| anonim_4396 a întrebat:

Cate frame-uri pe secunda sunt percepute de ochii nostri? Dau funda celui care raspunde corect

5 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

24 de frame-uri pe secunda sunt considerate ca fiind suficiente.

Exista o discutie cum ca al 25lea frame pe secunda poate fi utilizat in livrarea de mesaje subliminale.

| PublicName330 a răspuns (pentru cristimihailov):

In masina depaseste 40 frame-uri

| cristimihailov a răspuns:

Salut, tu ai pus intrebarea: cate frame-uri pe secunda sunt percepute de ochi.

Ti s-a raspuns: 24.

Ca un calculator iti poate afisa mai multe, e bine ca poate, dar nu conteaza sau este alt mod de a calcula frameurile.

Este ca la tv. Degeaba iti iei un televizor cu o rezolutie foarte ridicata iar tu te uiti de la 10m la el. Pt ca la fel de bine poti sa iti iei un tv normal si sa vezi la fel.

Mai mult nu inseamna mereu mai bun.

| Radu284 a răspuns:

Depinde de conditii, etc. Uneori poti percepe si cateva sute de herti, daca ai o lumina cu pulsuri.

Filmele in general sunt la 24 frameuri.

| 6684464 a răspuns:

Pe toate.
Ochiul vede toata miscarea unui obiect atat timp cat primeste lumina reflectata(sau oferita) de el.
Asta face ochiul... primeste lumina.