| anonim_4396 a întrebat:

Cati atei sunt in lume? nu doresc informati despre religi nu-mi pasa. doar cati atei sunt in toata lumea. dau fundita studiu cat mai recent

29 răspunsuri:
| Necrophagist a răspuns:

Ar fi 4 la suta(prea multe majuscule)

| anonim_4396 explică (pentru Necrophagist):

4 ce?

| Necrophagist a răspuns (pentru anonim_4396):

La suta bre

| KyraW a răspuns:

Eh,nu mi-ar fi greu sa iau raspunsul cu niste batai de taste pe google si un click.Dar o sa-ti raspund simplu cati sunt:prea putini.

| Rapplex a răspuns:

Eu stiu ca 12% din populatia lumii nu are religie, iar 2.3% sunt declarati atei. Poate s`au mai schimbat lucrurilethinking

| Danyelusha a răspuns:

Este dificil de cuantificat numărul de atei din lume. Un studiu din 2005 publicat în Encyclopædia Britannica a constatat că circa 11, 9% din populația lumii este non-religioasă iar aproximativ 2, 3% sunt atei. Această cifră nu-i include pe cei care urmează religii atee, cum ar fi budiștii[18].

Un sondaj de opinie derulat în noiembrie-decembrie 2006 publicat în Financial Times oferă date pentru Statele Unite și cinci țări europene. Cele mai scăzute rate ale ateismului au fost găsite în Statele Unite (4%), în timp ce numărul ateilor în țările europene studiate a fost considerabil mai mare: Italia (7%), Spania (11%), Marea Britanie (17%), Germania (20%) și Franța (32%)[19][20]. Aceste rezultate sunt similare cu cele ale unui sondaj oficial al Uniunii Europene, care a raportat că 18% din populația UE nu cred într-o divinitate[21]. Alte studii au plasat procentul estimat de atei, agnostici și necredincioși într-un Dumnezeu personal la valori mici în Polonia, România, Cipru[22] și până la 85% în Suedia, 80% în Danemarca, 72% în Norvegia și 60% în Finlanda[23]. Potrivit Biroului Australian de Statistică, 19% dintre australieni au "nicio religie", o categorie care include atei[20]. Între 64% și 65% de japonezi sunt atei, agnostici, sau nu cred într-un Dumnezeu[23].

Un studiu internațional a raportat corelații pozitive între nivelul de educație și necredința într-o divinitate,[24] un alt studiu al Uniunii Europene constată o corelație pozitivă între abandonul școlar timpuriu și credința într-o divinitate[21]. Un articol publicat în Nature în 1998 a prezentat un sondaj care sugerează că credința într-un Dumnezeu personal sau în viața de după moarte a fost redusă în rândul membrilor Academiei Nationale de Științea Statelor Unite (7%) cu mult mai mic decât populația generală din SUA 85%[25], deși acest studiu a fost criticat pentru definirea strictă a credinței în Dumnezeu[26][27]. Într-un articol publicat de Universitatea din Chicago Chronicle, care a dezbătut studiul de mai sus, s-a arătat că 76% din medicii cred în Dumnezeu, procent mai mare decât valoarea găsită în studiul precedent (7% din oameni de știință), dar mai puțin decât 85% din populația generală[28]. Un alt studiu de evaluare a religiozității printre oamenii de știință, membri ai Asociației Americane pentru Progresul Științei a constatat că "51% dintre oamenii de știință cred într-o formă de divinitate sau o putere superioară sau, mai precis, 33% din oamenii de știință cred în Dumnezeu, în timp ce 18% cred într-un spirit universal sau o putere superioară "[29]. Frank Sulloway de la Institutul de Tehnologie din Massachusetts și Michael Shermer de la Universitatea de Stat din California au efectuat un studiu în care subiecții au fost "intelectuali" adulți din SUA (12% au avut doctorat și 62% au fost absolvenți de facultate) 64% dintre acestia cred în Dumnezeu existand o corelație care indică faptul că religiozitatea scade cu creșterea nivelului de educație[30]. O corelație inversă între religiozitate și inteligență s-a constatat, în 39 de studii efectuate între 1927 și 2002, în conformitate cu un articol din revista Mensa Magazine[31]. Aceste constatări coincid în mare parte cu meta-analiza statistică din 1958 efectuată de profesorul Michael Argyle de la Universitatea din Oxford. El a analizat șapte studii de cercetare care au investigat corespondența dintre atitudinea față de religie și inteligența măsurată printre elevi și studenți din SUA. Deși o corelație clar negativă a fost găsită, analiza nu a identificat cauzalitatea, dar a observat că factori precum mediul familial autoritar și clasa socială pot juca, de asemenea, un rol[32]. Studii privind proporția condamnaților la închisoare fără instruire religioasă plasează procentul la aproximativ 0.1%

| IMC90 a răspuns (pentru Danyelusha):

Multi se declara crestini desi nu sunt asa incat aceste studii nu sunt concludente.

| anonim_4396 explică (pentru IMC90):

De ce is asa putini atei oare?

| IMC90 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiindca majoritatea prefera sa gandeasca altii pentru ei...

De ce sunt asa putini patroni/liber profesionisti si asa multi angajati?hee hee

| anonim_4396 explică (pentru IMC90):

Ai dreptate dar totusi ce naiba man sa crezi ca a inviat unu a treia zi nu pare prea sf?

| Necrophagist a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca exista si crestini din politete

| IMC90 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu mi-am zis si mai demult parerea. Sunt ateu si nu are de ce sa-mi fie rusine ba din contra... Scopul religiei a fost dintotdeauna manipularea maselor (mai ales ca nu toata lumea cunoaste legislatia in vigoare)

| anonim_4396 explică (pentru Necrophagist):

Eu am vb cu multi si sau convins ca nu exista personaje sf dar sau declarat crestini ca cica asa cerea turma asa se construieste inca 5000000 de biserici

| anonim_4396 explică (pentru IMC90):

Ce ma enerveaza crestini daca ai vreo boala dumnezeu tia dato ca esti pacatos / niciodata dumnezeu nu e devina pentru nimic sclavi lui daca faci ceva rau diavolu e devina din nou dumnezeu e sfant dar unui copil care se naste orb e devina eva ca a mancat un mar

| IMC90 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe mine nu ma intereseaza la o persoana ce religie are ci mai degraba ce are in cap. Sunt si crestini mai putin ''extremisti'' care realizeaza ca nu tot ce se intampla in lumea asta are legatura cu divinitatea.

| Necrophagist a răspuns (pentru anonim_4396):

Ahm.daca ar fi sa citez un user shadovv... spitalele sunt pentru bolnavi, scolile pentru copii iar bisericile pentru oameni.Sunt mai multi oameni decat copii si bolnavi, nu crezi?

| anonim_4396 explică (pentru Necrophagist):

De aia mor multi ca nu au medicamente suntem o natie bonava / cum sa nu inebunesti cu un salar de 150 de euro?

| Necrophagist a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca am fi o natie mai bolnava fara biserici? nu poti nega efectul psihiatric benefic al fideismului afectiv

| anonim_4396 explică (pentru Necrophagist):

Crezi ca am fi eu nu cred

| Necrophagist a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici nu ma astept sa crezi in argumentele mele cata vreme te iei dupa un ateism de tipar.grozav,acum am poza bosorogului aluia si la notificari

| anonim_4396 explică (pentru Necrophagist):

Am scris ca cred ca e posibil traim intr-un univers cuantic si poate nu ar fi asa exista 900000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000 de posibilitati in fiecare de secunda am putea sa fim simultan in ambele stari in acelasi timp

| Necrophagist a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce pl.m tocmai schimbasi subiectul?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Imi acorzi votul "stupid"? Pentru ce, pentru faptul ca iti spun direct despre faptul ca esti extrem de agramat? Observ ca nici macar nu cunosti semnificatia cuvantului "stupid".

| IonutM22 a răspuns (pentru IMC90):

Numa pentru tine sa fii crestin inseamna sa gandeasca altii pentru tine. dupa intrebarea pa care-ai pus-o dupa tine ar trebui sa fie anarhie

| victoreanu a răspuns:

Duti si numiri tu. intriaba citi prosti sunt pe lume si ai si raspunsul.

| Simina1619 a răspuns:

Un sondaj de opinie derulat în noiembrie-decembrie 2006 publicat în Financial Times oferă date pentru Statele Unite și cinci țări europene. Cele mai scăzute rate ale ateismului au fost găsite în Statele Unite (4%), în timp ce numărul ateilor în țările europene studiate a fost considerabil mai mare: Italia (7%), Spania (11%), Marea Britanie (17%), Germania (20%) și Franța (32%). Aceste rezultate sunt similare cu cele ale unui sondaj oficial al Uniunii Europene, care a raportat că 18% din populația UE nu cred într-o divinitate. Alte studii au plasat procentul estimat de atei, agnostici și necredincioși într-un Dumnezeu personal la valori mici în Polonia, România, Cipru și până la 85% în Suedia, 80% în Danemarca, 72% în Norvegia și 60% în Finlanda. Potrivit Biroului Australian de Statistică, 19% dintre australieni au "nicio religie", o categorie care include atei. Între 64% și 65% de japonezi sunt atei, agnostici, sau nu cred într-un Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru Simina1619):

De asia nu sti?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vai de profa ta de limba romana. Biata femeie nu stie cui a dat nota de trecere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai tu ar trebui sa stii, ca faci apelul vad.hei? ateilor? strigati prezent. urla unul dupa voi.se simte singur.