Întrebare recomandată | florinmadalin a întrebat:

O intrebare seriosa si astept raspunsuri serioase. Vreau sa deschid un magazin cu haine. Cati bani trebuie sa am la inceput si ce acte imi vor trebuie? Multumesc!

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai nevoie de cca 10 mii euro.Trebuie sa deschizi o firma, sa detii spatiu, mijloc de transport, sa angajezi vanzatori si contabil.
Si iti trebuie muuuulta rabdare pentru birocratie.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Si noi asteptam intrebari serioase dar nu putem avea pretentii de la toata lumea.

| florinmadalin explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Spune ce nu este in regula cu intrebarea mea. Presupun ca nu este un lucru rau daca ma informez prima data pe Internet.winking

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru florinmadalin):

Eu nu zic ca e un lucru rau. Zic - sunt o multitudine de factori care fac ca cifra care te intereseaza pe tine sa fie variabila in limite f largi. Vei primi raspunsuri din imaginatie sau din experienta unora care nu e relevant pentru tine. Situatiile sunt f particulare, incepand de la forma juridica f diversa de la caz la caz pana la marimea si locatia unui spatiu comercial. Oare exista vreo diferenta sa deschizi un magazin intr-un cartier din VS comparativ cu unul in centrul CJ? De aceea primul lucru de facut e sa vezi la o firma de facut firme ce ti se potriveste si cat te costa cu toate autorizatiile, apoi sa vezi in teren -spatiul; furnizorii de marfa si cum te intelegi cu ei cu plata etc. Daca vrei sa faci afaceri cu banii tai dupa capul altora pe sfaturi gratis ma indoiesc de succes. Unde te-ai duce sa te tunzi? La unul care lucreaza gratis ca are nevoie de un cap pe care sa faca practica sau la cel caruia ii platesti si te tunde la moft si in avantaj pentru tine?

| Laura78 a răspuns:

Aproximativ 10 mii de euro si multa rabdare.

| alwayscared a răspuns:

Un sfat, cumpara haine de pe site uri pentru persoane plinute ( in special femei ) mai ales ca in Romania se cauta foarte multe. Cumpara haine la reduceri ( gen cumpara pentru vara in iarna si de iarna la vara ) si le dai cu pret putin mai mare in magazin. Apoi lanseaza te online, ar merge destul de bine in Romania parerea mea.