| 4b a întrebat:

Cat de mult vrem sa stim?
Uneori ne purtam de parca habar n-am avea de motivele pentru care unii se transforma in "criminali". In realitate insa, stim mai multe decat recunoastem, asa ca facem pe prostii.
A intelege inseamna a ierta?

Răspuns Câştigător
| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Daca esti prea intelegator, lasi prostiei loc sa-ti intre pe sub piele.

6 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

Cel mai bine e sa nu intelegi, chiar daca toate drumurile duc spre lumina, cateodata e mai bine sa stai la umbra, in intuneric, pana la lasarea serii, atunci poti iesi la lumina Lunii care iti arata adevarul mai presus de toate si atunci nici nu mai conteaza daca vei ierta sau nu pentru ca ai inteles totul si chiar mai mult.

| andrei a răspuns:

Da.

| Mădă0611 a răspuns:

A intelege inseamna a accepta, nu neaparat a ierta.

| Delicacy a răspuns:

Cunoaşterea este nemărginită, dovadă că mereu va exista ceva despre care vrei să te informezi şi pe care vrei să-l interiorizezi.Dar a înţelege nu presupune întotdeauna iertarea. Înţelegi doar cauza pentru care cineva a acţionat într-un anumit fel, dar în sinea ta nu eşti mereu mulţumit de modul în care a acţionat persoana respectivă şi poate nici de rezultat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul,permanent va dorii sa stie tot mai mult.Nu va exista limita. Uneori insa, devine inconstient de puterea cunoasterii.Si asta il face sa nu mai gandeasca logic.Si nu, a intelege nu inseamna a ierta.Este o diferenta enorma. Poti intelege multe, dar ca om, nu poti ierta.Mult noroc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care este diferenta dintre talharul cu cagula si cel cu sutana? Cel cu cagula isi recunoaste greseala. A ierta inseamna a intelege.