| HalimAerdan a întrebat:

Salut ...am o intrebare ..CINE A FOST PRIMUL OUL SAU GAINA...

Răspuns Câştigător
| Drolja a răspuns:

Nici nu trebuia să mai precizezi că e întrebare, ne dăm seama după semnul întrebării.
A, stai...

5 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Am văzut de foarte multe ori această întrebare însă niciodată nu m-am stresat să dau un răspuns prea serios. Întrebarea nu se referă strict la ou și găină ci face referire, indirect, la apariția vieții. Filosofii antici au fost cei care au expus această dilemă a cauzalității. Și în antichitate putem observa că această întrebare era destul de frecventă, cel puțin în Grecia.
O să expun ideea lui Aristotel, care face prin intermediul acestei probleme, referire la apariția tuturor speciilor.
"Dacă a fost un prim om el trebuie să fi fost născut fără tată și fără mamă - ceea ce este incompatibil cu natura. De aceea nu a putut fi niciun prim ou la început din care să fi ieșit păsări, sau ar trebui să fi fost o primă pasăre ca să facă primul ou; pentru că o pasăre iese din un ou."
Unii credeau că totul înainte de a fi apărut pe pământ a fost prima dată sub formă spirituală.
Pe baza acestor probleme vechi s-au făcut și anumite cercetări moderne. Geneticianul John Brookfield a afirmat că oul a existat înaintea găinii. Teoria sa se bazează pe faptul că materialul genetic al unui organism viu nu evoluează pe parcursul vieții sale. Concluzia reiese din faptul că materialul genetic al oului și al găinii este identic. Profesorul David Papineau de la King's College din Londra crede că primul pui a ieșit dintr-un ou al unei specii diferite, probabil o specie de reptile.
Mai multe informații ai aici:

http://www.ziaruldeiasi.ro/......nii~ni41nc

Desigur, nu sunt certitudini. Și nu am putut observa un comentariu de mai sus care susține că Biblia afirmă că prima oară ar fi apărut găina. Biblia are multe moduri de a fi interpretată. Într-adevăr se zice că pământul a scos ființe vi, dar în interiorul oului se află practic o ființă vie. Oricum nici restul explicațiilor nu sunt prea bine expuse.
Acum depinde de tine ce crezi, pentru că așa cum am spus nu sunt lucruri certe, sunt teorii.

| MgdDroopy a răspuns:

Serios? Iar aceasta intrebare?
OK

Din punct de vedere religios : Gaina
"Apoi a zis Dumnezeu: "Să scoată pământul fiinţe vii, după felul lor: animale, târâtoare şi fiare sălbatice după felul lor". Şi a fost aşa." - Geneza 1.24
Din punct de vedere stiintific: Oul
"Celulele se combină, evoluează și se organizează în plante și animale.
Faza se petrece atât în în oceanul primitiv cât și pe continente.

Se realizează astfel o fază importantă a evoluției biologice care constă la trecerea, la dezvoltarea viului de la molecule la celule, la plante și la animale"
Acum depinde de credinta ta.
Lamurit?

| bumtzbumtz a răspuns:

Doar Dumnezeu poate sti asta.winking

| Thisisnotme a răspuns:

Nu s-a decsoperit inca

| Radomir9720 a răspuns:

Gaina, sigur.