| AvalohAlyn a întrebat:

Cartea doctorului neurochirurg Eben Alexander "Dovada lumii de dincolo"e deja bestseller international. Povestea lui e la fel de magnifica si surprinzatoare.

Creierul doctorului Eben Alexander a fost atacat de o boala extrem de rara. Timp de sapte zile s-a aflat in coma. Apoi, tocmai cand doctorii se gandeau sa intrerupa tratamentul, ochii bolnavului s-au deschis brusc. Se intorsese in lumea aceasta.

Insanatosirea lui Alexander este un miracol medical. Dar adevaratul miracol al povestii sale se afla altundeva. Cat timp corpul lui a zacut in coma, Alexander a calatorit dincolo de aceasta lume si a intalnit o fiinta angelica. Aceasta l-a calauzit in cele mai departate taramuri ale existentei superfizice. Acolo s-a intalnit si a vorbit cu sursa Divina a universului insusi. Inainte de aceasta calatorie, el nu gasea impacare intre cunostintele de neurochirurg si credinta in ceruri, Dumnezeu sau suflet. Astazi, Alexander este convins ca adevarata sanatate nu poate fi dobandita decat atunci cand realizam ca Dumnezeu si sufletul sunt reale si ca moartea nu reprezinta sfarsitul existentei personale, ci doar o tranzitie.

http://www.descopera.ro/......iar-exista

Ce parere aveti de aceasta relatare si marturie minunata? E inca o dovada incotestabila ca viata dupa moarte exista.

A citit cineva cartea lui? Ce parere v-a facut?

2 răspunsuri:
| drutzix a răspuns:

Nu am auzit de el, nu am citit cartea dar stiu sigur ca premiza e o tampenie de zile mari.
Faptul ca un creier pe moarte saturat de hormoni si medicamente a halucinat o 'lume de dincolo' nu reprezinta o dovada pentru viata dupa moarte.
Am mai explicat de sute de milioane de ori pe site-ul asta ce se intampla cu un creier muribund si de ce nu putem lua in considerare marturia unui om care a trecut prin asa ceva la fel cum nu putem lua in considerare marturia unui om care a fumat ceva halucinogen.

| Vinsieu a răspuns:

Asa un bestseller... ca nici nu s-a auzit de el!