| AvalohAlyn a întrebat:

Impresionant! Viata de dupa moarte, de apoi se pare ca chiar exista! Avem si dovezi. Cartea dr. Eben Alexander "Dovada lumii de dincolo"e deja bestseller international. Povestea lui e la fel de magnifica si surprinzatoare.

Creierul doctorului Eben Alexander a fost atacat de o boala extrem de rara. Timp de sapte zile s-a aflat in coma. Apoi, tocmai cand doctorii se gandeau sa intrerupa tratamentul, ochii bolnavului s-au deschis brusc. Se intorsese in lumea aceasta.

Insanatosirea lui Alexander este un miracol medical. Dar adevaratul miracol al povestii sale se afla altundeva. Cat timp corpul lui a zacut in coma, Alexander a calatorit dincolo de aceasta lume si a intalnit o fiinta angelica. Aceasta l-a calauzit in cele mai departate taramuri ale existentei superfizice. Acolo s-a intalnit si a vorbit cu sursa Divina a universului insusi. Inainte de aceasta calatorie, el nu gasea impacare intre cunostintele de neurochirurg si credinta in ceruri, Dumnezeu sau suflet. Astazi, Alexander este convins ca adevarata sanatate nu poate fi dobandita decat atunci cand realizam ca Dumnezeu si sufletul sunt reale si ca moartea nu reprezinta sfarsitul existentei personale, ci doar o tranzitie.

http://www.descopera.ro/......iar-exista

Ce parere aveti de aceasta relatare si marturie minunata? E inca o dovada incotestabila ca viata dupa moarte exista.

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Si pentru tine, fara suparare:
acum 17 ore | Joryuki a răspuns:
"Întrebarea e "cum determinăm dacă ce a experimentat nu s-a întâmplat doar în mintea lui?" Nu putem..."

?
CARE mai e "lupta" in cazul asta?
Religia zice: "Exista viata dupa moarte."
Stiinta spune: "E posibil ca creierul sa poata simula..."
Nu e destul de clar ca, daca creierul unui ...sa-i spunem credincios, este capabil in moarte clinica sa imagineze o lume si o existenta (chiar si virtuala) infinita si in ton cu religia lui, atunci = 1 : 0 pentru believersi?
Cam CE ati mai vrea?
Nu TOT in creier se intampla si 3+5=8? E...nasol?
Adica nu stiu, intreb si eu, sunt nou la rubrica asta cu filosofia... big grin
Daca "se intampla numai in creier", e ceva rau, sau cum?

6 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

"E inca o dovada incotestabila..."
Chiar incontestabilă? Uite că numai aici pe site deja au contestat doi useri care au răspuns mai sus.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și în ce constă dovada? Unde a fost el în acest timp? În comă pe un pat de spital. Și ce a făcut creierul lui? A creat povești.
Poveștile din capul unui om nu aou fost niciofată dovezi că ceva există.
======
Cat timp corpul lui a zacut in coma, Alexander a calatorit dincolo de aceasta lume.
Unde dincolo de această lume? Cum a călătorit?
======
in cele mai departate taramuri ale existentei superfizice.
Ce e aia existență super fizică?
Ce tărâmuri sunt acelea?
=====
credinta in ceruri, Dumnezeu sau suflet.
Aha, deci credința. Ce înseamnă a crede într-o poveste?
Ce e acela suflet?
=====
moartea nu reprezinta sfarsitul existentei personale, ci doar o tranzitie.
Tranziție spre ce? Unde? Tranziția cui? Creierul când îți termină activitatea, ce tranzitează, unde tranzitează.
=====
Mărturie minunată a ce? A unei povești din capul unui om.
Mărturiile nu sunt dovezi, doar la tribunal.

| Darkmagic a răspuns:

Toata lumea vorbeste despre "viata de apoi" si despre "viata vesnica", idei venite din religii, spunand: "NU exista!"
Despre "viata de apoi" nu se stie nimic, este o credinta (sau nu), privita prin prisma celor spuse de catre un profet sau un Dumnezeu, (depinde din ce parte privesti), omorat de romani acum doua mii de ani.
In ceea ce priveste insa "viata vesnica", Stiinta a gasit totusi ca celulele canceroase au un potential de replicare infinit, printr-o enzima care reface telomerul.
Nu am sa intru in multe amanunte, dar tot Stiinta ar putea in viitorul indepartat sa gaseasca o cale prin care sa "sara" limita Hayflick, fara degenerarea ADN, si atunci se va intampla "viata vesnica".
Natura de data asta, a aratat prin Turritopsis Nutricula ca un concept de "viata vesnica" nu e chiar un...cretinism.
Cretinei, sunt cei 20 sau 30 de insi care rad si tipa pe la Religie ca "Nu exista!"
Pentru ca nu a vazut ochiul lor, sau nu a avut habar capatana lor despre asta. big grin
Avem asadar: 700 de miliarde de lucruri pe care inca NU le stim despre viata...si mai avem 30 de cretini la Religie, care nu stiu ca Natura poate sa produca structuri nemuritoare biologic...si rad!
Ei trebuie sa simta cu mana, sa vada cu ochiul, eventual intr-un link de pe Facebook.
Mai ai rabdare, poate chiar in timpul vietii tale, tocmai Stiinta le va arata celor care se hahaie pe la Religie ca "viata de apoi" sau "viata vesnica" nu sunt chiar subiecte pentru tavalit de ras.

Acum nu te supara, dar Sa STIE un... Octavian199 (de exemplu), care se tavaleste pe la religiosi ce EXISTA si ce NU EXISTA in univers...imi pare mie de ras. big grin
Mai ales ca omul este inexistent tocmai la "Stiinta si Filo", unde se presupune ca ar avea ce arata...
Vezi ca s-a stabilit totusi ceva?
Inexistenta multora care tipa pe acolo, fix aici, intr-un loc in care sa-si arate cunostintele in "vaste" domenii. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand iti moare creierul esti pa, nu exista NICIO dovada ca exista viata dupa moarte, numai povesti si vise.

| chuckmanson a răspuns:

Este comun pentru oameni să halucineze lumini albe când neuronii lor nu primesc oxigen. Dacă e să luăm circumstanța asta și cea de moarte clinică plus medicamentele plus amintirile și credințele persoanei respective, toate astea pot duce la halucinații grave. Plus că mai există și o a 3-a posibilitate: minciuna. Multe din aceste așa zise călătorii pe tărâmul morților și alte chestii s-au dovedit a fi minciuni inventate pentru a scoate profit.

| TristanTzara a răspuns:

Întrebarea e "cum determinăm dacă ce a experimentat nu s-a întâmplat doar în mintea lui?" Nu putem...

Dacă divinitatea asta e interesată să îi dezvăluie lui acest lucru, de ce nu îl dezvăluie tuturor?

| Darkmagic a răspuns (pentru TristanTzara):

Si pentru tine, fara suparare:
acum 17 ore | Joryuki a răspuns:
"Întrebarea e "cum determinăm dacă ce a experimentat nu s-a întâmplat doar în mintea lui?" Nu putem..."

?
CARE mai e "lupta" in cazul asta?
Religia zice: "Exista viata dupa moarte."
Stiinta spune: "E posibil ca creierul sa poata simula..."
Nu e destul de clar ca, daca creierul unui ...sa-i spunem credincios, este capabil in moarte clinica sa imagineze o lume si o existenta (chiar si virtuala) infinita si in ton cu religia lui, atunci = 1 : 0 pentru believersi?
Cam CE ati mai vrea?
Nu TOT in creier se intampla si 3+5=8? E...nasol?
Adica nu stiu, intreb si eu, sunt nou la rubrica asta cu filosofia... big grin
Daca "se intampla numai in creier", e ceva rau, sau cum?