| Reghqen a întrebat:

Carismatic te naști sau carismatic devii?
Ce părere aveți despre persoanele carismatice?
Aștept păreriile voastre thinking

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Carisma nu este decat anumite trasaturi care se regasesc intr-un individ intr-o anumita forma. Nu se naste nimeni carismatic, devenim carismatici sau nu prin interactiunile si situatiile prin care trecem de-a lungul vietii.

Nu poti sa te antrenezi sa fii carismatic, dar poti invata sa fii mai atent la altii, mai empatic cu nevoile lor etc chestii care pot fi o oarecare simulare a carismei.

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Poți să devii. Dar da, unii se și nasc.
Ce părere poți să ai? laughing) sunt oameni fermecători, nu prea ai cum să nu-i placi.

| RAY a răspuns:

Conteaza si aspectul fizic iar personalitatea este in mare masura genetica

| sierra1 a răspuns:

Cu tentă religioasă?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Fake it till you make it.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că asta e într-o strânsă legătură cu cele patru temperamente:
-extrovertit: coleric sau sangvinic
-introvertit: flegmatic sau melancolic
De asemenea cred că cei extrovertiți sunt mult mai predispuși la asta...sau că este o chestie chiar exclusivă pentru ei. Cu temperamentul specific te naști, apoi îți revine rolul să îl șlefuiești, să îi mai ameliorezi defectele și să îi dezvolți calitățile.

Ce părere am despre persoanele carismatice (nu care aparțin acestei grupări religioase)? Depinde de starea mea de spirit, care este foarte schimbătoare. Dar, în general, îmi place să fiu înconjurată de oameni pozitivi, care nu se satură de povestit chestii și care se bucură de viață...winking

| Gabrielaaa123 a răspuns:

Eu consider atat ca te poti naste carismatic cat si ca poti deveni carismatic. Deoarece, principalele trasaturi ( empatia, buna abilitate de ascultare si intelegere, contactul vizual, incredere in sine, entuziasmul si abilitatea de comunicare) se pot dezvolta, nu doar dobandii de la parinti.