| BZCP a întrebat:

Ce a state au fost pe actualul teritoriu al Romaniei si al Rep Moldova in perioada de dupa retragerea Împ Aurelian 271 si pana la aparitia primelor cnezate si voivodate Romanesti. Aproximativ 800 de ani romanii au fost neguvernabili de aici cred eu ca se trage prostia românilor.

32 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

. Aproximativ 800 de ani romanii au fost neguvernabili de aici cred eu ca se trage prostia românilor. ))))))))))))))))))))))) buna asta
https://adevarul.ro/......index.html

https://www.descopera.ro/......de-istorie
https://www.efemeride.ro/golul-de-1000-de-ani-din-istoria-romanilor/

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Esti in confuzie RAY tinand cont ca citesti istorie de pe efemeride (cunosc siteul) nici nu este de mirare
Ideea este ca acesti Daci is mult supraevaluati... Pe scurt dupa retragerea Aureliana, au venit triburile germanice care au format un regat puternic Dacii au fost integrati in acest nou regat.
Exista mentiuni de la inceputul aniilor 300 despre raiduri Romane la nord de Dunare mentionand au infrant soldati Daci si Germani. Dar in acest timp sa nu uitam ca Dacii nu erau un popor prea mare numeric: undeva la maxim 300-400 de mii in perioada ante-Romana, Numarul lor scazand dramatic in urma invaziei Romane.
La sfarsitul aniilor 300 ViN Hunii care ataca regatul german, luptele fiind extrem de dure si sangeroase, Hunii (tipic popoarelor asiatice) erau brutali. La scurt timp germanii realizeaza ca nu pot castiga (fiind tradati si de Lombarzi (alt trib germanic) si se retrag in masa din calea Huniilor : si exista 2 mentiuni despre Daci din perioada respectiva: 1 Parte din Daci fug impreuna cu Gotii inspre est (ulterior Gotii invadeaza Italia) 2. Alta parte de Daci sunt acceptati in Regatul Roman de la sud de Dunare). Cam aici se opreste toata povestea cu Dacii, ultima mentiune despre ei. In perioadele Urmatoare Mai multe regate si etnii populeaza aceste meleaguri dar nimeni nu mai intra in Contact cu Dacii / RIP sec. IV

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am citit acele articole si nici nu citesc istorie, dar sunt curios de ceea ce ai spus, Pe scurt dupa retragerea Aureliana, au venit triburile germanice care au format un regat puternic, in ce zona a tarii?
Dacii au fost integrati in acest nou regat in care zona a romaniei?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Mentiune.
Pe langa faptul ca teoria Dacica nu poate dovedi unde au fost Dacii 1000 de ani, Mai este si problema cu limbajul: Limba Romana este latina, avand 100 de cuvinte Tracice(explic mai incolo) Pe cand Dacii vorbeau limba Traca. + Limba Romana nu are influente germanice tinand cont ca au fost parte a Imp germanice acelasi perioada cat au fost sun Influenta Latina
+ sa nu uitam Romania este un termen nou, pana la sf sec 19 Tara Romaneasca fiind numita Walachia, iar romanii Vlachi
Cine sunt Vlachii: daca stii istoria europei: in Pen Balcanica pe langa Greci erau Tracii si Ilarienii. aceste 2 popoare fiind integrati in imp Roman, cam din 146 BC pana in 800 AD. (perioada suficienta ca un popor sa invete Latina)
Odata cu invazia Pen. Balcanice de Slavi, Imp Bizantin pierde treptat controlul asupra acestor popoare:
Asa se face ca in perioada respectiva apar PRIMELE mentiuni despre Vlachi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Https://en.wikipedia.org/wiki/Ostrogoths

This was a multi-tribal state ruled by a Gothic elite but inhabited by many other interrelated but multi-tongue tribes including the Iranian-speaking Sarmatians, the Germanic-speaking Gepids, the Thracian-speaking Dacians, other minor Celtic and Thracian tribes and possibly early Slavs.[17] Unfortunately the exact geographical dividing line between the Visigoths and the Ostrogoths is not known but in general terms, the Visigoths occupied Dacia, Moldavia and Walachia, whereas the Ostrogoths lived in the steppe regions beyond the Dniester River, ruling over a large confederation of Germanic and Scythian tribes, covering a vast territory in what is now Ukraine and areas of southern Russia. Jordanes calls the realm Oium, or Aujum

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Triburile germanice sunt stramosi mei, deci imi pasa, eu stiu ca banatul a fost format de catre svabi si ardealul de sasi, teoria ta ce spune?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Faza cu svabi e intr-adevar adevarata. Svabii populand banatul inaintea Maghiariilor si Romaniilor
Dar cat despre Sasi teoria ta este putin eronata. Sasii fiind Adusi in Transilvania printr-un pact cu Regele Ungariei prin mijlocul aniilor 1100. Pe motiv de a proteja granitele regatului,+ avand mare pricepere in contructii. Din acest motiv pe steagul Ardealului sunt cele 7 cetati
Sudul Transilvaniei fiind populat slabut, + anii 1240 Invazia Mongola a afectat si mai mult granitele, undeva la 50% din populata Ungariei a murit, tinand cont ca regiuniile periferice Ardealul a suferit cel mai mult.
Ca un raspuns corect": Nu sasii au format Ardealul dar categoric au avut un rol imens in dezvoltarea, evolutia ei happy +au adus si religa protestansa

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Istoria e interesanta nu neg asta, personal nu cred ca poporul roman =daci si romani, pe wikipedia scrie e. Restul teritoriilor dace au rămas stăpânite de „dacii liberi", conduși de regi proprii, consemnați de izvoare până la sfârșitul secolului IV d.Hr. Invaziile succesive ale triburilor germanice și ale dacilor liberi, au determinat administrația romană să se retragă din Transilvania și Oltenia după 165-167 de ani de prezență, în anul 273 d.Hr., considerat drept anul „Retragerii Aureliene". Petrecută în timpul Împăratului Aurelian, „retragerea" a semnificat de fapt o reașezare strategică a granițelor imperiului la Dunăre, pentru o mai eficientă administrare și apărare a provinciilor din sudul fluviului, de acum înainte denumite Dacia Aureliană, Dacia Ripensis, Dacia Mediterranea și ulterior Dioecesis Dacia

deci daci sau retras, cum sa se formeze un nou popor asa rapid

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Sa nu uitam ca Teoria Dacica a aparut in 1800, wtf adica Statele Romanesti fiind formate din 1300 de ce au asteptat 500 de ani? Mai exista 1 teorie: Teoria migrationalista : care prezinta romanii ca urmasii vlachiilor veniti din Pen Balcanica in anii 1100-1200
Cam toata istoria romaniei ce se preda azi a fost fabricata in secolul 19. Indoctrinata de Ceausescu

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Cand citesti pe Wiki, alege varianta standard: engleza
Deoarece am observat ca unele articole is mai... ascunse daca citesti pe o limba anumie sau cu catea adjective schimba intelesul textului

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar italieni ce spun despre romanii? conform istoriei romanii sunt pe jumatate italieni

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Danke.ich freue mich sehr

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Romanii(Imp Roman) sa zicem Latini ca se creeaza confuzie
Acolo este complicata istoria: deoarece inca de la infiintare Imp Roman era constituit si din
triburi Celtice asimilate, + Dupa caderea romei, Italia a fost invadata de o gramada de triburi celtice.
Iar daca intrebarea ta este ce spun Italienii de azi despre Romania, asta e intrebare subiectiva nu are legatura cu istorie, cu date precise

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Practic nu exista rasa pura și o combinație de rase

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Corect, si Germania are in componenta triburi slavice. Cam singura rasa pura sunt Chinezii sau Corea de Nord
Ideea este ca triburile germanice is cam primele din europa: adica proto-indoeuropeni s-au extins in Europa :invazia Aryana iar din ei s-au format 2 grupuri celtii populand europa de mijloc Triburile Germanice populand Pen, Skandinava(si Dania)

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Te intereseaza si muzica pagana/oculta : nordica
https://www.youtube.com/watch?v=_iF7lkXKHlA
https://www.youtube.com/watch?v=QdIYVXCfrQM

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nordici sunt tot Germanii, ma intereseaza

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Proto-indoeuropeni au venit din india?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu laughing))cum sa vie din India
Indo nu este egal cu India, Indo ar veni ca "ante""
Indo europenii s-au format in zona marii ~Caspice~ se presupune ca din orientul mijlociu unde s-au format primele civilizatii --->s-a format ulterior o civilizatie razboinica in zona MARII CASPICE-MUNTII URALI care a invadat europa
Vorbim de primele civilizatii... primele asezaru umane dateaza de acu ~~12000~~ de ani., se presupune ca din cauza schimbariilor climatologice, s-a favorizat agricultura asa au luat nastere primele asezari umane. Aceste "mici societati" nu au aparut simultan pe intreg globul, ci se presupune ca din cateva civilizatii s-au raspandit treptat

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci am plecat din africa spre asia apoi spre europa, minunat

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Marea caspica nu e in Asia :), din orientul mijlociu Irac de azi am mers putin mai sus de acolo am venit in europa :)
https://www.google.ro/......ps?/search

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Orientul Mijlociu este o zonă geografică situată în sudul și estul Mării Mediterane, care se întinde din estul Mediteranei până în Golful Persic. Orientul Mijlociu este o subregiune a Asiei, însă unii geografi susțin că este o parte a Africii[necesită citare]. Cele patru culturi principale din Orientul Mijlociu sunt cea evreiască, cea persană, cea arabă și cea turcă. Aceste sfere culturale au origini lingvistice și etnice diferite.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Orientul_Mijlociu

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Observ o alta problema URIASA in afirmatia ta:
Asta este ruta civilizatiilor nu OMENIRII. Oamenii au iesit din Africa acu 40.000 de ani si ne-am raspandit pe tot globul, dar chestia e ca din 40.000 BC pana 10.000 BC nu am prea evoluat am ramas la acelasi nivel de vanatori-culegatori.
Schimbariile climatologice au adus o clima mai calda, ca urmare ca pe o linia dealungul globului au aparut primele asezari stabile, primele plantatii

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum se face ca africani au ramas la acelasi stadiu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Intrebare buna, este o zicala: cine ramane in urma dispare in intuneric.
Un raspuns ar fi ca clima de azi nu a favorizat agricultura, Sa nu uitam din Nordul Africii de Egipteni

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

E si asta un adevar, desigur nu vreau sa fiu rasist

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ce este culoare corpului uman: raspunsul organismului nostru la razele soarelui:
https://www.youtube.com/watch?v=2upYjhfcwEQ
Desigur noi Rasa alba am dominat lumea, dar acu se schimba situatia...

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Crezi asta? eu cred ca tot popoarele germanice conduc lumea

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nea, a trecut perioada aia. Cred ca China va fi noua superputere
America ramane in urma datorita mixului, +fanaticilor religiosi.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, Imi place ca in CHINA se promoveaza stiinta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Retragerea Aureliana s-a intamplat mai repede deja prin anii 230 in majoritatea regiuniilor s-au retras. Pe motiv ca au venit Germanii (gotii) care si-au stabilit regat pana in anii 390 fiind infranti de Huni. Imperiul Hunnic colapseaza in anii 450 aceste meleaguri fiind revendicate de germani dar pentru o foarte scurta perioada deoarece. In anii 500` vin Avarii (popor slavic-turc) formand Khagnatul Avar incepand din anii 550
Prin anii 600 Vin Bulgarii (popor asiatic de origine) stabilindu-se in afara Carpatiilor (Moldova, ulterior in Walachia ) Dupa care intra in pen. Balcanica
Ulterior Bulgarii se extind din nou si intrand in conflict cu Avarii, care in anii 800 colapseaza fiind atacati de Bulgari din sud-est iar din Vest de germani (Eastern Frankish Empire)
Zona Ardealului fiind condus de Germani, zona ext Carpatiilor de Bulgari
Prin anii 800` vin Maghiarii intrand in conflict cu Germanii, preluand meleagurile conduse de Germani (inclusiv Ardealul). Prin aceasta perioada sosesc si alte triburi Turcice ca "pecenegii" Cumanii. Practic zona exterioara carpatiilor (in special Moldova) era destul de confuza fiind Controlat de mai multe triburi slavice, turcice dar in mare Bulgaria exercita deasemnea un fel de control. Pana pe la sfarsitul aniilor 1100 cand apar Vlachii. In 1185 este Formata Walachia ca parte a Imp Bulgare. obtinand independanta totala in 1330 si 1346 in Moldova