi smulg parul indreptandu-se catre dumnezeu.

| corasa a răspuns:

Daca Dumnezeu, existand, s-ar arata, ar trebui inainte de toate sa-si dovedeasca identitatea. Dupa aceea, in functie de rezultat, as putea sa incep sa cred in el.

| Laura a răspuns:

N-ar mai crede nimeni în el. De ce să crezi dacă știi?

| enverhoxha a răspuns:

Dacă ar coborî pe Pământ n-ar mai fi Dumnezeu.

| claudia01 a răspuns:

Ai spus foarte bine "daca"...

| mona a răspuns:

Pai in momentu ala degeaba toata lumea crede in El, pentru ca d-zeu va sti cine si cine nu crede in El cu adevarat

| ElySa a răspuns:

De frica ar face orice dar nu cred eu ca poate sa coboare dumnezeu pe o planeta e chiar imposibil poate un mesager sau nu stiu da nu dumnezeu

| Mockingbird a răspuns:

Tu crezi ca Dumnezeu este un omultet acolo sus care ii vede pe toti ce fac? si,, care poate sa coboare si sa urce ca sa demonstreze nu stiu ce." sa fim seriosi... Intr-adevar Dumnezeu exista dar nu asa cum ne imaginam noi. Dumnezeu nu are o forma ca sa il arati tu cu degetul si sa spui "da il vad uite batranelul cu barba, el este Dumnezeu a coborat pe pamant haideti sa ne inchinam!" ca si cand am vorbi despre o persoana. El este o entitate prezent in infinitul asta de Univers. Pe DUMNEZEU nu trebuie sa-l vezi ca sa crezi in el trebuie sa il simti prezent in viata ta, in inima ta, in tot ce faci tu. Dar noi oamenii suntem atat de limitati in gandire in cat nu putem sa percepem si sa intelegem astfel de lucruri sau sa ne raspundem la niste intrebari absolut inexplicabile si imposibile.

| ROCKERforever14 a răspuns:

PAI daca e asa atunci foc, distrugeri, moarte pentru pacatosi si sfirsitul la tot adio viata adio totL big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezău a coborât deja pe TPU! http://www.tpu.ro/utilizator/aiuuk