| radumarta a întrebat:

Ce produc plantele pe timp de noapte?

Răspuns Câştigător
cristian
| cristian a răspuns:

Pe timp de noapte plantele produc dioxid de carbon.De aceea nu este indicat sa le tii in dormitor.Pe timp de zi folosesc dioxidul de carbon si elimina oxigen.Procesul este controlat de lumina si poarta denumirea de fotosinteza.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca te referi la producerea oxigenului / fotosinteza: evident, fotosinteza nu are lumina noaptea, dar energia solara acumulata in timpul zilei este folosita si noapta pentru producere de oxigen.

mlm
| mlm a răspuns:

Plantele de apartament ca orice planta folosesc dioxidul de carbon in procesul de fotosinteza si elimina oxigen... exista procese in care elimina si dioxid de carbon dar in cantitati fff mici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CO2 eliminat in procesul de respiratie. Noaptea nu are loc procesul de fotosinteza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oxigen