| Tron a întrebat:

Ce a fost primul?Oul sau gaina?Stiu,e o intrebare cam prosteasca si repetata.Argumentati si da-ti o logica.

Răspuns Câştigător
| LotusRadioactiv a răspuns:

Oul, atat pentru teoria creationista cat si pentru cea evolutionista.
Evolutia se formeaza pe parcurs, nu poti spune ca asa, un dinosaur a facut un ou si a iesit o gaina. La inceput sa zicem, din acel ou a iesit o himera cu aripi, apoi in timp s-a dezvoltat.
Nu scrie nicaieri in Biblie ca Dumnezeu a creat gaina, ci doar animalele, care in timp au evoluat.

| Stefania3001 a răspuns (pentru LotusRadioactiv):

Eu zic ca a fost gaina.D-zeu cand a creat animalele si pasarile, a facut din fiecare specie mascul si femela...si asa a aparut si oul.

12 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Pai nu din oameni (primii oameni) au aparut copii? Adica, Dumnezeu a lasat ma intai fiinta, dupa i-a lasat sa se inmulteasca.La fal e si cu oul si gaina.

| JustmeV a răspuns:

Gaina. Dumnezeu a creat aceasta pasare, si se inmulteste prin oua.winking

| Safire17 a răspuns:

Oul, deoarece gaina iese din ou.

| TheYoyogabi a răspuns:

Gaina, cred

| GoGu7 a răspuns:

Pai din ou iese gaina, gaina face oul.
Deci gaina a fost prima.

| Tron explică (pentru GoGu7):

Poi daca gaina a fost prima, ea nu a iesit din ou?

| GoGu7 a răspuns (pentru Tron):

Pai da dar cine facea oul. Deci e logic, pentru ca gaina face oul, deci ea a fost prima.

| baby_7690 a răspuns:

Gaina...pentru ca uol nu poate iesi decat din gaina dar si gaina nu poate iesii decat din ou, dra D-zeu prima data a creeeat gaina si dupa aceasa a facut oul... sper ca te-am ajutatbig grin

| loredana03 a răspuns:

Celebra dilemă cu întâietatea oului sau a găinii a fost rezolvată de cercetătorii de la Universităţile Warwick şi Sheffield. Iar răspunsul este... găina!
Pentru această descoperire ei au studiat modul de formare a cojii de ou împreună cu toate componentele sale, utilizând supercomputerul HECToR, unul din cele mai performante din UK, împreună cu softul și expertiza celor de la Numerical Algorithms Group. În urma cercetărilor s-a descoperit că proteina ovocledidin-17 (OC-17) joacă un rol esențial în formarea cojii și folosește la transformarea carbonatului de calciu în cristale de calcit, acționând ca un catalizator în creșterea rapidă a cojii de ou. Fără această proteină oul nu s-ar putea forma. Iar cum proteina OC-17 se poate găsi doar în ovarele găinii, se poate deduce destul de simplu că găina a fost înaintea oului.
Cercetătorii cred că o astfel de analiză a modului cum se produce cristalizarea în natură poate să ajute în înțelegerea cât mai bună a modului cum trebuie realizată și controlată cristalizarea artificială.

| Iulian93 a răspuns:

Chiar si stiintific s-a ajuns la concluzia ca GAINA a fost prima, deoarece in coaja oului s-a gasit o proteina care este sintetizata numai in organismul gainiilaughing Serios.

| Susan_Annie_1992 a răspuns:

Cocosul... pe naiba))))))