| Theo94 a întrebat:

Cat de pregatita credeti este civilizatia umana pentru un contact cu o civilizatie extraterestra?

"Gabriel de la Torre este un cercetator de la Universitatea din Cadiz, Spania, care crede ca omenirea nu ar putea sub nici o forma sa faca fata socului produs de intalnirea cu fiinte din alte lumi. Un sondaj efectuat in state precum SUA, Spania si Italia arata ca printre cauzele care duc la impiedicarea adaptarii oamenilor la intalnirea cu extraterestrii se afla ignoranta si influenta extrema a religiei in viata cotidiana."

https://destepti.ro/intalniri-cu-extraterestri-suntem-pr egatiti

"Acest om de stiinta a trimis catre 116 studenti din Italia, Spania si SUA un chestionar care cuprinde 5 sectii de intrebari simple legate de mediu, credintele religioase, cunostinte legate de spatiul cosmic, opinii asupra problemelor vietii sau activitatile zilnice."

"Se pare ca studentii au cazut testul, majoritatea nestiind raspunsul acestor simple intrebari stiintifice, iar intrebarile legate de spatiul cosmic au avut o rata foarte mica de corectitudine. In timp ce 72.8% din respondenti credeau in existenta ingerilor si demonilor, 82% stiau ca primul om a pasit pe satelitul natural al Pamantului in anul 1869."

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Tu nu aștepi un răspuns, de fapt tu intrebi și citezi alt răspuns. Cu toate astea, in ceea ce e mai jos, sunt PERFECT DE ACORD

"printre cauzele care duc la impiedicarea adaptarii oamenilor ...se afla ignoranta si influenta extrema a religiei"

| Theo94 explică (pentru sierra1):

"Tu nu aștepi un răspuns, de fapt tu intrebi și citezi alt răspuns."

Am dat exemplu acel articol (link, paragraf) si am vrut sa vad ce "spun" cei care raspund, referitor la articol.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este pregătită deloc.

| CIaudiu a răspuns:

Nu suntem sub nicio forma pregatiti. Ar fi un dezastru mondial atat economic cat si social.

Gandeste-te ca oamenii ies pe strada la revolta in multe tari pentru ca nu cred in boala covid-19 sau in vaccin care sunt prea evidente ca exista si se incearca diminuarea ei. Da' pai sa avem contact cu extraterestii...
Sunt extrem de mult religiosi tampiti pe fata Pamantului care pentru ei viata e facuta de un mos batran cu puteri magice decat pe planeta asta "plata". Deci din start ar nega totul.

| Xpressurself a răspuns:

Întrebarea e cat de pregatit tu. E singura intrebare.

| Green66 a răspuns:

Nu vom fi niciodată pregătiți pentru așa ceva, suntem însă pregătiți pentru cea de-a doua venire a lui Iisus. straight face

| badpanda a răspuns:

Exact cum sunt rîmele la intalnirea cu un umanoid cu un tractor.

| Cretinul112 a răspuns:

Stii ce au patit indigenii din America cand au venit spaniolii? Ei bine, asa o sa patim si noi. O sa ne faca sclavi.

| JustPaly a răspuns:

Noi nu suntem pregătiți să ne întâlnim Intre noi
Dapai cu o civilizație extraterestra

| DementuTDi a răspuns:

Suntem foarte pregatiti sa ii invatam sa danseze pe ritmuri de manele