| Daniel31 a întrebat:

Cati dintre voi ati auzit de Ochiul Africii/Saharei?
Si ce parere aveti de teoria cum ca acest "ochi" a fost odata Atlantida?

7 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Basme, dar dacă tot te pasionază îți recomand și Aleister Crowley, Cartea Legii care vorbește despre o civilizație antică.

| Vvistula a răspuns:

Ochiul Saharei este doar un efect rar al vulcanismului din cretacic.

| Daniel31 explică (pentru Vvistula):

Rar si unic. Dar din cate stiu, in cretacic au trait dinozaurii, dar altantii au fost oameni, deci mult timp dupa moarte dinozaurilor. Deci ar fi putut trai acolo, mai ales ca se potriveste cu descrierea lui Platon despre Atlantida.

| Vvistula a răspuns (pentru Daniel31):

Din punct de vedere arheologic nu este niciun semn ca ar fi trait oameni acolo.

| Anonimul1233 a răspuns:

Salut, chiar azi am vazut Aquaman.
Se zicea acolo ca inainte sa fie desert, acolo a fost Atlantida, cu primul rege cu cel mai puternic trident(imi scapa numele).

| Daniel31 explică (pentru Anonimul1233):

Din cate am vazut si citit, Atlas l-ar fi chemat pe primul rege al Altantida, fiu al lui Poseidon.

| Vvistula a răspuns (pentru Anonimul1233):

Nu a fost acolo Atlantida, ai inteles gresit filmul, acolo locuiau dezertorii pe timpurile in care sahara era acoperita de ape si acolo a fost creat tridentul.