| anonim_4396 a întrebat:

Câte ceva despre ignoranţă :

Adevărata ignoranţă nu este absenţa cunoaşterii, ci refuzul de a o dobândi. ( Karl Popper )
Ignoranţa este solul în care creşte încrederea în miracole. ( Robert G. Ingersoll )
Ignoranţa nu este nimic altceva decât o supraimpunere a non-sinelui. ( Shankaracharya )

Sunteţi de acord cu aceste citate? Ce credeti despre ignoranţă? O putem întâlni pretutindeni? Poate fi vindecată? Ar merita oamenii ignoranţi să fie pedepsiti? Fiecare părere este binevenită...

22 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Adevarata ignoranta este atunci cind nu ne dam seama ca vorbim despre ea doar pentru ca asta ne da impresia ca am depasit-o.

| anonim_4396 explică (pentru harciog):

Ignoranţa se găseşte oricum în fiecare dintre noi într-o mai mică sau mai mare măsură. Eu mă refeream totuşi la forma gravă; la oamenii care refuză cu orice preţ realitatea.
Mulţumesc pentru răspuns.

| harciog a răspuns (pentru anonim_4396):

Care realitate? Cea perceputa de noi, astia mai luminati? Iar formei acelea grave de ignoranta cum i-ai stabilit gravitatea? Dupa ce etalon?

| anonim_4396 explică (pentru harciog):

Fiecare cred că are un "etalon". Personal, cred că ignorantii sunt cei care refuză faptul că fiecare lucru are o explicaţie cât de cât logică. Cei ce sunt iraţionali.

Totuşi, nu există un etalon "strict". Şi cei pe care noi îi considerăm ignoranţi au la rândul lor etaloane pentru a ne critica. Sunt total de acord cu asta. Fiecare are voie să-şi impună punctul de vedere despre celalalt. Suntem făcuţi să ne criticăm unii pe altii.

| harciog a răspuns (pentru anonim_4396):

Sintem facuti numai si numai pentru a ne trai viata cit mai intens iar critica face exceptie, ea fiind un mod de a ne impune intelectual in fata altora, impunere inutila de altfel fiindca si cu ea si fara ea viata tuturor continua exact la felO procedura de prost gust.

| Sentinel a răspuns:

Cel mai potrivit citat mi se pare cel al lui Karl Popper care reflecta exact ignoranta oamenilor cand vine vorba de Dumnezeu. Religiosii sunt foarte ignoranti. Refuza sa dobandeasca cunoasterea si pe buna dreptate pentru mine acesti oameni reprezinta intruchiparea prostiei omenesti la care facea referire Albert Einstein cand spunea ca "Doua lucruri sunt infinite : Universul si prostia umana si totusi, in privinta primului nu sunt sigur". Ignoranti, prosti cum sunt, eu nu-i urasc desi cateodata ma incearca astfel de sentimente, le recunosc si le accept ca atare ca facand parte din ceea ce este. Mi-ar placea ca religiosii sa accepta sa-si foloseasca mintea pentru a judeca si rationaliza si sa renunte la frica in care au fost crescuti de mici. Ei cred ca Dumnezeu e un fel de persoana supranaturala, cel putin asta apare in mintea lor cand aud cuvantul Dumnezeu, care ii pedepseste daca nu respecta poruncile. Apoi ei zic ca Dumnezeu e iubire si dragoste. Iubirea si dragostea nu se impaca cu porunca. Ori e iubire ori e porunca. Religiosii refuza sa dobandeasca cunoasterea ce ar rezulta din analizarea atenta a acestui aspect. Prin urmare deducem ca nu sunt altceva decat ignoranti.

| shadovv a răspuns:

Eu cred ca solutia la problema ignorantei nu vine din ea insasi ci din opusul ei: "faptul de a fi interesat". Unii sunt interesati doar de nimicuri...

| sabin89 a răspuns:

"Ar merita oamenii ignoranti sa fie pedepsiti?" - Pai cum sa pedepsesti 80% din populatia unei tari?

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Corect.

| CarlaElena a răspuns:

Sunt de acord cu aceste citate, cu ultimul în mod special. După părerea mea, ignoranţa se naşte odată cu pierderea încrederii în lumea înconjurătoare. E un lucru relativ, având în vedere că vorbesc strict despre starea psihologică dată de această ignoranţă, şi nu de felul în care se reflectă ea în acţiunile de zi cu zi. Trăiesc după principiul că fiecare are libertatea de a-şi alege stilul de viaţă aşa că ignoranţa mă duce puţin cu gândul la egoism, un egoism mai subtil. O putem întâlni în fiecare dintre noi, nu cred că există cineva care să nu aleagă să stea departe de ceva/cineva. Dacă poate fi vindecată? Nu cred că e vorba de a vindeca ceva ce nu se poate numi o boală, fie ea e minţii, a conştiinţei... Pedepsiţi, nici vorbă. Nici IGNORAŢI nu merită sa fie. Să ne deschidem puţin miţile şi să-i privim ignoranţa ca pe un stil de viaţă.

| Wøodenpints a răspuns:

Urăsc citatele. Nu-mi place când încearcă alţii să gândească şi pentru mine.

| raymusic5432 a răspuns:

Da sunt de acord, ca e o metoda primitiva de a fugi de realitate, da poate fi vindecata daca se vrea desigur, nu ar merita pedeapsa

| anonim_4396 explică (pentru raymusic5432):

Spuse cel ce ascultă Nicolae Guţă...

| raymusic5432 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti rasist?

| anonim_4396 explică (pentru raymusic5432):

Nu, nu sunt rasistă. Pur şi simplu nu suport muzica de căcat.

| raymusic5432 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am voie sa ascult ce vreau, dar cine esti tu sami spui ce sa ascult? cat tupeu fara morala vai samar de generatia voastra si de tara asta frumoasa

| anonim_4396 explică (pentru raymusic5432):

Vai şi amar de generaţia ta, căci nu ştii să scrii corect în propria limbă, deşi îţi consideri ţara "frumoasă "
Omule, trebuie să inţelegi că muzica lui Guţă promovează prostia la greu. Bani, femei, duşmani şi câte un " am valoare, am valoare ". Nimic mai mult.
Puţin mă doare ce gen de muzică asculţi, dar nu-mi spune mie cât de acord eşti cu citatele de mai sus, având în vedere că ignoranţa asta se află şi în tine...

| raymusic5432 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce ignoranta omule? nici asta nu pot asculta? http://www.youtube.com/watch?v=irPw4Vj_tRU&feature=related

| anonim_4396 explică (pentru raymusic5432):

Deşi muzica dance din '90 e ok, nu mă încântă prea mult...
Oricum, asculţi ce vrei.Eu mi-am spus doar părerea despre Guţă şi muzica lui.

| raymusic5432 a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi plac unele piese, canta despre viata, da muzica din 80, 90 imi place mai mult ca asta din prezent

| anonim_4396 explică (pentru raymusic5432):

Tocmai ţi-am zis că nu mă interesează. Ce vrei acum să demonstrezi? Că te pricepi la muzică?

| SergiuOsan a răspuns:

Eu cred ca ignorand niste idei, fapte nu facem altceva decat sa evitam niste adevaruri pentru care nu suntem pregatiti sau nu vrem sa le acceptam. In ceea ce priveste viata cotidiana, cred ca ignoranta poate fi considerata chiar complicitate (cand vine vorba de o agresare) si nu cred ca ar merita pedepsita. Pur si simplu persoana respectiva nu doreste sa isi complice viata cu asa ceva (este un defect, dar nu consider ca trebuie pedepsit)