| Inferno a întrebat:

Ce au in comun tehnologia,arta si stiinta? Curiozitate si incantare, pentru ca acestea ne fac sa exploram, pentru ca suntem inconjurati de lucruri pe care nu le putem vedea. Pentru ca acestea largesc orizontul, maresc perspectiva si largesc mintea.

Microscopul electronic emite electroni,ce creaza imagini, ce pot mari pana la un milion de ori. Si exista creaturi invizibile care traiesc peste tot in corp.
Pentru a va face o idee despre cum arata lumea "micro", un fir din panza unui paianjen este de 100 de ori mai subtire decat firul de par uman. Acolo, pe el, traieste o bacterie, si langa bacterie, de 10 ori mai mic, e un virus. In interiorul lui, de 10 ori mai mic, trei siruri de ADN, iar aproape de limita celor mai puternice microscoape, atomi de carbon izolati. Dar drumul nu se opreste aici, atomii la randul lor sunt formati din alte particule, electoni si nucleonii iar apoi cuarcuri.

Nici lumea "macro" nu e cu nimic mai prejos, de la pitice albe, pana la stele de dimensiuni halucinante, Canis Majoris, cel mai mare corp ceresc cunoscut, insa spre deosebire de imensitatea Universului, care pare de neinteles multora, realitatea micro creaza aparenta comprehensibilului.

Cum va simtiti stiind ca exista o intreaga lume,ce va sta practic la picioare? De ce nu dam oare importanta si lucrurilor mici? Fascinati de infinitatea Universului, uitam ca avem o lume infinita chiar aici, langa noi.

2 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Ma simt mic dar si mare, intr-un mod placut
http://htwins.net/scale/
aplicatia asta e foarte interesanta

| sublime89 a răspuns:

E intr-adevar un sentiment incredibil sa stii ca peste tot in jurul tau, in cele mai mici si ascunse locuri cu putinta, exista un intreg univers. Asta te face sa te gandesti cam care este marimea noastra reala. Suntem mici sau mari? Sau undeva intre? Poate ca tot Universul este doar un atom la un alt nivel si mai mare.
Oamenii acorda importanta doar lucrurilor mari pentru ca nu le pot vedea pe cele mici. Daca am putea vedea cu ochiul liber si virusii sau bacteriile, cu siguranta le-am acorda mai multa importanta.