| AndreiAntiTot12 a întrebat:

Ce credeti avand in vedere ca visele noastre par reale, credeti ca un extraterestru foarte inteligent ar putea sa ne aiba in vis chiar pe noi? Dupa cum spunea maestrul Einstein Sper sa nu fim vreun vis de-al lui Dumnezeu altfel viitorul nostru va fi foarte relativ.

Răspuns Câştigător
| cezar003 a răspuns:

Fizic sigur ca nu, decat in subconstient si de regula visam acele lucruri care ne preocupa in viata de zi cu zi
Daca adormi cu gandul la la placinte,ai sa visezi ca mergi la o patiserie si cand ajungi la rand, constati ca nu ai bani la tine
Mai sunt si cele de natura paranormala cand visezi ca zbori sau vise dejavu cu premonitii care cred ca sunt decat pura coincidenta

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu cred ca Einstein ar fi zis vreodata asa ceva. Dovada? (Publicatia, editura, anul, pagina).

Suna mai degraba a Fred Alan Wolf, care e un fizician care tot bate campii cu samanismul.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru AndreiAntiTot12):

Einstein a fost liber-cugetator, deci nu credea intr-un Dumnezeu al religiei, iar cel mult intelegea ca Dumnezeu=Natura. Vezi explicat cu surse pe http://en.wikipedia.org/......t_Einstein

Exista de asemenea cursul http://www.thegreatcourses.com/......arian.html

Acest curs l-ai putea descarca si singur.

Din perspectiva crestina Einstein era un necredincios, iar din perspectiva iudaica un apostat.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru AndreiAntiTot12):

Povara dovezii este asupra celui care pretinde ca Einstein ar fi zis asa ceva. Am cautat pe Google si n-am gasit nimic despre asta (cu surse de incredere). Plus ca Einstein era realist, deci un astfel de citat i se potriveste ca nuca-n perete. http://ro.wikipedia.org/wiki/Realism_(filozofie)

| Samariteanul a răspuns:

Nu,cred ca chimicalele din capul nostru isi fac foarte bine treaba in asa fel incat orice vis pare aproape 100% realitate pana te trezesti, iar dupa daca incerci sa revi la vis vei vedea ca e imposibil, iti poti doar imagina visul cu tot cu amintirile din el, dar sa revi la el e cam imposibil.

Răspuns utilizator avertizat
| cezar003 a răspuns:

Este vorba despre creierul care lucreaza in subconstient atat la o furnica cat si la un Zeu, daca am fi visul cuiva superior, cred ca ei ne-ar visa dupa chipul si asemanarea lor, iar cand s-ar trezi ar afla ca nu a fost decat un vis.Iar o materie nu poate disparea pur si simplu
In schimb am putea fi mai degraba o experienta, suna mai plauzibil

Răspuns utilizator avertizat
| cezar003 a răspuns (pentru AndreiAntiTot12):

Fizic sigur ca nu, decat in subconstient si de regula visam acele lucruri care ne preocupa in viata de zi cu zi
Daca adormi cu gandul la la placinte,ai sa visezi ca mergi la o patiserie si cand ajungi la rand, constati ca nu ai bani la tine
Mai sunt si cele de natura paranormala cand visezi ca zbori sau vise dejavu cu premonitii care cred ca sunt decat pura coincidenta

| Bucși a răspuns:

Unele vise pot fi reale, dar de fapt visul este o alta lume, care se petrece in subconstient, cand dormi intrii in aceasta lume unde creierul poate sa puna toate informatiile cunoscute sa zic asa. Pe scurt: dormi, intrii in subconstient, apar imagini care se numesc vise

Răspuns utilizator avertizat