| Raducu99 a întrebat:

Carnivorele iau proteinele din alte animale. Ierbivorele din plante. Deci plantele de unde iau proteinele? Sau ele le produc?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
26 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Google fotosinteza.

| Raducu99 explică (pentru doctorandus):

Ma bucur ca ti-ai dat silinta, dar pana acum e cel mai util raspuns laughing

| relian a răspuns:

Pai cum altfel, prin fotosinteza.Plantele sint capabile sa faca orice si atit de simplu incit oamenii sint fascinati si nu pot intelege cum pot ele face asta.Este ca si cum ai pune un pahar de apa la fereastra in lumina soarelui si spui aici vreau zahar, Pui alt pahar si spui vreau grasimi si asa mai departe si a doua zi sa le gasesti acolo.Cam asa fac plantele.Combina citeva elemente si obtin tot ce au nevoie.Omul sa faca macar una din chestiile ce le face o frunza iar trebuie o uzina cit 2-3 orase si tot nu ar obtine mare lucru, planta obtinind ce vrea la nivel micro.Am vazut s-a spus ca plantele prin fotosinteza produc doar glucide ca sursa de energie.Nu e asa.Sursa lor de energie stii care este? Hidrogenul pe care omenirea n-a fost In stare sa il obtina.Deci ele absorb apa de ce? Ce nevoie au plantele de apa? Odata pentru ca si ele sint alcatuite din apa mare procent si tot ce are loc are loc in acest mediu si o alta parte atentie este descopusa in oxygen si hydrogen.Hidrogenul il foloseste ca sursa de energie si oxigenul fiind un compus de care nu are nevoie este eliminat este aruncat afara din organismul plantei.Noi oamenii studiem plantele sa vedem cum fac ele asta.Dar fotosinteze a ramas deja departe dea fi lamurita. Daca am stii exact cum o frunza face asta acum problema energiei ar fi fost rezolvata.Deci plantele isi produc tot ce au nevoie din apa, lumina si CO2.Simplu dar totusi destul de complicat.Sau poate complicat pentru noi ca nu intelegem.Dar vom vedea ce va fi pe viitor.

| BiuL a răspuns:

Nu nu, plantele isi iau nutrientii de care au nevoie din sol, de aceea au radacinile infipte in pamant.

| jeek0 a răspuns:

Doamne iarta-ma.plantele nu au nevoie de proteine. isi iau saruri minerale si apa din sol si tansforma prin reactii chimice legate de lumina, co2 si clorofila (fotosinteza). produc proteine (mai mult sau mai putin). cele mai mari producatoare de proteine sunt leguminoasele

| Raducu99 explică (pentru jeek0):

Orice celula din cate stiu are nevoie de proteine. Proteinele sunt materialele plastice de baza din care se "construieste" celula.

| jeek0 a răspuns (pentru Raducu99):

Greseala mea.ai dreptate au nevoie dar isi sintetizeaza singure. din aminoacizi nu invers din cate stiu.sunt polimeri ai aminoacizilor. daca te uiti pe wikipedia spune clar ca majoritatea microorganismelor si plantelor sintetizeaza toti cei 20 de aminoacizi standard care se gaesc in diferite combinatii pentru a forma proteine, pe cand animalele obtin o parte din acestia prin dieta. nu ii pot sintetiza pe toti. scuze pentru greseala de mai devreme.graba

| anapricopi76 a răspuns:

Plantele isi iau proteinele prin fotosinteza.De la ele plec toate.

| marianvranceanul1 a răspuns:

Plantele au o hranire autotrofa, adica isi prepara singure substantele necesare.Si le prepara prin fotosinteza absorbind apa cu sarurile minerale din sol, si CO2 din atmosfera.Sa stii ca proteinele si glucidele sunt descompuse in cadrul sistemului digestiv pana se aunge la apa si dioxid de carbn.

| Raducu99 explică (pentru marianvranceanul1):

Nu chiar. Proteinele se descompun in aminoacizi care, in f. de cum se combina creeaza diferite tipuri de proteine (de asta poti diferentia tipurile de carne:pui peste porc...). Glucidele se transforma in glucoza care prin oxidare se formeaza CO2. In privinta apei, nu cunosc o reactie din organism din care sa rezulte apa...

| Exilee a răspuns (pentru Raducu99):

Ba da. Din oxidarea glucozei, rezulta Co2, APA si energie.

| Andreeaaaaaaaaa a răspuns:

NU au nevoie. Le ajunge doar seva bruta. Funda? puppy dog eyes

| Raducu99 explică (pentru Andreeaaaaaaaaa):

Genius... Stii macar ce-i aia seva? Nu stii nimic si vrei funda... E bine. Macar ai citit cateva raspunsuri? Of. Cu aceasta intrebare am aflat si eu ce nivel de cunostinte au oamenii in domeniul biologiei.

| Duucu a răspuns (pentru Andreeaaaaaaaaa):

Cu ce găndești?

| Andreeaaaaaaaaa a răspuns (pentru Duucu):

Ce vrei sa spui? waiting

| Andreeaaaaaaaaa a răspuns (pentru Raducu99):

Auzi? Am trecut cu 10 prin toate lectiile biologiei, inclusiv a botanicii. Nu cred ca imi poti reprosa ceva.

| Raducu99 explică (pentru Andreeaaaaaaaaa):

Da si ce daca ai luat 10. Asha am si eu 9 la franceza si nu stiu sa conjug un verb. Degeaba te superi, e vina ta ca te grabesti sa comentezi cand nici nu cred ca ai inteles intrebarea. Stii ce-s alea proteine, seva bruta? Nu e rusinos sa nu stii, e rusinos sa nu vrei sa stii. In loc sa comentezi aiurea poate trebuia sa afli ce-s alea proteine si rolul lor.

| vladcelmagic a răspuns:

Plantele isi extrag proteinele din saruri minerale care le absorb prin radacina.

| alessia5158 a răspuns (pentru vladcelmagic):

"Plantele isi extrag proteinele din saruri minerale"?! Spui "minuni" mai mari ca tine!--- asa v-a invatat la scoala?

| Exilee a răspuns (pentru vladcelmagic):

rolling on the floor))) lol

| Raducu99 explică (pentru vladcelmagic):

Proteinele sunt substante organice iar sarurile anorganice ca : clorura de sodiu Apa Na K Ca Mg etc

| Raducu99 explică (pentru Exilee):

Cam asa ceva happy.