| Gaard_Soren_1973 a întrebat:

Cati mililitri au 2 kg de aur de 14 k?

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Vrei unitate de măsură pentru volume (ex lichide) la aur, sigur?

| NLS a răspuns (pentru sierra1):

Uită-te la postul lui johnnny123.
Daca știi densitatea, restul transformării e floare la ureche.

| sierra1 a răspuns (pentru NLS):

NU mă uit, e gresit
"trebuie să știi că densitatea aurului de 14k este de 14g/centimetru cub. " - eroare.

Dar lasă intrebătorul să ne lămurească ce vrea

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cauți densitatea aurului.
Cauți densitatea metalului din care este compus aliajul de 14k.
Afli astfel.
Afli cât aur se află în cele 2 kg.= M aur.
Afli cât alt metal se află în cele 2 kg =M metal.
Imparți M aur/ densitate aur = cm cubi de aur.
Împarți M metal/ densitate metal = cm cubi metal.
Aduni cm de la cei doi și îți rezultă mililitrii de care ai întrebat.

| mastadont a răspuns:

Eventual miligrame pentru că solidele se măsoară în grame, respectiv miligrame care este o subunitate a gramului. În mililitri se măsoară doar lichidele.

| johnnny123 a răspuns (pentru mastadont):

Mililitrul (sau centimetrul cub) este o unitate de volum, deci nu are nici o legătură cu starea de agregare. Și solidele și gazele au volum, nu numai lichidele.

Pentru a determina volumul ocupat de o anumită cantitate de aur, trebuie să știi că densitatea aurului de 14k este de 14g/centimetru cub.

Deci un calcul simplu ne spune că volumul a 2kg de aur este de 2000 / 14 = 142, 8 centimetri cubi (sau mililitri).

| mastadont a răspuns (pentru johnnny123):

Mulțumesc de lămurire.

Răspuns utilizator avertizat
| Gheorghe_Bucalete_1954 a răspuns:

"https://dexonline.ro/definitie/litru" Litrul, multiplii si submultiplii sai se refera la capacitate, la un vas care are acea capacitate, deci volumul unui vas gol egal cu un dmc de apa distilata (la 4gr. C si presiunea atm de 760mm col. mercur). Si cum lichidele iau forma vaselor in care sunt inchise este clar ca despre ele este vorba; daca aurul este topit.

| Gheorghe_Bucalete_1954 a răspuns (pentru Gheorghe_Bucalete_1954):

Ceva nu este in regula cu programul; la final am scris asa: "daca aurul este topit." (am pus mai multe puncte!)