| VioViorel1799 a întrebat:

Ce as putea face sa visez la noapte ce am visat noaptea trecuta?(scuze categoria)

24 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Nu poți face nimi în privința asta.

| Miauti a răspuns:

Pentru a visa ceea ce ai visat data trecuta, tr sa fi lucid de vis, si sa creezi o masina a timpului care te va duce la visul care l ai avut.

Sper ca ai inteles ceea ce am vrut sa spun.

uite aici mai multe detalii: http://pazniculviselor.blogspot.ro/search/label/Legile%20Nex-ului

| sublime89 a răspuns:

Nu poti visa asa la comanda ce vrei tu. Singurul lucru ce-l poti face e sa te gandesti foarte mult la acel ceva si sa speri.

| Duucu a răspuns:

Să înțeleg că ai visat cum ți-o tragi cu o tipă sau cumt e săruți cu ea, și acum vrei să o faci din nou.Nu,nu se poate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Visele,tinand de partea inconstienta a psihicului, nu pot fi controlate.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand citesti de multe ori o poezie spre a o memoria, tu practic ii spui subconstientului/inconstientului "Aceasta informatie este importanta, trebuie sa ramana in memoria de scurta durata!".
Orice tine de mintea ta, poate fi controlat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

De lunga durata poate voiai sa spui.
Da, poate in mare poti memora ceva in functie de prioritate, dar nu in totalitate.Si nu cred ca putem fi constienti de tot ce se acumuleaza in inconstient.Nu percepem toate maruntisurile care se stocheaza acolo, nu alegem.Se imprima acolo, sunt niste impresii de moment la care nu mai reflectam ulterior:un anumit ton, o nuanta, o asociere involuntara.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru anonim_4396):

Voiam sa spun cum am spus. In cea de lunga durata oricum ramane orice amanunt, si da, putem sa ne amintim fiecare amanunt al vietii. Cauta tu mai multe despre regresia hipnotica, caci nu asta era ideea.

Ca sa clarific, am sa-ti mai dau un exemplu:
Tu vrei sa te scarpini la nas. Trimiti semnale electrice catre mana spre a o duce la nas, ori doar vrei cu tarie sa o faci, si altceva(subconstientul) actioneaza pentru tine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea ai cum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te gandesti la ce te-ai gandit si inainte de a visa visul pe care vrei sal visezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai sa nu o dam in pseudostiinta.
Eu doar ti-am argumentat ca nu avem control TOTAL asupra mintii, indeosebi asupra inconstientului, dat fiind ca stocheaza anumite lucruri independent de vointa noastra, iar unele dintre ele se manifesta in vise, prin urmare nu putem face pe designerii de vise, nicidecum ca suntem la cheremul subconstientului sau ce ai inteles tu.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde-i pseudostiinta?

Designer de vise poti fi, mai ales in momentul in care constientizezi ca visezi. Nu o spun doar eu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Regresia hipnotica.

Chiar in visele lucide(rare,oricum) nu proiectezi atmosfera si multe alte detalii construite din fragmente acumulate de-a lungul timpului(unele sunt cele de care ziceam ca nu le-am arhivat involuntar).Nu ai cum sa programezi cand scapa ceva(fie el si ceva banal) din subconstient atunci cand visezi.

Oricum, cred ca ar fi trebuit sa il cunosti pe Krank, din City of Lost Children.Dar nu e timpul pierdut, poti sa iti proiectezi un vis pana la cele mai mici detalii in care il ajuti, nu-i asa?laughing

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu de unde ai auzit de hipnoza? Din Cartea Junglei?
Daca vrei sa iti clarific termenul de hipnoza, lasa-mi un mesaj privat, nu vreau sa il innebunim pe ghetu' Viorel.

In ce sens "designer de vise"?
Constientizezi ca visezi, esti in camera ta. Nu-ti place ca dulapul acela sta in picioare, il culci pocnind din degete.

Nu ma lua ca-i pseudostiinta, tot ce palavragesc eu a fost demonstrat stiintific.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Imi place cum incerci sa conduci discutia in aria ta de confort-hipnoza.N-am comentat de hipnoza in general,ci strict de regresia hipnotica,cu imprecizia si potentialul ei urias de a scoate la iveala niste amintiri auto-induse.
Am detectat in mare parte din ce ai scris tu aici o inductie cu mari lipsuri(tine cont ca suntem intr-un caz particular-visul lucid, mai exact in cursul desfasurarii lui, deci nu inseamna autosugestia din prealabil care i-a fost recomandata de mai multi-sa se gandeasca intens la asta).
Eu vorbeam de detalii, tocmai de accea am zis designer de vise, pentru ca ar presupune ca si cei mai mici parametrii sa fie fixati de tine.Ca si cum ai putea sa reconstruiesti integral toata dimensiunea in care te-ai "trezit"(compusa eventual si din piesele alea de care ziceam, ale de care habar nu avem ca le-am colectionat, asupra carora nu avem control, au scapat din inconstient), pentru a ajunge la visul dorit(pentru ca nu te poti trezi direct unde ai vrut).

...nu stiu cat de clar m-am exprimat.

| VioViorel1799 explică (pentru ViseleSmulgGratii):

De fapt, as vrea sa-mi clarifici termenul de hipnoza

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru anonim_4396):

Experientele din regresia hipnotica nu corespund cu realitatea doar in cazul in care sedinta de hipnoza decurge prost, adica nu se poate creea acea legatura dintre subiect si hipnotizator din diferite motive.
Eu am avut parte de o asemenea transa, n-au aparut neplaceri.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru VioViorel1799):

Voi incepe modificand putin definitia din DEX deoarece asa mi-e mai comod:

HIPNÓZĂ, hipnoze, s. f. Stare DE RELAXARE, provocată artificial prin sugestie, în timpul căreia controlul conștient asupra propriei comportări și contactul cu realitatea slăbesc, acțiunile celui hipnotizat fiind supuse voinței hipnotizatorului IN CONDITIILE IN CARE SUGESTIILE RESPECTA PRINCIPIILE SUBIECTULUI.

Se mai numeste si stare de veghe, apare cand te concentrezi asupra unui lucru si nu mai dai importanta imprejurarilor, iar trezirea are loc in cazul unei schimbari bruste(chiar si a unui gand, "am uitat sa fac asta!").

Cel care hipnotizeaza, practic, ofera niste afirmatii pe care cel hipnotizat le filtreaza si apoi le accepta. In multe filme vei vedea ca un om bagat in transa nu are vointa. Este gresit! Oricat de adanca ar fi transa, subiectul isi pastreaza acel "filtru". In momentul in care ceva nu ii prieste, se rupe "prietenia" dintre el si hipnotizator, si are loc o trezire brusca.

In cazul autohipnozei, subiectul are un rol dublu(isi da sugestiile si le accepta in acelasi timp), respectand procesul de mai sus.

Daca m-am exprimat prost, claxoneaza-ma.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Sa crezi ca se va intampla asta.

| KMaddieK a răspuns:

Nu-ti poti alege visele

| tinistasvillu a răspuns:

Nu ai cum