| DumitruPc111 a întrebat:

Ce a vrut sa zica Albert Einstein in citatul "Sper sa nu fim vreun vis de-al lui Dumnezeu, altfel viitorul nostru va fi foarte relativ"? sau mai bine zis era citatul lui?

Răspuns Câştigător
| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Acest citat nu pare să fie atribuit lui Albert Einstein. Nu există dovezi că Einstein a spus sau a scris acest citat și nu este menționat în lucrările sale cunoscute.

Dacă totuși doriți să aflați sensul acestui citat, un posibil mod de interpretare ar fi că persoana care a spus-o își exprimă dorința de a nu fi doar o iluzie creată de Dumnezeu, ci de a fi o ființă reală cu un viitor concret și predictibil. În același timp, se sugerează că, dacă am fi doar o iluzie, viitorul nostru ar fi foarte neprevizibil și relativ, deoarece ar depinde de percepția și interpretarea lui Dumnezeu.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tu omule nici nu știi dacă a spus asta? Dovedește ca a pomenit de vreun dz Einstein, el era panteist

| DumitruPc111 explică (pentru RAY):

Da,Einstein era panteist, ai dreptate, asta e ideea sa fim vreun vis de-al lui adica metaforic, filozofic un vis al universului se refera, Ray, am gasit citatul pe internet dar ce sens are?

| RAY a răspuns (pentru DumitruPc111):

Fiind pasionat de pshiologie as merge pe ideea ca suntem un experiment a unei civilizați avansate care vrea sa afle trecutul lor, eu nu cred în creatori, zeii

| RAY a răspuns (pentru DumitruPc111):

Marea întrebare e dacă suntem noi singura civilizație din univers

| adrian91238347 a răspuns (pentru RAY):

Nu cred sa fim singura civilizatie din univers, pai si ce dovezi ai ca am fi exepriment? e ca si cum ai inlocui pe God cu asta, e same thing, numai ca schimbi creatorul si ce anume s-ar schimba?

| RAY a răspuns (pentru adrian91238347):

Realitatea e formata din pixeli, poate fii o simulare virtuala

| adrian91238347 a răspuns (pentru RAY):

Pai acum ani de zile ziceai ca nu e o idee fantasy.

| EliLeli a răspuns (pentru RAY):

Really?

| RAY a răspuns (pentru EliLeli):

Poți traduce textul