| Anapoda a întrebat:

Cati dintre voi sunteti fooarte siguri ca ajungeti in rai? si pentru cei care nu sunteti siguri... ce aveti de gand? este o intrebare foarte serioasa si vreau raspunsuri la fel de serioase! Ms

Răspuns Câştigător
| Laminin a răspuns:

Hei!
Eu am fost mantuita si sunt sigura ca voi ajunge in Rai! Sunt sigura ca pacatele mele au fost iertate de Isus si am primit viata vesnica. Praise God! happy
Gbu :]

21 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Intrebare serioasa zici!? Mai emotionat pana la lacrimi. Am de gand sa-mi deschid o potcovarie.

| Vizitiul a răspuns:

Vreau sa -l vad pe cel ce-i sigur ca ajunge in rai! Asta intrebare serioasa? Cred ca glumesti. Eu sunt pe pamant, si mi-e de ajuns.

April
| April a răspuns:

Sunt foarte sigura :in fiecare zi mi se intampla sa fiu cand in rai, cand in iad.Si, daca ma gandesc bine, n-as vrea nicicum sa raman definitiv in vreo parte.Fiindca nu m-ar bucura atat raiul daca n-as cunoaste si iadul. Existenta ar fi monotona, ca sa nu spun monocroma:fie roz, fie neagra! Asadar, spun si eu precum Poetul:
'Toti suntem vremelnici pentru veci.
Rar ning fragii frunzele desarte
Binecuvantat sa fie deci
Ca traiesc si ca ma duc spre moarte!"

| Razvan a răspuns:

Eu sunt sigura ca am sa ajung in iad.De ce?
Simplubig grinupa o discutie mai toti ma trimit la dracu.Majoritatea in gand, prea putini sunt sinceri si imi intind tichetul spre cazane
Acum, nu stiu nu prea ma trage inima sa ma duc singura acolo, cred ca am sa-l iau pe colegul de apartament cu mine

| danut a răspuns:

In Rai? Unde ai auzit tu ca ar fi Raiul asta? Daca te referi la Noul Pamant cand spui Rai, nimeni nu poate fi sigur fiindca totul este hotarat de Domnul Hristos, mantuirea ca si credinta este un DAR deci nimeni nu poate castiga Raiul prin proprile puteri si fapte si totusi fiecare dintre oameni poate capata acest Dar, gratuit, prin credinta.

| Maximus a răspuns:

Sunt sigur ca dupa moarte nu exista "un alt drum" (in afara de cel spre cimitir), la fel de sigur precum respir in momentul de fata! Deci prin urmare nu exista nici rai nici iad nici dumnezeu ci numai un "maldar" de pamant sau beton dupa caz aruncat peste cosciug, ca rudele sa fie sigure ca au scapat de tine! Ceea ce am de gand este sa imi traiesc iata in continuare asa cum am facut-o pana acum! Iar tie iti pot spune 2 cuvinte "Carpe Diem!" (Traieste Clipa), caci mai tarziu vei regreta,

| DorelSudoru a răspuns:

EU ajung in rai. doar daca fumez niste iarba.

| Thunder a răspuns:

Ce intrebare e asta: "si pentru cei care nu sunteti siguri... ce aveti de gand?". Sa am de gand ce? Am de gand sa imi deschid un magazin de racoritoare la poarta iadului.

| fabiola a răspuns:

Daca faci bine pe acest pamant nu cred ca o faci pentru a castiga un bilet la poarta raiului, ci pentru ca esti om, ai suflet!

| MagicSmile7 a răspuns:

Iata o adresa in care sin niste subecte fff importante de stiut chiar pe pagina principala! aceste ating subectele :De ce poti sa ai incredere in Biblie, Exista sau nu Dumnezeu, Dincolo de credinta oarba(se povesteste despre Hristos), Linistea sufleteasca in vremuri dificile-http://www.everystudent.ro/ *Nu sint sigura daca ajung in rai pentru pina acolo este o cale lunga si ingusta dar stiu cu siguranta ca nu vreau nici macar sa-mi inchipui iadul de aceea voi lupta sa ies din gravitatia pacatului si(voi) incerc(A) sa-mi zidesc veata pe Isus Hristos multi spun ca trebuie sa traim "clipa"... dar poftele firii pamintesti sint ca niste gauri negre ce absorb tot ce este viu spiritual si apoi sa traiesti in Hristos nu inseamna sa-ti pui un sac in cap!

| GyeBaek a răspuns:

NIMENI.nimeni nu e sigur unde va ajunge, dar stim ca pentru credinta nu vom fi pedepsiti.

| alexgogo a răspuns:

Buna! Eu sunt sigur doar de o singura chestie:

Adica, mai exact bine n-o sa fie pentru ca nu am facut fapte bune multe. Importanta este viata de pe pamant, conteaza ce ai facut, dar mai ales conteaza ce lasi in urma. Care e mostenirea ta? Ce ai primit de la inaintasii tai, si ce lasi urmasilor tai.

| Africanwitch a răspuns:

Eu vreau neaparat sa ajung in iad! Pacat ca nu fac absolut toate lucrurile necesare pentru a fi acceptat acolo... Si totusi acest pacat de mai dinainte ma va duce in iad pentru ca nu imi dau staruinta suficient de mult.

| A_7901 a răspuns:

As face un pacat sa spun ca sunt sigura. Ar insemna ca sunt mandra.

| bloodlover66 a răspuns:

Nu as vrea sa te supar dar nu ma pot abtine sa nu rad la aceasta intrebare. Pai in primul rand depinde de religie dar din moment ce ai mentionat rai si iad presupun ca esti crestina. Ei bine imi pare rau sa te dezamagesc dar dumnezeu nu exista. Sa spunem ca ar exista in bibile scrie ca toti cei ce vor pacatui vor lua drumul iadului. Ei bine gandeste si tu un pic suntem oameni si pacatuim tot timpul pentru ca aste ne este firea. Probabil ca ai sa spui pai da dar daca te duci la preot si martusisesti si ceri iertare ti se va da. Da de unde asa se duce ori cine dupa ce a omorat cateva persoane cere iertare si gata merge in rai. Daca ar exista tot acest concept Iad-Satan-Pamant-Rai-Dumnezeu ar fo 2 optiuni: ori iadul e aglomerat pentru ca nu ti se ofera iertare ori raiul e aglomerat pentru ca toti cei care au pacatuit si-au cerut iertare inainte sa moara. Deci mai gandeste ce faci cu iadul si raiul.

| Anapoda explică:

Buna... uite ce, m-am uitat prin toate raspunsurile si as avea cate ceva de zis fiecaruia in parte, dar vreau sa va spun doar cateva lucruri de care sunt foarte sigurabig grinumnezeu exista la fel si raiul si iadul... D-l Isus a murit pentru noi fiindca ne iubeste foarte mult! nu prin religie sau prin fapte bune poti ajunge in rai ci doar crezand ca Dumnezeu si-a dat fiul la moarte pentru tine.
Eu sunt sigura100% ca voi merge acolo unde este si El, am experimentat prezenta lui Dumnezeu in viata mea. Gandeste-te bine inainte sa spui ca iti doresti sa ajungi in Iad.as avea foarte multe de spus dar ma opresc aici dar vreau sa stiti ca imi pasa de voi si Lui Dumnezeu la fel! Dumnul sa fie cu voi si sa V-A arate calea care duce spre viata vesnica cu El! Sa ai siguranta mantuirii este cel mai minunat lucru pe care il poate experimenta omul vreodata, nu se compara cu nimic... V-a asigur.cu bine!

| doinas a răspuns:

Reprezentantii fiecarei religii spun "toti cei care nu cred in religia mea, vor merge in iad". Fiind sute de religii, secte, credinte, nu cred ca exista persoana care sa poata ajunge in rai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu prin faptul ca sunt ortodox, am sanse foarte mari sa ma mantuiesc daca urmez invataturile Bisericii, de ce? pentru ca avem un numar foarte mare de oameni, acei oameni pe care noi ii numim Sfinti, ei sunt o adevarata marturie ca mantuirea exista in Biserica si ca si noi le putem urma exemplu, nu este imposibil pentru ca prin Har suntem mantuiti si nu prin fapte ca sa nu se laude nimeni, repet daca as urma intru totul viata Bisericii, cum am mai spus sunt sanse foarte mari sa ajung in rai, asta presupune o viata de crestin ortodox autentica. Insa in cazul meu, la stadiul actual, nu ajung in rai, insa nadajduiesc ca Dumnezeu ma va ajuta sa pun inceput bun. Insa atata vreme cat traim, nu putem sti sigur daca ajungem in rai sau nu, pentru ca felul nostru de a judeca nu se compara cu judecata lui Dumnezeu, ne putem socoti niste oameni drepti si sfinti inca din viata dar in fata lui Dumnezeu sa fim cei mai mari pacatosi, de asemenea ne putem socoti cei mai rai dar in fata Lui sa fim buni. Parerea mea draga Mirela este ca daca urmezi calea Bisericii sansele la mantuire sunt maxime deoarece este calea lasata de Dumnezeu, Biserica de pe pamant este Biserica luptatoare, si numai prin ea putem ajunge in Biserica Biruitoare din Imparatia Cerurilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu zici ca prin simpla credinta ca vei ajunge acolo si in exista Sfintei Treimi vei ajunge acolo?
Spera tu ca vei trece la matematica, dar sa nu dea Domnul sa deschizi cartea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista chin mai mare pentru un suflet decat despartirea definitiva de Dumnezeu. Sufletul omenesc este parte din Dumnezeire, pentru ca atunci cand l-a facut pe Adam, spune Sfanta Scriptura ca Dumnezeu a suflat, de unde? Din Fiinta Lui, de aceea sufletul nu va afla odihna pana cand nu se va impaca cu Creatorul. De aceea cei ce spun ca doresc sa ajunga in iad nu stiu ce spun, nu ne putem imagina suferinta de acolo. De aceea sa ne rugam ca Dumnezeu sa ne ierte toate greselile noastre si sa nu murim nepregatiti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ce sa spun...fiecare religie in parte spune ca ea ajunge in rai si celelalte religii in iad...
Eu nu-mi pot imagina cum e sa te "inchini"la niste desene facute de oameni, sa crezi in ele, si ce e pictat pe ele...si sa fie cica "sfintite"de preoti...Asta-i buna! Da nah fiecare cu teoria lui.
Nimeni oricum nu stie sigur in ce parte ajunge...