| Steregoi a întrebat:

Cate stele sunt pe cer?

Răspuns Câştigător
| KanameKuran a răspuns:

In cele mai bune conditii ( departe de luminile orasului, cer senin) poti vedea aproximativ 2 000 de stele, cu ochiul liber si pana la 3000 cu diferite unelte.
Iar daca trecem la o scala ceva mai mare, in Calea lactee( galaxia in care se afla planeta noastra) sunt aproximativ 250 biliarde de stele. Insa, noi putem observa si stelele altor galaxi, iar daca ar fi sa facem un calcul estimativ, in partea de univers pe care o putem vedea pana acum, sunt aproximativ 10^11 galaxi, fiecare cu 10^12 stele = 10^23(zece quadrilioane) de stele.

14 răspunsuri:
| NOBODY a răspuns:

Toate.

| Kaℓi a răspuns:

Cate frunze, cata iarba.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu le poti număra sunt miliarde si miliarde de galaxii cine le stie numarul? Doar cel care le-a creat, Dumnezeu, el le cheamă pe toate pe nume.

| T0T a răspuns:

Câte boabe de nisip a câte gânduri risipite de vântul rece de februarie.

| Steregoi explică (pentru T0T):

In Biblie zice ca nu pot fi numarate. Asta inseamna ca e stiintifica? Pentru ca stelele se formeaza si unele explodeaza in timp ce altele asteapta pana sa explodeze.

| T0T a răspuns (pentru Steregoi):

Îți dai seama

| JackR a răspuns:

"Cate stele sunt pe cer,
Toate dimineata pier!
Numai una, cea mai proasta,
Zace-n capitala noastra!
HAI DINAMO! #cainiirosiiforever"
(din scandarile galeriei dinamoviste, la derby-ul cu Steaua)

| T0T a răspuns (pentru JackR):

1923!
S-a născut un mit,
Nu existau steliști și nici căței,
Dar exista Rapid!
În viața mea n-am fost aurolac și nici câine turbat(spurcat),
Dar am iubit mereu de când mă știu,
Tricoul alb-vișiniu!

| CleanHeart a răspuns:

Destule cat sa-ti o pui o dorinta

| Raniaa a răspuns:

Prea multe, mult prea multe... pentru a putea fi cuprinse cu privirea și numărate. De pe la 345... m-am pierdut și-am adormit.

| TediiL a răspuns:

Nimeni nu poate da un numar exact, insa imagineaza-ti tu happy

| TheWisest a răspuns:

Mai putine decat copaci pe pamant

| Daniel_Popute_1996 a răspuns:

Toate.