| Pro_Xcqer_1997 a întrebat:

Cati ani fac la facultatea de agronomie? + Cati ani faci la master si doctorat?
Trebuie sa fac master inainte de doctorat??

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

1)
Studii de licenta -3 ani(daca vei alege specializari precum 'biologia") sau 4 ani(daca vei alege specializari precum: "agricultura", "silvicultura","ingineria mediului")
Studii masterale-2 ani
Studii doctorale-2 ani

2) Intodeauna studiile masterale preced studiile doctorale.

| relian a răspuns (pentru alessia5158):

Daca te primesc aia pe tine cu 3 ani la master eu ma fac popa laughing facultate mai jos de 4 ani nu este nici in afara, nici in RO.Ce ai auzit tu este un fel de balaceala, sa mai faca aia ceva bani acolo, sau sa aiba profesorii ce arata ca preda, sau cui preda ceva.Deci sa iesi inginer fara 4 ani nu exista.Alea de 3 ani ce zici tu is adiacente, ceva gen subinginer, erau si pe vremuri, dar cu aia de 3 ani nu ai ce cauta la master sau doctorat.Intra cauta la USAMV Bucuresti, nu baga asa radio sant laughing

| relian a răspuns:

4 ani faci la agricultura si horticultura si 5 ani la veterinara si nu mai stiu daca tot 5 ani la horticultura, a fost 5 ani dar au schimbat la 4 iar. Vorbim aici de facultate unde iesi inginer respectiv doctor, nu alte mai stiu eu ce specializari pe linga.Mai sunt si din astea de alde 3 ani asa cum spune alesia, dar ea probabil nu stie unde sau la ce anume sa se uite happy0 de a bagat-o ca se face 3 ani.Eu nu am vazut pe nicaeri facultate de 3 ani, nici in strainatate, toate is de 4 si mai multi ani.Ca mai baga aia si ceva pe lanaga, aia e alta poveste dar nu iesi inginer de ex.Intra la USAMV Bucuresti si vezi acolo ce specializari,cati ani se face si ce anume iesi.

Intrebarea ta e cam gresit pusa,Agronomie inseamna tot ce misca pe pamant,inclusiv zootehnia si veterinara,asa sa le enumar,agricultura,horticultura, zootehnie, medicina veterinara, peisagistica si bla bla cate or mai fi, ca mai sunt.

Dar ca idee de Agronomie tine tot ce misca pe pamant, asta ca idee. Apoi ai ramurile astea 4 mari, ce am zis mai sus, iar la fiecare mai sunt bagate asa ceva dupa anul 2000 ceva subramuri,sau au mai introdus ceva cercetare, rahat cu prune, chestii de genul asta, managementu lu papura voda si alte rahaturi.
Deci tu la ce facultate vrei sa mergi, sau pentru care te intereseaza anii? Daca vorbesti de ingineri aia fac sigur, garantat 4 ani, iar doctorii veterinari fac 5 ani.Masteru se face dupa ce termini facultatea si iei licenta, fara licenta nu te poti inscrie la Master care este de doara 1 an, adica apa de ploaie, timp pierdut, in RO invatamantu de toate categoriile este la pamant, suntem cam zero mai la toate capitolele.
Dar pe tine te intereseaza altceva, sa ai o scoala acolo.Master nu face oricine, sau cel putin asa stiam, sunt locuri limitate ca si la facultate asta de 4 sau 5 ani,deci intra cine poate,sau cum poate laughing pierde un an de zile nefacand absolut nimc si neinvatand absolut nimic,dupa care dai la fel un examen de sf si esti maestru in arte martiale laughing
Mai vrei sa iti spun ce se poate intampla dupa? Dupa ce faci si master,sau chiar si fara master,poti sa ajungi asistent,depinde ce relatii ai,ce pile,sau cunostinte ai,deci ajungi asistent,apoi sef de lucrari si profesor,fara sa fi lucrat in viata ta macar o singura zi laughing cam astia sunt profesorii din RO,exceptii nu stiu daca mai sunt, mai ales in ziua de azi, dar pe vremuri mai erau si exceptii, dar mai rar, adica ca un inginer cu experienta, care lucrare practic sa ajunga asistent ori profesor.In tarile dezvoltate, nu ajunge profesor unu care na muncit in viata lui, acolo trebuie sa ai experienta la greu, studii etc.In RO merge oricum,ca si asa tot ce se invata in RO in orice domeniu este luat din America,ceva de prin Anglia si franta,deci orice studiu facut de romani este de fapt copiat de la altii laughing romanii is varza mai la toate,in orice domeniu,n-au facut niciodata nimic,si nici nu o sa faca.Ei zic avem laboratoare,statiuni de cefrcetare laughing pfff ce cercetati frate? Chair am si comentat odata,acu recent daduse de la Buzau parca nu stiu ce statiune de cercetare,arata la TV vinete din china, nu mai stiu ce legume, care se cultivau prin alte tari si aia la staiunea aia oamenii cercetau laughing dar ce anume cercetau numa ei stiulaughing adica nimic, adica zero, au adus ceva plante din china, le-au cultivat sa vada si ei cum arata si gata deja asta e cercetare.Cam asa se face cercetare in RO la orice nivel.
Iara tot ce se invata la orice scoala sunt din carti copiate de la americani,ceva de la englezi si francezi,poate si germani legate de fizica, mecanica.Ce sa cerceteze romanii frate? Aia iau banii pur si simplu de pomana, uite care vrea sa ma contrazica, sa zica cineva souri, hibrizi de orice fel obtinuti de cercetatorii romani laughing sa aud, sa iasa in fata ala sa zica da uite asta.Nu zic ca nu sunt si soiuri si hibrizi romanesti,dar alea sunt inferioare celor straine,deci ce sau jucat unia dea cercetarea,sa nu zica si RO ca nu cerceteaza.
Doctoratu e cam la fel apa chioara,aghiazma de la biserica,dar si acolo faci doara daca ai relatii,sunt locuri limitate si te duci nu te duci la sf dai un examen si arati o tema de cercetare,spui uite am cercetat ce faceau mama si tata cand eram eu mic laughing sau stiu si eu am cercetat cum se cu ce de rapa totu in tara asta, trebuie sa arati ceva, sa cercetezi cum bate vantu de exemplu laughing spui acolo bate azi de la sud maine nu bate deloc, bate vantu schimbarii, dar schimbarea ioc, nu vine de 30 de ani laughing Ori poti cerceta cum apar politicieni deastia dealde Dragnea,ti-am dat idei, am si spus cum apar, apar datorita ca nu au muncit o singura zi in viata lor, din scoala au mers mai departe ca rata prin apa si au iesit uscati la mal laughing
Dar lasa ca pana la master si doctorat mai ai, intai sa intri, faci 4 ani ca popa, daca faci dealde 3 ani ce zice alesia nu cred ca poti face master nici nu mai zic de doctorat, deci pentru astea e obligatoriu 4 ani, adica sa iesi inginer cu licenta, adica diploma daca nu stii cei aia licenta.Masteru 1 an si doctoratu 2 ani cu tot cu cercetarea aia happy0 deci iti dai seama cat cerceteaza aia.Mori daca tiai da seama cum este invatamantu in RO iti dai singur palme laughing
Ok bafta la examen sau ce se da la admitere. Sper ca te lamurii bustean laughing