| Bitzo a întrebat:

Buna am si eu o intrebare. Si-a mai facut cineva logodna la biserica? Noi am vrea sa facem logodna la biserica si sa purtam verighetele. Trebuie sa avem nasii de cununie cu noi? Am si eu nevoie de informatii ca vrem sa facem logodna cat mai repede si sincer nu stim exact ce trebuie sa facem. Trebuie sa platim noi sau nasii cam cat near costa?

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Slujba de logodna se face de obicei odata cu cea de cununie, ca lumea nu se mai duce de 2 ori la biserica, dar se poate face si separat. inelele chiar se pun la logodna, cununia se marcheaza prin punerea "cununiilor" pe cap, coroanele acelea. iti trebuie si nasii, si lumanari care se aprind in timpul slujbei. in general plateste nasul. exista o taxa oficiala, cu chitanta, foarte mica, pe care o platiti voi in principiu si dupa slujba mai da nasul ceva preotului, neoficial, adica fara chitanta (habar n-am cat s-ar da doar pentru logodna, 100 ron cred c-ar ajunge). cel mai bine este insa sa mergi sa vorbesti cu un preot de la biserica la care vreti sa faceti logodna, ca sa stabiliti si ziua si ora la care vreti sa mergeti, sa nu aveti surpriza sa gasiti biserica inchisa, si el o sa va spuna exact si ce trebuie sa faceti/aveti pentru slujba. sa va fie cu noroc!

| Bitzo explică (pentru mixxjim):

Ms mult am sa ma duc sa vorbesc sper sa primesc un raspuns pozitiv:*
\

| mixxjim a răspuns (pentru Bitzo):

Trebuie sa aveti grija insa, asta e ca si o casatorie aproape, daca mai tarziu va casatoriti dar cu alte persoane trebuie sa-i spuneti preotului sa va citeasca un fel de "dezlegare" de logodna asta si acum ar trebui sa va puneti de-a dreptul verighete. daca e doar o logodna de adolescenti mai bine faceti ceva simbolic, de sufletul si iubirea voastra, fara preot si nasi si luminari.

| Bitzo explică (pentru mixxjim):

E ceva serios adica nu-i la misto.Nedorim asat si vreau sa luam totu in serios
.