| anonim_4396 a întrebat:

Ce adjective ati folosi pentru a descrie frumosul?

Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

Chiparos, evident :D
http://www.ziarelive.ro/......video.html

11 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Daca ai substantivizat adjectivul, probabil ca voi merge pe reteta ta si voi adjectiva un substantiv, eventual un substantiv propriu?
( si nici macar nu-i originala ideea mea, daca stau sa ma gandesc, de la Afrodita a plecat varianta afrodiziaca, de la Dionysos a plecat vorba dionisiac)
De la Leocerba, leocerb. Ceva nemaipomenit de frumos, de destept, de... laughing)
(tampita gluma dar nu mai editez)

| anonim_4396 explică (pentru Leocerba):

rolling on the floor am gresit eu intrebarea...nu stiu de ce am vrut neaparat adjective dar e destul de rezonabil si raspunsul tau

| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

...de minunat, de fascinant, de extraordinar, de... day dreaming

Numai e leocerbian, nu leocerb, zic.

| Leocerba a răspuns (pentru NOname):

Frumos sau leocerb, cu toate spaimele muritorilor dar si cu toate dorintele nemuritorilor, cam cum a zis Seneca despre mine in De brevitate vitae, mai demult. tongue

| Inferno a răspuns:

Frumos?

| sabin89 a răspuns:

Nemaipomenit

| Mayar a răspuns:

E greu de judecat frumuseţea. Nu sunt încă în măsură s-o fac. Frumuseţea e o enigmă. - F.D

| T0T a răspuns:

Urat.

| ALGator a răspuns:

Fericit, exaltat, îndurerat.
Frumosul în spațiul lui nu poate fi descris cu un singur adjectiv pentru că el apelează mai multe simțuri deodată.
Dar frumosul se proiectează în noi atunci cînd îl căutăm sau acceptăm să-l primim. Și atunci poate că ajunge un adjectiv (cca mai sus).

| Vvistula a răspuns:

Frumos este deja adejectiv asa ca poti folosi un sinonim ca minunat sau atragator

| KarinaDavid a răspuns:

Superb, admirabil, minunat, incantator, placut