| RAY a întrebat:

Adevarata ignoranta nu este absenta cunoasterii, ci refuzul de a o dobandi.

dar oare orice este important sa invatam?

si cum putem sa ne folosim cunostintele, sa invatam doar cea ce ne foloseste in prezent? practic ce inseamna acest citat?

5 răspunsuri:
| Nolkyz a răspuns:

Nu este important ce invatam, ci cum invatam si ne folosim cunostintele.

| sublime89 a răspuns:

Nu chiar orice fleac trebuie invatat si memorat. Trebuie sa stim sa alegem ce e mai important. Viata e scurta, informatiile multe, mai ales acum.

Iar citatul vrea sa spuna ca absenta cunoasterii nu inseamna automat si un dezinteres pentru cunoastere. Daca ar fi sa luam unii oameni care ar avea capacitatea si curiozitatea de a invata lucruri noi, dar poate nu au posibilitatea sa o faca. Ii putem numi ignoranti? Nu. Dar pe cei care nu vor in ruptul capului sa invete lucruri noi, de multe ori din cauza unor religii sau convingeri initiale, ii putem numi ignoranti. Pentru ca asta sunt, pur si simplu ignora realitatile, dovezile palpabile din jurul lor, si continua sa creada in ceea ce ii face sa se simta bine. Ignorance is bliss.

| OOOLEOOO a răspuns:

Orce alegi sa inveti este considerat important pentru tine in acel moment, cea ce face sa insemne pentru tine cea mai importanta descoperire din intreaga existenta a ta pana acel moment.

Comentez citatul:
Esti constient de cum stau lucrurile dar le refuzi.Ai un raspuns si sti sigur ca este adevarat, dar te minti singur in continuare ca este fals, refuzi evolutia ta interioara si treci la etapa de involutie.

O regula din cele 7 reguli ale succesului si dezvoltari personale:
''Nu trebuie sa stii totul pentru a putea folosi totul"

| Buresbista123 a răspuns:

Inseamna sa fii deschis si atunci cand dai peste ceva sa nu pui botul din prima, sa cercetezi din mai multe surse, sa ti folosesti ratiunea, sa ceri probe, argumente logice etc
Si inca ceva-----degeaba inveti tot felul de lucruri daca nu le pui si in practica!
http://www.youtube.com/watch?v=qcXH4UdgpOg

| contαbαndonαt a răspuns:

Pai spre exemplu ignoranta e atunci cand nu stii sa scrii si sa te exprimi corect nici macar in limba materna (ortografia si gramatica au si ele importanta lor) dar nici nu te intereseaza sa inveti cum.