| RAY a întrebat:

Ce ati prefera sa fiti mort cu miliarde de dolari in banca sau viu si sa aveti un trai decent?
intreb asta din mai multe intrebari care imi pun ce rost are sa mori bogat ca steve jobs,ce sens are, nu vad ratiunea, logica oare daca e mort bogat e mai viu sau?
pana la urma ce sens are viata daca tot murim intr-o zi si nu ne alegem cu nimic

22 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

In cazul asta, vreau sa fiu zombie!

| 4b a răspuns:

''Oamenii isi pot trai viata numai intr-unul dintre urmatoarele doua moduri : ca si cum nimic nu este un miracol, sau ca si cum orice este un miracol."(Einstein); practic, viata are sens cand ii dai un sens.
PS: "Omul sa fie multumit cu saracia sa, caci daca e vorba, nu bogatia, ci linistea colibei tale te face fericit." (Slavici)
Numa' bine...

| Kaℓi a răspuns:

Pana la "ce sens are viata" ma lupt sa gasesc sensul intrebarii tale. Ca e fara logica sad

| Mădă0611 a răspuns:

N-are sens, dar e neplacut sa te gandesti ca esti la fel de important ca o piatra din varful unui munte, asa ca e greu sa accepti ca esti o intamplare, te minti ca ai un rost si te stresezi sa ajungi nu stiu unde, pierdere de timp. oh go on

| Mădă0611 a răspuns:

Am uitat sa raspund la intrebare laughing, dar cred ca se intelege, un trai decent.

| zurick a răspuns:

''Ce ati prefera sa fiti mort cu miliarde de dolari in banca sau viu si sa aveti un trai decent?''
Prefer să mor numai în momentul în care am făcut ce-am vrut eu din propria viață.Pot să fiu moartă și cu miliarde în bancă sau vie cu un trai decent atâta timp cât știu că nu mi-am irosit viața ca să alerg ca o năucă după bani.Nu pot spune că banii nu sunt importanți, dar pot spune că sunt unele lucruri mai valoroase decât aceștia cum ar fi fericirea, împlinirea și oamenii care merită.
''pana la urma ce sens are viata daca tot murim intr-o zi si nu ne alegem cu nimic''
Are sens.Asta îi fericirea altora.O fericire bazată pe bani și nu pe fericire, oameni, viață. Banii orbesc și joaca rolul unei fericiri inexistente.
'' intreb asta din mai multe intrebari care imi pun ce rost are sa mori bogat ca steve jobs, ce sens are, nu vad ratiunea, logica oare daca e mort bogat e mai viu sau?''
Îi mai viu doar în propria lui iluzie.

| sublime89 a răspuns:

Cum sa-ti doresti sa fii mort bogat? Daca esti mort, ce mai conteaza pentru tine cati bani ai in banca? laughing

| RAY explică (pentru sublime89):

Uni muncesc o viata ca sa fie morti bogati

| sublime89 a răspuns (pentru RAY):

O fac din instinctul de a avea mai mult si de a o duce tot mai bine. Unii oameni nu se mai stiu opri.

| RAY explică (pentru sublime89):

O dependenta practic pacat ca nu se gandesc la viata asta

| oprescudorin11 a răspuns:

As prefera sa fiu viu si cu miliarde in banca!

| suffarstar a răspuns:

Viata va insemna intotdeauna mai mult decat inexistenta.
Viata inseamna sa traiesti,sa te bucuri,dar daca tot ce ai trait se rezuma la un numerar intr-o banca,esti la fel de sarac precum un caine.
In societatea noastra e bine sa ai bani,totusi observam ca cu cat ai mai multi cu atat parca esti mai nefericit,unii isi doresc toata viata sa fie bogati si fac eforturi in acest sens, iar cand ajung bogati observa (unii sunt atat de focalizati inspre a avea incat nici nu mai observa) ca sunt tot la fel de nefericiti precum erau inainte.
Nu am inteles niciodata acei oameni care ajung la o anumita varsta, se pensioneaza si in loc sa se relaxeze ca si asa mai au putin de trait, ei continua sa munceasca ca obsedatii pana cad jos.
Sensul vietii este sa traiesti in armonie, sa te simti fericit si implinit.

Dar oare cati stam sa ne intrebam daca suntem cu adevarat fericiti?

| OOOLEOOO a răspuns:

Eu vreau sa raman viu in istorie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cum a murit Steve Jobs(desi am auzit cate ceva despre el)!
Cat despre intrebarea ta...
Nu consider ca are rost sa obtii bani-daca exact acest lucru iti va aduce moartea!
Mai bine un trai mai saracacios dar linistit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dă-mi ceva să aleg, nu prea laşi alternative.Mă omori dacă sunt bogat şi când să trăiesc, mă îngropi de viu în decentă.Nu-i frumos!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce sens are viata daca tot murim intr-o zi?
Sa facem ceva din ea, ca de exemplu, Steve Jobs a revolutionat tehnologia, Eminescu, Dostoievski, etc.
Toti s-au nascut si au murit si se vor naste altii. Dar unii pot iesi din culoare cenusie, se fac remarcati, schimba lumea chiar, isi pun amprenta, devin nemuritori prin creatiile lor. Chiar daca nu mai sunt, ei tot exista prin ceea ce au realizat.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Traiul decent. Daca-s mort, de ce mi-ar pasa de miliardele de euro?laughing

| ShadowGhost a răspuns:

Ce sens are viata?laughingPai,cand esti mort, nu simti nimic, nu ti se pare logic? Si oricum sa iti iasa din cap ideea ca atunci cand esti mort comunici, umbli pe strazi sau mai stiu eu ce(de fapt spiritul tau va face asta)e o prostie. Dumnezeu ti-a dat o singura viata, pe care ti-o faci asa cum vrei tu.Automat,cand esti mort,toata averea ta se va duce la urmasii tai. Oricum, cat traiesti, invetii foarte multe, si ma mir de ce naibii nu-ti traiesti viata, si te intrebi astfel de lucruri.hee heee chiar aiurea.

| slenderica a răspuns:

Macar gramatica sa invatam in timpul vietii.

| VerdeLila a răspuns:

Trai decent? in Romania un trai decent inseamna sa fii bogat. Momentan nu am alternative, dar as vrea sa mor cu miliarde. urmasii mei sa nu stie ce inseamna sa muncesti o luna intreaga pe un salariu decent parca se numea? nu, un salariu de batjocura.

| Jochkyr a răspuns:

In mare parte ai dat singur raspunsul la intrebare, ce rost au banii daca intr-o zi o sa mori. Cel mai mult in viata conteaza sanatatea, singura pe care nu o poti cumpara cu bani, iar dupa aceasta urmeaza iubirea... tine minte ca, banul asa cum vine, asa se duce.

| negAt1we a răspuns:

Un trai decent.Pai cum poti sa ai un trai decent fara un ban? Mai ales daca ai si familie, nepoti.etc.Steve Jobs s-a staruit sa faca viata mai frumoasa si nu numai a luia ci si viata altora.El a inventat ceva fenomenal.Nimeni nu stie cind va muri.Si inca ce aceste miliarde nau unde sa se duca,,la copii, nepoti, la saraci, bolnavi, etc.Un trai decent fara bani nu-i prea decent mai ales acuma cind te uiti ca totul e scump.Va rog frumos sa nu judecati oamenii pina nu stiti ceva concret de acea persoana.