Întrebare recomandată | dragos9234 a întrebat:

Cat dureaza prezentul?
Cat dureaza clipa care nu este nici trecut nici viitor?

19 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Nu cred ca se supune unei masuri temporale, prezentul pur si simplu exista

| Kaℓi a răspuns:

Permanent.

| darrio2007 a răspuns:

Clipa dureaza(nu duzeaza)o clipa.

| Nolkyz a răspuns:

O eternitate.

| victor333 a răspuns:

Clipa nu dureaza ea este perceptia ta te face sa o pui in contextul temporal

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Prezentul este dinamic.Nu-i poti oferi o masura, fiindca este in continua miscare.Nu-l poti incadra in nici un calcul,tu esti calculul trecutului si al viitorului, esti "perioada de tranzitie temporala", tu esti viziunea timpului, esti unealta de masurare a timpului prin propria constiinta, esti prezentul.

| RAY a răspuns:

Dragos vb logic nu bazat pe basme,fantezi,vad ca multi asa zisi oamenii de stiinta o cam iau razna uni, prezentul e mereu prezent
clipa dureaza cat vrei tu cand iubesti o clipa egal o vesnicie, cand suferi o clipa = tristete, suferinta, isi blestemi clipele trecuta fara persoana iubita

| M25M a răspuns:

Fiecare litera din acest raspuns a reprezentat o clipa insa acum fiecare litera scrisa reprezinta trecutul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un infinit pentru cel care se stinge(moare) atunci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punct de vedere temporal prezentul este fluiid,dinamic,nu poti sa te uiti la un ceas si sa psui:Acum e prezentul! Acele se misca in continuu,timpul se tot scurge.
Din punct de vedere uman,din prezent ffac parte clipele de fata,cateva momente care au trecut,si alte cateva care vor venii,oricum timpul este o limita greu de conceput,de fapt,timpul nu exista,''timpul ramane pe loc,noi trecem si ne ducem,clipele trecute,de fapt sunt actiunile noastre care nu mai exista,dar pentru a le concepe folosim notiune de ''timp''. Viitorul nu exista, este incert, nu exista soarta sau destin, ceea ce se va intampla vor fi consecintele actiunile care le facem in ''clipele de fata''sau cele care vor venii. Dupa cum spuneam notiunea timpului nu exista, dar avem nevoie de ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat dureaza si viata unui om.

| robijam a răspuns:

Cuvantul prezent este prost folosit pentru a arata "contemporanul". Prezentul nu dureaza.

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

O secunda.

| dragos9234 explică (pentru Jυsтℓσяγ):

Ok.
Cum ai ajuns la concluzia asta?

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru dragos9234):

Citeste raspunsul lui @suffarstar7 si vei intelege.

| DigiMind a răspuns:

Prezentul nu dureaza. Ceea ce persista este doar urmarea actiunilor lui.

| Nimixpecial a răspuns:

Nu exista prezent, in adevaratul sens al cuvantului. Oamenii folosesc acest termen pentru a defini o perioada limitata de timp in momentul vorbirii.

| me92 a răspuns:

Prezentul dureaza o vesnicie.Amintiri ale prezentului fac trecutul, si sperantele fac viitorul(prezentul ce va urma sa vina)

| CreepyDarkness a răspuns:

Trecutul l-ai trait in prezent.
Prezentul il traiesti chiar acum.
Vitorul in vei trai in prezent.
Eu toata viata o sa mi-o traiesc in PREZENT!